Reklama

Czwarte takie miejsce w Polsce

2018-12-12 07:49

Maria Fortuna-Sudor
Edycja małopolska 50/2018, str. IV

Maria Fortuna-Sudor
Po Mszy św. parafianie ustawili się w długiej kolejce, aby ucałować relikwie swego patrona

– Na ten dzień lipnicka parafia czekała od XIV wieku. Zwłaszcza ta świątynia dedykowana jego czci. Zatem św. Andrzej Apostoł przybywa do swojego domu – powiedział ks. inf. Adam Kokoszka w czasie uroczystości wprowadzenia relikwii św. Andrzeja Apostoła

Tegoroczny odpust ku czci św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej wpisał się w historię parafii w sposób szczególny – w 655. rocznicę wybudowania świątyni przybył w relikwiach jej patron.

Wprowadzenie

W niedzielne, mroźne przedpołudnie do parafialnego kościoła zmierzali z bliska i daleka zaproszeni goście oraz parafianie. Uroczystość zgromadziła m.in. kapłanów z dekanatu lipnickiego, księży rodaków, ojców bernardynów, siostry zakonne i wielu czcicieli jednego z pierwszych apostołów Chrystusa. Z Warszawy przyjechał kapelan Prezydenta RP – ks. Zbigniew Kras, były proboszcz lipnickiej parafii.

Przed Mszą św. nastąpiło wprowadzenie relikwii do kościoła. Księża rodacy przekazali je siostrom urszulankom, te z kolei oddały Skarb w ręce seniorów, którzy wręczyli go rodzicom, a ci – młodzieży, która powierzyła go dzieciom.

Reklama

Para przedszkolaków oddała relikwie strażakowi, a ten złożył je w ręce ks. inf. Adama Kokoszki. Kapłan zwracając się do ks. Mariusza Jachymczaka mówił: – Księże proboszczu, przyjmij te relikwie, otaczaj je należną czcią i przekazuj do uczczenia wiernym. Niech ich stała obecność w tej świątyni stanie się pieczęcią podkreślającą jedność Kościoła świętego zbudowanego na fundamencie wiary pierwszych apostołów. Niech wszyscy modlący się przed tymi relikwiami za wstawiennictwem św. Andrzeja Apostoła otrzymują obfitość łask i niech go naśladują w wierze i gorliwości!

Wzór

W czasie homilii ks. inf. Adam Kokoszka podkreślił, że dotychczas w Polsce relikwie św. Andrzeja Apostoła znajdowały się w Warszawie, Olkuszu i Nawarzycach (w województwie świętokrzyskim), a Lipnica Murowana jest 4 miejscem. Kapłan przybliżył zebranym przesłanie, z którym św. Apostoł przybywa do lipnickiej społeczności. Mówił o 3 przestrzeniach apostolskiej troski św. Andrzeja. Pierwszą było Słowo Boże – św. Andrzej jako człowiek pierwszego Adwentu w dziejach ludzkości, pragnął bliżej poznać słowo Pana. Drugim polem troski św. Andrzeja był Kościół, a trzecim – wrażliwość Apostoła na potrzeby materialne i duchowe człowieka. Kończąc homilię, duszpasterz nauczał: – Niech każde spojrzenie z wiarą na relikwiarz św. Andrzeja Apostoła pomaga nam na wzór patrona lipnickiej parafii rozwijać w sobie należną troskę o Słowo Boże, o Kościół święty i o potrzeby bliźnich.

Proboszcz parafii ks. Mariusz Jachymczak podziękował zebranym za udział w uroczystości, w tym m.in. ks. inf. Kokoszce – za sprawowaną Eucharystię i za wygłoszoną homilię oraz ks. Zbigniewowi Krasowi – za jego obecność. W sposób szczególny dziękował ojcu Dobromiłowi M. Godzikowi OFM. Podkreślał: – To on prowadził nas przez te trzy dni, aby przygotować nas na ten szczególny dzień. To dzięki jego wstawiennictwu, pomocy, mamy wśród nas relikwie św. Andrzeja. I zwracając się do zakonnika, mówił: – Ojcze Dobromile, za wszystko dobro, za każdą modlitwę, za ofiarę, za przyjaźń, którą nas otaczasz, bardzo dziękuję!

Czas spotkania

Dziękował też zaangażowanym w przygotowanie uroczystości; wikariuszowi – ks. Łukaszowi, siostrom urszulankom, straży, orkiestrze, pocztom sztandarowym. Życzył: – Niech to będzie dzień wielkiej radości! I dodawał: – Rozpoczynamy Adwent, a to czas spotkania, oczekiwania na Pana Boga. Dzisiaj prowadzi nas do Niego sam św. Andrzej, tak, jak prowadził swego brata, Piotra do Jezusa.

Tagi:
Św. Andrzej Apostoł

Czuwajcie i módlcie się

2018-12-02 18:29

Anna Majowicz

Dzisiejsza niedziela rozpoczęła okres adwentu, radosnego oczekiwania na święta Narodzenia Pańskiego. To 35. adwent, który przeżywa parafia św. Andrzeja Apostoła na wrocławskich Stabłowicach. W dodatku połączony z uroczystością odpustową.

Anna Majowicz

Kazanie odpustowe wygłosił wicerektor Metropolitalnego Wrocławskiego Seminarium Duchowego we Wrocławiu ks. Przemysław Vogt. Przypomniał historię życia św. Andrzeja Apostoła, który był pierwszym uczniem powołanym przez Jezusa na Apostoła. – Andrzej początkowo był uczniem Jana Chrzciciela i pod jego wpływem poszedł za Chrystusem, gdy Ten przyjmował chrzest w Jordanie. Mało tego. Nie tylko sam przystąpił do Chrystusa, ale i przyprowadził do niego swojego brata Piotra – wskazał ks. Przemysław Vogt. – Dziś, gdy przeżywamy odpust parafialny, módlmy się za wstawiennictwem naszego patrona, by wypraszał nam u Boga potrzebne łaski. Chciejmy z tymi łaskami współpracować, szczególnie w tym świętym czasie adwentu – dodał. Kapłan zaznaczył także, że Bóg daje nam czas adwentu, ponieważ upomina się o nas, o naszą miłość do Niego. – Bóg prowadzi nas różnymi drogami: kapłańską, małżeńską, drogą życia zakonnego lub życia w czystości. Jaka by to droga nie była, zawsze powołuje nas do miłości. Dlatego, oczekując na Jego przyjście, czuwajmy i módlmy się. A nasza czujność niech będzie pogłębiona miłością do Boga i bliźniego – nauczał ks.  Vogt.

Zobacz zdjęcia: Odpust w parafii św. Andrzeja Apostoła na wrocławskich Stabłowicach
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Katoliku sprawdź posła przed głosowaniem!

2019-10-10 17:24

Artur Stelmasiak

Katolicki Latarnik Wyborczy to proste narzędzie do sprawdzenia posła nt. tego jak głosował. W minionej kadencji Sejmu było kilka głosowań ważnych dla katolików. W prosty sposób można sprawdzić jak poseł głosował ws. aborcji, in vitro i wolnej niedzieli.

Strona www.latarnik.info zawiera aktualne dane posłów, którzy pełnili mandaty w kadencjach Sejmu od 2007 roku. Można sprawdzać zarówno całą partię procentowo jak i poszczególnych kandydatów ze swojego okręgu. Ostatnia aktualizacja z 23 wrzenia 2019 roku odpowiada na pytanie: Czy poseł poparł w pierwszym czytaniu projekt ustawy dotyczącej in vitro, m.in. ograniczającej liczbę tworzonych zarodków do jednego?

Katolicki Latarnik Wyborczy to inicjatywa Zbigniewa Kaliszuka i Pawła Parysa, którzy sprawdzają, jak w kadencji posłowie poszczególnych partii głosowali w kwestiach ważnych dla katolików i czy czynili to zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego. W czasie wyborów rozstrzyga się wiele kwestii światopoglądowych. Gdy już zostaną wybrane osoby reprezentujące wartości sprzeczne z naszymi, to potem może być już za późno, by cokolwiek uratować.

Zebrane dane autorzy ujęli liczbowo i procentowo, wyliczając ilu średnio posłów danego klubu parlamentarnego opowiedziało się za lub przeciw konkretnemu projektowi ustawy. Na stronie dostępna jest mapka z okręgami wyborczymi oraz wewnętrzna wyszukiwarka pozwalająca dowiedzieć się, skąd kandyduje poseł lub senator i jak głosował w ubiegłej kadencji. Do nazwisk można też dotrzeć, klikając na jeden z 41 okręgów wyborczych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dzień Dziecka Utraconego

2019-10-14 13:13

(buk)

Archiwum

W Lublinie 15 października już po raz 11. będziemy obchodzić Dzień Dziecka Utraconego. Tego dnia w kościele pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego, przy ul. Skierki 12, o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy utracili swoje dziecko. W czasie Eucharystii rodzice będą mogli symbolicznie oddać swoje zmarłe dzieci Bogu, a po Mszy św. uczestniczyć w spotkaniu dla rodziców po stracie. Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie rodziców dzieci utraconych oraz ich rodziny i przyjaciół do wspólnej modlitwy

Organizatorami wydarzenia są Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej wraz z grupą Rodziców Dzieci Utraconych działającą w Lublinie. Co roku wydarzenie gromadzi kilkaset osób, które w ten sposób chcą uczcić pamięć swoich dzieci i wspólnie pomodlić się za siebie nawzajem, o błogosławieństwo Boże i siłę do przezwyciężenia wielkiego bólu i żalu jaki powoduje śmierć własnego dziecka.

Idea obchodzenia Dnia Dziecka Utraconego jest także związana z potrzebą zmiany sposobu postrzegania przez społeczeństwo utraty dziecka. Niestety, wciąż nie ma społecznego przyzwolenia na przeżywanie przez rodziców żałoby po przedwczesnej utracie dziecka (np. tzw. poronieniu). Wciąż pokutuje wizja embrionu, płodu, a nie dziecka poczętego, które rodzice mają prawo odebrać ze szpitala, nadać mu imię i pochować w rodzinnym grobie. Dzień ten ma również przywołać pamięć wszystkich dzieci zmarłych także w wyniku aborcji, o których często nikt nie pamięta.

Z myślą o rodzicach dotkniętych utratą dziecka stworzyliśmy także Księgę Dzieci Utraconych, w której rodzice mogą zapisywać imiona swoich zmarłych dzieci. Jej papierowa wersja, godzinę przed Mszą św. 15 października będzie wyłożona w kościele pw. bł. Jerzego Frassatiego. Cały rok zapraszamy również rodziców do wpisywania swoich dzieci do Internetowej Księgi Dzieci Utraconych, znajdującej się na naszej stronie internetowej: http://rodzicepostracie.lublin.pl Swoje zmarłe dzieci wpisują tam rodzice nie tylko z Lublina, ale z całej Polski a także z zagranicy.

Zapraszamy również na comiesięczne Msze św. w intencji Rodziców Dzieci Utraconych oraz wspólne spotkania po nich w każdą pierwszą sobotę miesiąca (począwszy od listopada br.), o godz. 14.00, w Kościele p.w. bł. Jerzego Frassatiego w Lublinie, ul. Skierki 12. Rozpoczęliśmy także zapisy na III turę rekolekcji dla rodziców po stracie dziecka, które odbędą się 22-24 listopada 2019 w Wąwolnicy (woj. lubelskie). Tematem rekolekcji będą "Pytania do Boga”. Szczegóły dotyczące rekolekcji znajdują się na stronie internetowej.

Organizatorzy: Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej i Rodzice Dzieci Utraconych


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem