Reklama

Dookoła świata

2018-12-05 11:05


Niedziela Ogólnopolska 49/2018, str. 8

Prezydent Bush Inspirował nie tylko rodaków

Zanim zmarły 30 listopada br. George Bush został prezydentem, poznał amerykańską politykę od podszewki. Przez dwie kadencje zasiadał w Izbie Reprezentantów, był ambasadorem USA przy ONZ, szefował misji łącznikowej w Chinach, kierował CIA, wreszcie był wiceprezydentem za prezydentury Ronalda Reagana. W wyborach prezydenckich w 1988 r. był naturalnym kandydatem Republikanów do kontynuacji polityki Reagana. Prezydentem był jedną kadencję – w latach 1989-93.

Walka o reelekcję zakończyła się porażką z Billem Clintonem. Prezydenturę Bush pełnił w ciekawych czasach końca zimnej wojny, I wojny w Zatoce Perskiej, upadku ZSRR czy zjednoczenia Niemiec. W 1991 r. zawarł z ZSRR układ START I o redukcji zbrojeń strategicznych – był to pierwszy układ przewidujący faktyczną redukcję arsenałów jądrowych, nie tylko kontrolę zbrojeń.

Bush wspierał przemiany w Polsce. Był u nas kilkakrotnie, m.in. za prezydentury Lecha Wałęsy, w 1992 r., gdy wziął udział w uroczystościach związanych ze sprowadzeniem do Polski z USA prochów pianisty, kompozytora i polityka Ignacego Jana Paderewskiego. Obecny prezydent Donald Trump podkreśla zasługi swojego poprzednika. „Prezydent Bush inspirował pokolenia swoich rodaków do służby publicznej – stwierdził w oświadczeniu. – Dzięki przenikliwemu osądowi, zdrowemu rozsądkowi i opanowanemu przywództwu Prezydent Bush poprowadził nasz naród i świat do pokojowego oraz zwycięskiego zakończenia zimnej wojny”. Do śmierci byłego prezydenta USA doszło kilka miesięcy po odejściu jego żony Barbary. Byli małżeństwem ponad 70 lat, mieli pięcioro dzieci – w tym 43. prezydenta USA George’a W. Busha – i siedemnaścioro wnucząt.

Reklama

Julian Kostrzewa

Powstrzymać Rosję

Coraz bardziej płonne wydają się nadzieje prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki na twardą reakcję Zachodu na kolejny akt rosyjskiej agresji – atak na ukraińskie okręty u wejścia na Morze Azowskie. – Putin zagraża wschodnim granicom NATO. Jeśli będziecie dalej milczeć, Putin będzie wiedział, że może rozszerzać działania i odnosić nowe korzyści – oświadczył prezydent Poroszenko i przedstawił propozycje działań wobec Moskwy. Są wśród nich propozycje zablokowania projektu Nord Stream 2, zwiększenia obecności NATO na Morzu Czarnym, nowe sankcje przeciwko odpowiedzialnym za kryzys w rejonie Morza Azowskiego, zakaz wpływania rosyjskich okrętów do europejskich portów. – Nasza niepodległość jest w niebezpieczeństwie, a wraz z nią europejskie bezpieczeństwo – podkreślił ukraiński prezydent.

wd

Teraz parlament

Coprawda na szczycie w Brukseli zgodzili się na brexit: 27 przywódców UE z jednej strony i premier Wielkiej Brytanii z drugiej, ale potrzebna jest jeszcze akceptacja brytyjskiego parlamentu. Głosowanie nad umową ws. brexitu odbędzie się w brytyjskim parlamencie 11 grudnia br., a sprawa jest niepewna. Warunki brexitu są na Wyspach krytykowane, zarówno przez zwolenników, jak i przez przeciwników wyjścia z UE. Samo głosowanie poprzedziła kilkudniowa debata w tej sprawie. Premier Theresa May w Izbie Gmin przekonywała do zaakceptowania umowy. Ostrzegała, że jej odrzucenie może doprowadzić do kolejnych podziałów.

wd

Chwilowa zgoda

Przywódcy USA Donald Trump i Chin Xi Jinping uzgodnili podczas szczytu w Buenos Aires zawieszenie wprowadzenia nowych ceł na 90 dni. Ma to umożliwić prowadzenie rozmów i znalezienie trwalszego kompromisu. To spory postęp, bo jeszcze w przededniu szczytu Donald Trump zapewniał, że cła na chińskie towary zostaną podwyższone. To było pierwsze spotkanie Donalda Trumpa z Xi Jinpingiem od momentu, gdy USA i Chiny nałożyły na siebie cła importowe. Trump zgodził się nie podnosić ceł z 10 do 25 proc. na towary chińskie o wartości 200 mld dol. rocznie, ponieważ Chiny wyraziły zgodę na zakup znacznych ilości produktów rolnych, energetycznych, przemysłowych i innych.

wd

Jugendamty pod lupę

Krokiem w dobrym kierunku, choć niewystarczającym, jest rezolucja Parlamentu Europejskiego dotycząca działań Jugendamtów – niemieckich urzędów ds. dzieci i młodzieży. Chodzi o dyskryminację w sporach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej i opieki nad dziećmi rodziców, którzy nie są Niemcami. Projekt rezolucji powstał jako odpowiedź na bardzo wiele petycji do PE w sprawie działalności Jugendamtów. Europosłowie wzywają Komisję Europejską do zapewnienia kontroli procedur i praktyk stosowanych w niemieckim systemie prawa rodzinnego, w tym w Jugendamtach. Niestety, rezolucja ma charakter niewiążący.

wd

Francja bez kar

Francuskie Zgromadzenie Narodowe głosowało w sprawie wymierzania kar cielesnych dzieciom przez rodziców. Praktyka ta nadal cieszy się bowiem w kraju szerokim poparciem. Projekt ustawy o „karach cielesnych i upokorzeniach” ma na celu zapewnienie, że władza rodzicielska jest sprawowana „bez przemocy” jakiegokolwiek rodzaju, w tym przemocy „fizycznej, słownej lub psychicznej”. Teraz ustawą zajmie się Senat. Jeśli zostanie ona przyjęta, Francja stanie się 55. państwem zakazującym kar cielesnych wobec dzieci.

wd

Reklama

Liberalny dziennik portugalski: chrześcijaństwo najbardziej zwalczaną religią na świecie

2019-04-24 20:27

mz (KAI/Publico) / Lizbona

Liberalny dziennik lizboński "Público" zwraca uwagę, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej zwalczaną religią na świecie. Nawiązując do wielkanocnych zamachów na Sri Lance gazeta podkreśla, że choć terroryzm dotyka głównie wyznawców islamu, to jednak celowe prześladowania ze strony decydentów politycznych uderzają dziś w wyznawców chrześcijaństwa.

Bożena Sztajner/Niedziela

"Najwięcej aktów terrorystycznych, w których giną ludzie, dokonuje się w państwach muzułmańskich. Z kolei zaplanowane zwalczanie religii prowadzone jest z największą siłą wobec chrześcijaństwa. Programowo zwalczają je liczące się kraje świata, jak Arabia Saudyjska czy Chiny" – odnotował dziennik.

W tym kontekście wskazał na Afrykę i Azję jako kontynenty, na których chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowani. "Wielu dyktatorów, a także radykalnych organizacji atakuje tam chrześcijan, postrzegając ich niekiedy jako przedstawicieli świata zachodniego" – czytamy w gazecie.

Według najnowszych ustaleń w wyniku przeprowadzonych w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia zamachów w Sri Lance zginęło co najmniej 359 osób, w większości chrześcijan a ponad 500 zostało rannych. W obu tych grupach było prawie 40 cudzoziemców. Terroryści-samobójcy dokonali serii ataków na dwa kościoły katolickie i jeden protestancki oraz na cztery luksusowe hotele. Po zamachach władze kraju oskarżyły o ich przeprowadzenie miejscową organizację islamistyczną National Thowheeth Jana'ath (NTJ), wskazując, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. 23 bm. odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież: Biblia jest żywym Słowem, chce być między ludźmi

2019-04-26 16:50

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Biblia nie jest pięknym zbiorem świętych ksiąg do studiowania, jest Słowem do zasiewu, darem, który Zmartwychwstały prosi, aby wziąć i dzielić się nim, by w Jego imię rodziło się życie. Słowa te papież skierował do uczestników międzynarodowego kongresu Katolickiej Federacji Biblijnej. Wygłoszone przemówienie oparł o temat: „Biblia i życie”.

Grzegorz Gałązka

Franciszek przypomniał, że dla Kościoła zastrzykiem ożywiającym jest Słowo. Stąd wielkie znaczenie głoszonych homilii, które nie mogą być retorycznym ćwiczeniem, ani mądrym zbiorem różnych teorii. Słowo Boże powinno bowiem dotykać serca i być głoszone z entuzjazmem oraz namaszczeniem.

„Byłoby piękną rzeczą zobaczyć, jak rozkwita nowy czas większej miłości do Pisma Świętego wszystkich członków Ludu Bożego, tak, aby pogłębiała się relacja z osobą Jezusa. Byłoby czymś pięknym, gdyby Słowo Boże było coraz bardziej obecne w sercu każdej działalności Kościoła; sercu bijącym, które ożywia członki Ciała – apelował Ojciec Święty. - Jest pragnieniem Ducha Świętego, aby uformować nas jako Kościół na kształt Słowa: Kościół, który nie mówi do siebie ani o sobie, ale który ma w sercu oraz na ustach Pana i każdego dnia czerpie z Jego Słowa. Natomiast ciągłą pokusą jest głoszenie samych siebie i mówienie o naszym działaniu, ale tak nie daje się światu życia”.

Papież wskazał, że Słowo Boże, które ożywia jednocześnie wzywa, aby zapominać o sobie, a głosić Pana. Dlatego jest jak szpada, która wchodząc w głąb pozwala rozeznać myśli i uczucia, prowadzi do prawdy, czasami rani, aby potem uleczyć.

„Słowo Boże ożywia, ofiarując konkretne dary życia. Nie pozostawia obojętnymi, ale zachęca do dyskusji. Kościół, który żyje słuchając Słowa nigdy nie zabiega o własne bezpieczeństwo. Jest otwarty na nieprzewidywalne nowości Ducha – stwierdził Franciszek. - Nie męczy się głoszeniem, nie poddaje się rozczarowaniom, nie męczy się w promowaniu na każdym poziomie komunii, ponieważ Słowo wzywa do jedności i zaprasza każdego do słuchania drugiej osoby, przezwyciężając partykularyzmy. (...) Nie zabezpiecza wygodnego komfortu, gdyż jest ogniem i wiatrem: jest Duchem, który zapala serce i otwiera horyzonty, poszerzone o Jego kreatywność”.

Na zakończenie Franciszek zachęcił uczestników kongresu do modlitwy i zaangażowania, aby Biblia nie była tylko książką w bibliotece, wśród wielu innych, które ją przybliżają, ale szła ulicami w świat i przebywała tam, gdzie mieszkają ludzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem