Reklama

Na jubileusz KUL-u

Gąwedy na jubileusz” to pięknie wydany tom, w którym rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Antoni Dębiński wraca pamięcią do początków tej uczelni, a przede wszystkim do osób, które ją tworzyły.

Założony w 1918 r. uniwersytet musiał sobie poradzić z problemami materialnymi i organizacyjnymi, a także ze śmiertelnym zagrożeniem ze strony bolszewickiej nawały – jak przypomina autor, w 1920 r. do wojska zostali wcieleni niemal wszyscy studenci. Książka zawiera teksty o ludziach, dzięki którym uczelnia przetrwała, którzy u początku jej dziejów tworzyli jej koncepcję, wspierali ją na różne sposoby, nie pozwolili jej zniszczyć, swoją działalnością i twórczością rozsławili jej imię.

Wspominane w dziewiętnastu gawędach osoby są charakterystyczne dla różnych wymiarów stuletniej działalności KUL-u. Wśród przypomnianych są m.in.: ks. Idzi Radziszewski – współzałożyciel i pierwszy rektor uczelni, Karol Jaroszyński, który stał na czele Komitetu Organizacyjnego Uniwersytetu, Jerzy Szeligowski, który angażował się m.in. w zorganizowanie od podstaw biblioteki, hr. Aniela Potulicka, która należała do grona najbardziej szczodrych darczyńców, a także wykładowcy i rektorzy. Osobne gawędy autor poświęcił ks. Stefanowi Wyszyńskiemu, wpisanemu do albumu z numerem 1248, oraz ks. prof. Karolowi Wojtyle, którego wybór na głowę Kościoła uczelnia uczciła umieszczeniem na frontowej ścianie transparentu z napisem: „Nasz Profesor Papieżem”. Doprowadzenie przez ks. Radziszewskiego do założenia w Lublinie katolickiego uniwersytetu odmieniło oblicze miasta i wpłynęło na kształt intelektualnej historii Polski. „Gawędy” są formą uczczenia pamięci wielu osób, które miały w tym dziele swój udział, chociaż – jak z żalem konstatuje autor – powinno ich być więcej, bo „uniwersytet to ludzie, prawdziwie liczni, nie do zastąpienia”. Uwagę zwracają archiwalne fotografie i reprodukcje dokumentów, które stanowią dopełnienie tekstów.

Ks. prof. Antoni Dębiński, „Gawędy na jubileusz”.
Wydawca: Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Al. Racławickie 14/29, 20-950 Lublin, pzm@kul.pl , www.muzeum.kul.pl .

2019-03-06 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z listu Prymasa Wyszyńskiego do pisarza Jana Dobraczyńskiego, którego błogosławiony poprosił o napisanie książki na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję