Reklama

Dookoła Polski

Odznaczenia dla Wyklętych

Nie byłoby dzisiaj prawdziwie wolnej, niepodległej, suwerennej Polski, gdyby nie tamto bohaterstwo – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w czasie której nadał odznaczenia państwowe Żołnierzom Wyklętym oraz osobom pielęgnującym pamięć i upowszechniającym wiedzę o ich dziejach. – Można chociaż w sposób symboliczny docenić te osoby i ich wielką zasługę dla Polski – dodał.

Prezydent odznaczył za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość państwa polskiego Franciszka Jaskulskiego ps. Zagończyk – żołnierza AK i Zrzeszenia WiN, straconego w 1947 r. – i dwóch żołnierzy z jego oddziału poległych w bitwie z oddziałami sowieckimi pod Zwoleniem w czerwcu 1946 r. – Tadeusza Nowakowskiego ps. Zając i Władysława Skrzypka ps. Groźny. Także pośmiertnie odznaczeni zostali m.in. Zdzisław Kowalczewski ps. Milczek i Stanisław Kiałka ps. Jelonek, Bolesław i Szarotka.

Zwracając się do osób odbierających odznaczenia, prezydent powiedział, że bohaterami są również najbliżsi tych, którzy polegli i zostali zamordowani, bo komunistyczne represje spadały na całe rodziny. – Cena była często bardzo wysoka – od represji, prześladowań, więzienia, katowania, przez odebranie możliwości rozwijania się, kariery, nauki, pracy, często po biedę i głód – podkreślił.

Julian Kostrzewa

Przed brexitem

Polskie władze przygotowują rozwiązania, które mają zabezpieczyć – po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – interesy ok. miliona Polaków mieszkających w tym kraju. Przygotowywane przepisy pozwolą na utrzymanie dużej części uprawnień Polaków, którzy zamierzają wrócić do Polski. Zmiany w uregulowaniach dotyczą m.in. dostępu do rynku pracy, do świadczeń z systemu zabezpieczenia społecznego, kwestii z zakresu polityki rodzinnej czy pomocy społecznej. Mają umożliwić m.in. dalsze sumowanie okresów ubezpieczenia przebytych na Wyspach na potrzeby przyznawania prawa do polskich świadczeń – emerytur, rent, zasiłków chorobowych i macierzyńskich oraz transferu świadczeń do miejsca zamieszkania w jednym z państw Unii Europejskiej lub na Wyspach. Udogodnień jest więcej. Wejście w życie proponowanych rozwiązań planowane jest na 30 marca 2019 r., kiedy to może nastąpić bezumowny, tzw. twardy brexit.

Reklama

wd

Nauczyciele bogatsi

Podwyżki dla nauczycieli, które miały być rozłożone na trzy części – ostatnia miała być wprowadzona w styczniu 2020 r. – zostaną przyspieszone. – Zadecydowaliśmy o tym po rozmowach ze związkami zawodowymi – przyznaje minister edukacji narodowej Anna Zalewska. We wrześniu nauczyciel dyplomowany ma zarabiać o 508 zł więcej. Jak przypomniała min. Zalewska, nauczyciele w historii podwyżek nigdy nie otrzymali takich kwot. W marcu na nauczycieli czekają także 13. pensje, a obok 500 zł w minimalnym wynagrodzeniu resort zadeklarował wprowadzenie dodatkowych płatnych zajęć. Tymczasem największego związku nauczycielskiego – ZNP zapowiedziane podwyżki nie zadowalają. Według Sławomira Broniarza, prezesa ZNP, strajk w szkołach i przedszkolach jest nieunikniony. Ma polegać na całkowitym powstrzymaniu się nauczycieli od pracy.

wd

Muzeum na Rakowieckiej

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie ma być jedną z największych i najnowocześniejszych tego typu placówek w Europie. Właśnie zakończył się pierwszy etap budowy muzeum, które będzie mieć powierzchnię ok. 7,5 tys. m2. – Jestem przekonany, że będą tutaj przyjeżdżały wycieczki z całej Polski i całego świata – powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki podczas prezentacji projektu stałej wystawy.

wd

PSL na lewo

Oddanie legitymacji PSL przez lidera zespołu Bayer Full Sławomira Świerzyńskiego może mieć spory wpływ na sympatie wyborców tej partii. Muzyk rezygnuje z działalności w PSL, bo nie godzi się z decyzją o wstąpieniu do Koalicji Europejskiej. – Nie wyobrażam sobie głosować na LGBT i lewicę. Partia, której hymnem jest „Rota”, idzie razem z aborcjonistami, lewakami i komunistami, będzie razem z nimi walczyć z Kościołem, religią w szkołach i sprowadzać uchodźców – powiedział.

wd

2019-03-06 10:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs na wieniec adwentowy z nagrodami!

2022-12-03 22:30

[ TEMATY ]

konkurs

adwent

wieniec adwentowy

nagrody

Bożena Sztajner/Niedziela

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na wieniec adwentowy.

II Niedziela Adwentu i druga zapalona świeca na wieńcu adwentowym to znak, że czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa wchodzi w kolejny etap. Przynagla nas, byśmy byli bardziej gotowi, wszak Adwent to czas oczekiwania – najpierw na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, a w ostatniej części Adwentu - jako bezpośrednie przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu. W tym roku zachęcamy do jego wykonania całe rodziny, co może być okazją do wspólnego spędzenia czasu i umacniania wspólnoty rodzinnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję