Reklama

Dookoła Polski

Polska nie bierze udziału w szczycie V4 w Izraelu

Odwołanie przez premiera Mateusza Morawieckiego wyjazdu na szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej i Izraela, który został zaplanowany w Jerozolimie, było ważnym gestem. Miało pokazać stronie żydowskiej, że Polska nie zgadza się na kłamliwe wypowiedzi i sugestie obciążające nas współodpowiedzialnością za zagładę Żydów w czasie II wojny światowej.

Bezpośrednią przyczyną reakcji Morawieckiego były słowa premiera Izraela Beniamina Netanjahu w czasie konferencji bliskowschodniej w Warszawie o rzekomej współpracy Polaków z Niemcami mordującymi Żydów. Netanjahu mówił to w kontekście porozumienia Polski i Izraela, które ma kończyć spór o nowelizację ustawy o IPN. Strona izraelska w dementi utrzymuje, że Netanjahu został źle zacytowany przez izraelskie media i źle zrozumiany przez Polaków (ponoć nie mówił dziennikarzom o polskim narodzie ani państwie – informowała kancelaria premiera Izraela).

Do kolejnego skandalu na linii Izrael – Polska doszło w związku z wypowiedzią Israela Katza, nowego ministra spraw zagranicznych Izraela. Oskarżył on Polaków o kolaborację z Niemcami. Było to podczas programu wyborczego na antenie Channel 13 TV News – Israel. Katz poparł słowa premiera Netanjahu o Polakach „zabijających Żydów”. Przypomniał też skandaliczne słowa byłego premiera Izraela Icchaka Szamira, który powiedział: „Polacy antysemityzm wyssali z mlekiem matki”. Na słowa szefa izraelskiego MSZ zareagował ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski. Polski dyplomata uznał, że cytat z Szamira jest „haniebny”, a także „rasistowski”.

Wojciech Dudkiewicz

Jest sprawa

Sprawa zwrotu mienia obywatelom amerykańskim pochodzenia żydowskiego jest całkowicie uregulowana – zapewnił premier Mateusz Morawiecki. To jego reakcja na wystąpienie w czasie konferencji bliskowschodniej w Warszawie sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, który wezwał polskie władze do uregulowania tej sprawy. Chodzi o mienie polskich Żydów, którzy nie pozostawili spadkobierców. Mienie to chciałyby przejąć amerykańskie organizacje żydowskie. Polska jest pod tym względem całkowicie bezpieczna – oświadczył premier Morawiecki i podkreślił, że oczekiwania, by Polska zadośćuczyniła za niemieckie zbrodnie, to wielkie nieporozumienie. – To my mamy prawo do żądania odszkodowań – powiedział. Wydaje się, że jeszcze nie raz usłyszymy o tej sprawie.

Reklama

wd

Szansa dla pokoju

Wystąpienie szefa dyplomacji USA, który wzywał nas do bezpodstawnego wypłacenia miliardów dolarów za bezspadkowe mienie polskich Żydów, a także wypowiedzi premiera Izraela, który obciążył nas za zbrodnie Niemców, zdominowały przekazy z konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Tymczasem polskie władze wskazują, że miała ona ważny wymiar, a Polska zyskała nową rolę w polityce międzynarodowej. – Izrael, USA, państwa arabskie i UE usiadły przy jednym stole. Polska stała się krajem, który w polityce globalnej świadczy dobre miejsce do dyskusji. Zyskaliśmy zupełnie nową rolę w polityce międzynarodowej, której do tej pory nie odgrywaliśmy – mówi Krzysztof Szczerski, szef gabinetu Prezydenta RP.

Oby tak było.

wd

Mama 4 +

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o świadczeniu uzupełniającym, nazywanym „Mama 4 +”, przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. To kolejny krok w prorodzinnej polityce rządów dobrej zmiany. Oddaje sprawiedliwość i zapewnia byt matkom wielodzietnych rodzin. O świadczenie będą się mogli ubiegać: matki, które osiągnęły wiek emerytalny – 60 lat, a także m.in. ojcowie, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci w razie śmierci matki albo porzucenia przez nią dzieci – po osiągnięciu 65 lat. Świadczenie przysługiwać będzie w wysokości najniższej emerytury. Wnioski można składać od 1 marca br. Według szacunków, z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa do emerytury lub renty, oraz 30 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury.

Reklama

jk

Przekopywanie rozpoczęte

Ruszyła budowa przekopu Mierzei Wiślanej, łączącej Bałtyk z Zalewem Wiślanym. Urząd Morski w Gdyni, który jest inwestorem, mógł rozpocząć pracę po zezwoleniu na realizację inwestycji wojewody pomorskiego. Prace – wycinka drzew – rozpoczęto już teraz, bo muszą się one zakończyć przed okresem lęgowym ptaków. Kanał żeglugowy będzie miał 1,3 km długości i 5 m głębokości, co umożliwi pływanie nim jednostek morskich o zanurzeniu 4 m, długości do 100 m i szerokości do 20 m między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym i uniezależni Polskę od Rosji w tej sprawie. Będzie kosztować ok. miliarda złotych, a środki będą pochodzić z budżetu państwa.

wd

Śladami Lewego

Krzysztof Piątek, napastnik AC Milan, idzie śladami Roberta Lewandowskiego i strzela kolejne bramki, przesądzając o zwycięstwach swojej drużyny. Właśnie zdobył dwie efektowne bramki, po których Milan pokonał w Bergamo Atalantę 3:1. Piątek strzelił już 17 goli we włoskiej ekstraklasie, jak na razie o 2 mniej niż Cristiano Ronaldo z Juventusu.

jk

2019-02-20 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję