Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 10

Konserwacja Obrazu

Matka Boża piękna jak zawsze!

Doroczna konserwacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się tradycyjnie w Wielkim Tygodniu. Konserwację przeprowadził prof. Wojciech Kurpik, od wielu lat pracownik ASP w Warszawie, wraz z dr. hab. Krzysztofem Chmielewskim z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej ASP.

– Najwyraźniej szczęście Boże było z nami, bo obraz jest w doskonałej formie – zapewnia prof. Kurpik. – Jest to także wynik klimatyzacji, która niedawno została zainstalowana, i mam nadzieję, że jeśli chodzi o obraz, z nadzieją możemy mówić o przyszłości. Matka Boża jest piękna jak zawsze, jak we śnie, kiedy się pojawia, zwłaszcza kiedy zbliża się czas Wielkanocy i przyjazdu na Jasną Górę – mówi ze wzruszeniem prof. Kurpik. Podczas prac konserwatorskich zwykle dokonywana jest także zmiana sukienki zdobiącej Ikonę Jasnogórską. Tym razem na Obrazie zawisła sukienka milenijna, zwana też sukienką Tysiąclecia, wykonana w związku z uroczystościami Millennium Tysiąclecia Chrztu Polski, oraz nałożone zostały korony ofiarowane przez św. Jana Pawła II.

75-LECIE KAPŁAŃSTWA

Jubileusz o. Jerzego Tomzińskiego

Reklama

Niezwykły jubileusz – 75-lecie kapłaństwa przeżywał 16 kwietnia 2019 r. o. Jerzy Tomziński, najstarszy paulin, były dwukrotny generał Zakonu Paulinów i trzykrotny przeor Jasnej Góry. Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu. – Nieczęsto mamy możliwość dziękować Bogu za dar 75-lecia kapłaństwa zakonnych współbraci – zauważył. – Jest to łaska tak dla Ciebie, drogi Ojcze, jak i dla nas, dlatego w tej wspólnocie dziękujemy dziś Najwyższemu i Wiecznemu Kapłanowi Jezusowi Chrystusowi za Twoje kapłańskie i paulińskie powołanie.

Na zakończenie o. Tomziński powiedział: – 75 lat temu po święceniach kapłańskich bp Teodor Kubina w zakrystii powiedział mi: Życzę, aby ojciec zawsze odprawiał prymicje. I ja powtarzam te słowa: Życzę, by nam nigdy Msza św. nie spowszedniała.

O. Tomziński 24 listopada 2018 r. świętował 100 lat życia.

Zdjęcia do filmu „Zieja”

Z kamerami na Jasnej Górze

Reklama

Sceny do filmu fabularnego pt. „Zieja” powstawały 15 kwietnia br. na Jasnej Górze. Filmowcy wykonywali zdjęcia przed klasztorem, a także w Starej Bibliotece. Obraz będzie opowiadać o życiu legendarnego warszawskiego kapłana – ks. Jana Ziei, społecznika, kapelana AK i Szarych Szeregów. W scenariuszu filmu pojawiają się sceny dotyczące rekolekcji w 1958 r., prowadzonych przez ks. Zieję dla Episkopatu Polski na Jasnej Górze, z udziałem kard. Stefana Wyszyńskiego oraz bp. Karola Wojtyły, stąd realizacja zdjęć, za zgodą ojców paulinów, miała miejsce w klasztorze jasnogórskim.

Główną rolę w filmie powierzono Andrzejowi Sewerynowi. – Niewystarczająco znałem postać ks. Ziei przed zdjęciami, tak jak niewystarczająco znałem wcześniej postać prymasa Wyszyńskiego, i Bóg dał, że miałem zaszczyt grania obu tych ról, a w związku z tym wzbogacenia się o te dwa niezwykłe życiorysy – opowiadał aktor.

– Obraz katolicyzmu polskiego, naszej wiary, Kościoła wzbogacił się we mnie dzięki tym dwóm spotkaniom. Zieja to w pewnym sensie historia Polski, ponieważ uczestniczył on we wszystkich najważniejszych wydarzeniach historycznych XX wieku. Zaczęło się od wojny bolszewickiej, potem brał udział w II wojnie światowej, w jednym i drugim przypadku jako kapelan – był kapelanem Szarych Szeregów, Armii Krajowej, członkiem KOR-u w latach 70.; jak się jakaś zawierucha historyczna szykowała, to tam na pewno ks. Zieja był obecny – powiedział reżyser filmu Robert Gliński.

2019-04-24 08:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję