Reklama

Z Watykanu

Ojciec Święty do Polaków

Świętość Boga zwycięża każde zło

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, bądźcie wytrwali w modlitwie, aby świętość Boga, naszego Ojca, przeniknęła wasze serca i uczyniła was świadkami Jego świętego imienia w waszych rodzinach, wspólnotach i w świecie. Bądźcie ufni: każde zło zostanie pokonane przez świętość Boga. Niech Jego błogosławieństwo stale towarzyszy wam i waszym najbliższym. RV

Audiencja generalna, 27 lutego 2019 r.

Audiencja Generalna

Święć się imię Twoje

Na powiązanie w modlitwie „Ojcze nasz” kontemplacji Boga z prośbą o to, co jest nam konieczne do życia, wskazał Papież 27 lutego br. podczas audiencji generalnej. Kontynuując rozważania na temat Modlitwy Pańskiej, Ojciec Święty mówił o pierwszej z zawartych w niej próśb: „święć się imię Twoje”.

Franciszek zauważył, że w modlitwie „Ojcze nasz” zawarte są trzy prośby dotyczące Boga oraz cztery dotyczące ludzkich potrzeb. Podkreślił, że w każdej modlitwie chrześcijańskiej mieszczą się kontemplacja Boga oraz odważna prośba o to, co jest nam potrzebne do życia i do tego, by dobrze żyć.

Pierwszym krokiem w modlitwie chrześcijańskiej jest zatem powierzenie się Bogu, Jego Opatrzności. Papież zaznaczył, że prośby chrześcijanina wyrażają zaufanie do Ojca. I to właśnie owo zaufanie każe nam prosić o to, czego potrzebujemy, bez zmartwień i niepokoju.

KAI

Papież w rzymskiej parafii

Wystrzegajcie się obmowy

W niedzielę 3 marca br. papież Franciszek odwiedził parafię św. Kryspina z Viterbo. Spotkał się z dziećmi i młodzieżą oraz ich rodzicami. Odpowiedział na pytania młodych ludzi, m.in. przygotowujących się do sakramentu bierzmowania. Rozmawiał z osobami bezdomnymi i pozbawionymi środków do życia, z chorymi i niepełnosprawnymi. Wyspowiadał też kilku wiernych.

W swojej homilii Ojciec Święty zachęcił do modlitwy za tych, których mamy ochotę obmówić i oczernić, oraz do podjęcia wysiłku, aby panować nad swoim językiem. Zaznaczył, że od języka obmowy zaczynają się wojny w domu, miejscu pracy, szkole, sąsiedztwie, parafii. Powiedział dobitnie, że język niszczy jak bomba atomowa.

Reklama

Była to 19. wizyta papieża Franciszka w parafiach Wiecznego Miasta.

RV

Ojciec Święty na Wielki Post

Całe stworzenie potrzebuje naszego nawrócenia

Orędzie na Wielki Post, który w tym roku rozpoczyna się 6 marca, Ojciec Święty opatrzył cytatem z Listu św. Pawła do Rzymian: „Stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych” (Rz 8, 19). „Przyjmując w konkretach naszego życia zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią, ukierunkowujemy Jego przemieniającą moc także na całe stworzenie” – stwierdził Franciszek w orędziu. Zaznaczył, że jeśli człowiek żyje jak dziecko Boga, czyni dobro także stworzeniu i tym samym współpracuje w jego odkupieniu. W tym świecie jednak harmonia płynąca z odkupienia jest wciąż zagrożona przez negatywną moc grzechu i śmierci. Wówczas często zachowujemy się destrukcyjnie nie tylko wobec nas samych, ale także w stosunku do bliźnich i do innych stworzeń, i zwycięża logika wszystkiego i natychmiast oraz coraz więcej mieć.

Papież przypomina, że zerwanie komunii z Bogiem naruszyło także harmonijny związek ludzi ze środowiskiem i zamieniło ogród w pustynię. Człowiek uważa siebie za boga stworzenia, czuje się jego absolutnym panem i używa go nie tak, jak chciał tego Stwórca, ale w swoim własnym interesie, ze szkodą dla stworzeń i innych ludzi. Grzech prowadzi do „wykorzystywania stworzenia, osób i środowiska zgodnie z tą niezaspokojoną żądzą, która każde pragnienie uważa za prawo, a która prędzej czy później doprowadzi do zniszczenia nawet tych, którzy są przez nią zdominowani” – napisał w orędziu Ojciec Święty. W tym kontekście Franciszek wzywa do skruchy i nawrócenia. Wyraża się to w poście, modlitwie i jałmużnie.

Red.

Z Twittera papieża Franciszka

Róbmy sobie codziennie krótki rachunek sumienia, aby nawrócić się do Pana. Tych pięć minut na zakończenie dnia pomoże nam w rozważeniu i nieodkładaniu na później przemiany serca i nawrócenia do Pana.

2019-03-06 10:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy my uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Język Boga

Niedziela Ogólnopolska 49/2017, str. 30

[ TEMATY ]

adwent

Dario Acosta/Deutsche Grammophon

Codzienność sprawia, że świat nam się kurczy. Święta to zaproszenie do podniesienia wzroku wyżej. Za horyzontem doczesności jest bezkresny horyzont wieczności.
Za banalnymi zajęciami dnia powszedniego kryją się fundamentalne pytania i wybory. Obyśmy zdążyli te pytania sobie zadać i dobrze wybrać...

Dziś wielu ludzi uczy się języków obcych. Narzędziem powszechnej komunikacji stał się angielski, dlatego rodzice chętnie wybierają dla swoich dzieci szkoły z rozszerzonym programem nauczania tego języka. Posyłają dzieci na prywatne lekcje różnych języków – nawet na chiński. Wszystko po to, aby można się było porozumieć z całym światem.

CZYTAJ DALEJ

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego

2022-12-07 10:53

[ TEMATY ]

Jacek Kurski

Youtube.com

Jacek Kurski został nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego - wynika ze środowego komunikatu NBP. Informacje te potwierdził Kurski; napisał, że podjął pracę zgodną z jego wykształceniem i doświadczeniem menadżera.

"W grudniu br. Pan Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie" - poinformował bank centralny na swojej stronie internetowej. Obok Polski i Szwajcarii w skład szwajcarsko-polskiej konstytuanty wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję