Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 26/2019, str. 8

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jubileusze

Wdzięczność wobec Boga

O jciec Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, oraz o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, wraz ze współbraćmi dziękowali Bogu 18 czerwca br. za 25 lat kapłaństwa. – Przede wszystkim wdzięczność wobec Boga za dar powołania kapłańskiego, które nierozerwalnie złączone jest także z powołaniem paulińskim – podkreślił o. Chrapkowski. – W sercu każdego kapłana w takim momencie pierwsza jest wdzięczność Panu Bogu za to, że mogliśmy dotrwać do tego dnia, że mamy udział w Chrystusowym kapłaństwie – powiedział o. Waligóra. – A z drugiej strony jest, oczywiście, świadomość wyzwań, które stoją przed nami, świadomość tego, że z dniem jubileuszu nic się nie kończy, że to jest jakiś etap, który się zamyka, ale też otwarcie na to, co Pan dalej dla nas gotuje i czego od nas oczekuje – dodał.

Wraz z ojcami generałem i przeorem jubileusz obchodzili: o. Wiesław Zając, o. Damian Ostoja-Lniski, o. Jan Stankiewicz, o. Albert Waśniowski, o. Sławomir Trzmielewski, o. Krzysztof Drybka, o. Maksymilian Melonek, o. Dominik Lejman i o. Botond Bátor. Do świętowania jubileuszu ojcowie, posługujący w placówkach paulińskich na całym świecie, wybrali Jasną Górę – miejsce w ich sercu najważniejsze. Przede wszystkim dziękowali Bogu za powołanie, a ludziom postawionym na ich kapłańskiej drodze – za wsparcie i życzliwość.

Reklama

12 czerwca w Narodowym Sanktuarium ziemi słowackiej w Szasztynie jubileusz 20-lecia kapłaństwa obchodziło 8 ojców paulinów: o. Bogusław Sroka, o. Samuel Pacholski, o. Martin Lehoncak, o. Ireneusz Wybraniak, o. Ryszard Kowalski, o. Szymon Botul, o. Paweł Stępkowski oraz o. Piotr Duś.

* * *

Rocznica

W 80. urodziny Krzysztofa Zanussiego

Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych – Krzysztof Zanussi przeżywał 14 czerwca br. na Jasnej Górze 80. rocznicę urodzin. Jubileusz połączony był z III Colloquium z Teologii Mediów „Zanussi – hagiograf”. Reżyser wraz z małżonką Elżbietą uczestniczył we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. – To wielki zaszczyt i wielka radość. Ta rocznica jest, oczywiście, sama w sobie smutna, bo każda rocznica jest znakiem przemijania, a przemijanie jest tą smutną stroną naszej egzystencji. Ale że to jest na Jasnej Górze, to wynika z tego dużo nadziei – podkreślił Zanussi.

Mszy św. przewodniczył ks. prof. dr hab. Michał Drożdż, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. – Chcemy uwielbiać Boga i dziękować za dar życia i dzieła pana profesora, za jego odwagę świadka, który w świecie dzisiejszej kultury ma odwagę głosić ewangeliczne i chrześcijańskie wartości przez swoje mistrzostwo filmowe. Dziękujemy Bogu za mistrzostwo artysty, który ubogaca dzisiejszą polską i światową kulturę w prawdziwe dzieła – powiedział ksiądz profesor. Organizatorem jubileuszu był o. dr Michał Legan, paulin.

* * *

Krótko

Reklama

14 czerwca br. ok. 800 osób chorych na cukrzycę wzięło udział w 28. Pielgrzymce Diabetyków. Mszę św. odprawił ks. Mirosław Danielski, nowy kapelan krajowy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

15 czerwca br. jubileusz 150 lat istnienia w Polsce obchodziło Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. 34. ogólnopolska pielgrzymka wspólnoty zgromadziła kilka tysięcy osób. Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Salaterski, delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw arcybractwa. Obecni byli dyrektorzy krajowi: ks. Józef Gaweł, sercanin, i m. Maria Bernadeta Wysocka, wizytka.

• W dniach 15-16 czerwca br. o wolność od nałogów i odnowę moralną narodu polskiego modlili się uczestnicy 38. Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości. Głównym organizatorem pielgrzymki był bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

16 czerwca br. odbyła się 20. Jubileuszowa Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Obecna była Magdalena Buczek, założycielka kółek. Eucharystii przewodniczył biskup senior Antoni Długosz z Częstochowy, a koncelebrował dyrektor Radia Maryja – o. Tadeusz Rydzyk.

17 czerwca br. z inicjatywy częstochowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich na Jasnej Górze odsłonięto tablicę upamiętniającą Orlęta Lwowskie. Tablica, ufundowana z okazji 100. rocznicy walk we Lwowie, znalazła swoje miejsce obok pomnika Sybiraków przy kaplicy Pamięci Narodu.

17 czerwca br. odbyło się 5. spotkanie z cyklu „Jasnogórski Prymas w drodze na ołtarze”, organizowanego przez o. Mariusza Tabulskiego OSPPE, dyrektora Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Zaprezentowano albumową publikację „Kardynał Stefan Wyszyński 1901-1981”, wydaną wspólnie przez IPN i Instytut Prymasowski.

2019-06-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ze spotkania Taizé przybyli na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

spotkanie

Taize

Europejskie Spotkanie Młodych

źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Kaplica Matki Bożej. Modlitwa młodzieży uczestniczącej w Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé

Kaplica Matki Bożej. Modlitwa młodzieży uczestniczącej w Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé

Na Jasnej Górze modliła się dziś młodzież z Rumunii, uczestnicząca w Europejskim Spotkaniu Młodych we Wrocławiu, zorganizowanych przez ekumeniczną Wspólnotę z francuskiego Taizé. Spotkanie zakończyło się wczoraj, a dziś tj. 2 stycznia, grupa 41 młodych oraz dwóch księży pochodzą z różnych miast Rumunii przybyła przed Cudowny Obraz Matki Bożej.

„Jeszcze wczoraj byliśmy we Wrocławiu na spotkaniu młodzieży Taizé – opowiada ks. Christian Diac z Rumunii -To były piękne dni we Wrocławiu z innymi młodymi ludźmi z całej Europy. Spędziliśmy razem wspaniały czas. To było niesamowite, ponieważ bracia z Taizé gromadzą nas i mówią nam, że życie z Bogiem może być piękne dla młodych ludzi”.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Urodziny bł. Karoliny Kózkówny

Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny - dziewicy i męczennicy obchodzimy 18 listopada, ale dziś przypada rocznica jej urodzin.

To młoda dziewczyna, która poniosła śmierć z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej czystości. Historia jej krótkiego, ale pięknego życia zachwyca tych, którzy do niej sięgną. Bł. Karolina jest patronką diecezji rzeszowskiej. To wyjątkowe wyróżnienie - mieć przed Bogiem taką orędowniczkę. Choć od jej śmierci mija ponad 100 lat, jednak Jej postawa jest coraz bardziej aktualna i potrzebna dzisiejszym katolikom. Zwraca bowiem uwagę na jeden z największych problemów współczesnego świata, szczególnie świata młodych ludzi - na wartość czystości, o którą dziś trzeba stoczyć nie mniejszą walkę, niż córka Kózków z Zabawy stoczyła z żołdakiem, choć może częściej tej obrony trzeba się podjąć w sercu, w zaciszu domu, niż w sytuacji tak ekstremalnej, w jakiej znalazła się bł. Karolina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję