Reklama

Potencjał młodych małżeństw

2018-12-12 07:49

Magdalena Kowalewska
Edycja warszawska 50/2018, str. V

Łukasz Krzysztofka

W Adwencie młode mamy z parafii bł. Władysława z Gielniowa szturmują niebo w intencji rodzin. Jednak cykliczne modlitwy za rodziny i spotkania z rodzinami trwają tam przez cały liturgiczny rok

Codzienne, do niedzieli Świętej Rodziny w natolińskiej świątyni sprawowana jest Msza św. w intencji rodzin, a o godz. 10.00 przed Najświętszym Sakramentem w kaplicy Miłosierdzia Bożego odmawiany jest Różaniec za rodziny. Modlitwę prowadzą młode mamy, które cyklicznie spotkają się w parafii bł. Władysława z Gielniowa. – Wierzymy, że będą działy się cuda pojednania, wyjścia z depresji, uzależnień, uzdrowienia. Maryja w ten adwentowo-świąteczny czas pomoże nam zawierzać wszystko Jezusowi tak, by nasze rodziny stały się ogrodami wiary, nadziei i miłości oraz światłem dla świata – mówi proboszcz parafii ks. prał. Jacek Kozub.

Modlitwa jest odpowiedzią na trudną kondycję rodzin i liczne kryzysy, które przeżywają małżeństwa. – W wielu rodzinach dzieje się źle. Pojawiają się rozwody, depresje, nałogi, choroby. Matka Boża w Fatimie zapowiadała, że rodzina będzie bardzo atakowana przez zło. Obiecała jednak, że zaopiekuje się tymi, którzy ją zaproszą do swoich domów – dodaje kapłan.

Święta, która wyznacza drogę

Parafia bł. Władysław z Gielniowa liczy prawie 30 tys. wiernych. Wiele z nich to młode rodziny. To właśnie w nich jest wielki potencjał, a rodzące się dzieci to dar dla Kościoła. Dlatego 12 lat temu proboszcz postanowił zorganizować Dzień Dziękczynienia za Dar Życia i Chrztu Świętego. To czas modlitwy dziękczynnej rodziców i ich pociech, które w minionym roku liturgicznym zostały ochrzczone. Nie brakuje również cyklicznej modlitwy za tych, którzy oczekują potomstwa.

Reklama

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca małżeństwa te uczestniczą w Eucharystii i nabożeństwie za wstawiennictwem św. Joanny Beretty Molli. Relikwie świętej znajdują się w bocznym ołtarzu. Proboszcz zaznacza, że dla kapłanów i wiernych stały się one drogowskazem, obok obecnych w świątyni relikwii św. Rity, św. Faustyny i św. Jana Pawła II. – Św. Joanna Beretta Molla wyznaczyła nam duszpasterską drogę, pokazując, aby wiele czasu dedykować młodym rodzinom – mówi ks. Kozub.

Dla ośmiu kapłanów obecność licznych rodzin w kościele jest wielką radością. W czwartki odbywają się spotkania chrześcijańskich mam z dziećmi. Ich duszpasterzem jest ks. Andrzej Szymański. Z kolei w drugi i czwarty poniedziałek miesiąca spotykają się „Mężczyźni św. Józefa”. To katolicki, męski ruch, w którym panowie odkrywają miejsce mężczyzny w rodzinie. W parafii na Natolinie towarzyszy im ks. Grzegorz Mazur.

Prężnie działa tutaj wiele wspólnot, m.in.: Akcja Katolicka, Grupa AA „Źródło Życia”, Ruch Rodzin Nazaretańskich czy Wspólnota Trudnych Małżeństw „Sychar”. Duszpasterzem tych ostatnich dwóch jest ks. Marcin Żurek. Z kolei scholą dziecięcą i bielankami opiekuje się ks. Daniel Malinowski.

Liczną grupą jest Ruch Światło-Życie. Do Domowego Kościoła należy też wiele rodzin. W każdy pierwszy piątek miesiąca razem z młodzieżą oazową gromadzą się na wspólnej Mszy św.

Przy parafii działa także poradnia rodzinna, Katolickie Przedszkole Fundacji na Rzecz Rodziny i biblioteka parafialna. Udzielane są też porady prawne.

Międzypokoleniowa służba

Zaangażowanie rodzin w parafii widać szczególnie przy ołtarzu. Podczas liturgii posługuje liczna grupa ministrantów. Oprócz małych i dorastających chłopców, ministrantami są również dorośli panowie. – Często obok siebie stoją tata i syn. Myślę, że niedługo będą też dziadkowie – opowiada z uśmiechem ks. Kozub i wskazuje, że to właśnie od wychowania w domu zależy to, jaka młodzież będzie w Kościele. Przykładem tego może być grupa studentów, która w parafii spotyka się w ramach wspólnoty akademickiej. Ich opiekunem jest ks. Zbigniew Sawiak. – To młodzi ludzie, którzy nie wstydzą się Kościoła i nie wstydzą się dawać świadectwo. Piękna młodzież nie bierze się znikąd – zauważa proboszcz parafii. W niedzielnej, wieczornej Mszy św. modlą się również osoby przygotowujące się do bierzmowania, nad którymi duszpastersko czuwa ks. Kamil Falkowski. Atrakcyjny program dla nastolatków, opracowany przez tego kapłana, zachęca nie tylko do dobrego przygotowania się do bierzmowania, ale także angażowania się w życie parafii.

Każdy z wikariuszy jest odpowiedzialny za jakąś wspólnotę, a proboszcz parafii nie kryje zadowolenia z pracy duszpasterzy.

– Ciągle powtarzam księżom, że każdy z nich jest swoistym proboszczem w powierzonych sobie zadaniach – mówi ks. Kozub. Dodaje, że ma bardzo odpowiedzialnych współpracowników, o czym świadczy aktywne włączanie się parafian w różne wspólnoty.

Tagi:
rodzina

Reklama

Małżeństwo jest Boskie

2019-09-17 14:31

Rozmawia Damian Krawczykowski
Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 18

Gomułkowie prowadzą w internecie znany blog „Początek Wieczności” oraz jeżdżą po Polsce i opowiadają o tym, że małżeństwo jest Boskie! Oto oni: Monika, Marcin oraz ich dwójka pociech: Adaś i Zuzia

Archiwum prywatne
Rodzian Gomułków

DAMIAN KRAWCZYKOWSKI: – Po co Wam tak właściwie małżeństwo?

MONIKA I MARCIN GOMUŁKOWIE: – Żyjemy w kulturze „co ja z tego będę miał?”, dlatego tak trudno przyjmować odpowiedzi w stylu: „chudy portfel, zmianę dotychczasowego stylu życia, niewyspanie, teściową” (śmiech). Słowem, żeby dobrze wypełnić powołanie do małżeństwa, trzeba się poświęcić. Sądzimy, że to wspaniała zapłata za pozorną utratę wolności. Nie będzie już tak, jak do tej pory, będzie inaczej, ale dzięki temu zyskacie to, co najcenniejsze – świętość. Pytanie, czy dzisiejszy świat jest zainteresowany świętością (normalnością)...

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jedziemy!

2019-09-16 22:34

Agnieszka Bugała

Krzysztof Wowk/Wowk Digital

Wielu osobom, nawet zaangażowanym w życie Kościoła, katolickie tygodniki wciąż kojarzą się z nudnym i trudnym przepowiadaniem, nawracaniem na siłę, wytykaniem życiowych błędów i szczegółowym relacjonowaniem długich, kościelnych uroczystości. W dodatku bez polotu i inwencji, w starym, nie zawsze dobrym graficznie, stylu.

Czy tak jest? Tak, tak niestety też bywa. Czy tak jest u nas? Staramy się, by było inaczej.

W tym roku Niedziela kończy 93 lata. Słuszny to wiek, zasługuje na pochwałę – że przetrwała niejedno i widziała niejedno i wiele mogłaby opowiedzieć młodszym, gładszym na licu koleżankom z prasowej półki. I choć – z racji wieku – kojarzona raczej z powłóczystą suknią mocno wciętą w talii i z kapeluszem ocieniającym pomarszczone czoło z innej epoki (i kapelusz i czoło) to jednak, Drogi Czytelniku, pomyliłbyś się bardzo, gdybyś uległ tej powierzchownej refleksji! Niedziela ma swój wiek, to prawda, ale silnik nowoczesnego motoru, w cztery sekundy rozpędza się do setki i jedzie  tam, gdzie czeka na nią wydarzenie, opowieść, ale przede wszystkim człowiek!

W niedzielę Środków Masowego Przekazu wrocławska redakcja Niedzieli kłania się nisko wszystkim Czytelnikom. Dziękujemy za ogromną życzliwość, serdeczność i gościnność w czasie spotkań w parafiach. Kapłanom, Księżom Proboszczom dziękujemy za pomoc w docieraniu do Czytelników. Jesteście wszyscy częścią ogromnej rodziny Niedzieli - zacnej pani lat 93 z sercem i duszą młodej dziewczyny pędzącej nowoczesnym motorem. Dokąd? Tam, gdzie człowiek, tam, gdzie Bóg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Portugalia: biskupi chcą procesu beatyfikacyjnego zamordowanej zakonnicy

2019-09-20 18:00

mz (KAI/FD/AE) / Faro

Ordynariusz diecezji Algarve, w południowej Portugalii, bp Manuel Quintas poinformował o zamiarze biskupów tego kraju rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego zamordowanej 8 września siostry Antonii Pinho Guerra. Została ona brutalnie zamordowana, a następnie zgwałcona przez mężczyznę uzależnionego od narkotyków.

celine nadeau / Foter / CC BY-SA

Hierarcha stwierdził, że zabita w wieku 61 lat siostra Antonia zasługuje na wyniesienie na ołtarze z powodu swojej bezinteresownej pracy na rzecz chorych, a także bohaterskiej postawy przed śmiercią. - Siostra Antonia pozostała wierna swoim ślubom oraz zobowiązaniom – powiedział bp Quintas.

Z policyjnego śledztwa wynika, że 44-letni morderca zakonnicy wielokrotnie był oskarżany o gwałty i kilka miesięcy wcześniej opuścił więzienie, gdzie odsiadywał m.in. wyrok za nadużycie seksualne oraz handel narkotykami. Inspektorzy ustalili, że portugalska zakonnica została uduszona po odmowie zaproponowanego jej przez agresora stosunku seksualnego. Ze śledztwa wynika, że morderca zwabił ofiarę do miejsca swego zamieszkania rzekomo w geście podziękowania jej za podwiezienie go i podanie mu leków. Narkoman twierdził, że chce się odwdzięczyć filiżanką kawy.

Zamordowana w mieście São João de Madeira zakonnica należała do Zgromadzenia Służebnic Maryi Posługujących Chorym. Przez 40 lat była pielęgniarką. Poza Portugalią pracowała we Włoszech oraz w Hiszpanii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem