Reklama

Świat

Z prasy zagranicznej

Pierwsza Msza św. po pożarze

15 duchownych w kaskach celebrowało pierwszą po pożarze Mszę św. w katedrze Notre Dame w Paryżu. Na Eucharystię zezwolono z wyjątkowej okazji – 850. rocznicy konsekracji ołtarza w świątyni. Mszę św., transmitowaną przez francuską telewizję, odprawiono w bocznej kaplicy Najświętszego Sakramentu. We francuskiej prasie podkreślono, że ceremonia charakteryzowała się ekstremalną prostotą, a uczestniczyła w niej grupa pracowników, którzy przygotowują świątynię do remontu.

* * *

National Catholic Reporter

Zmuszony do rezygnacji

Sytuacja Kościoła w Chile nie jest łatwa. Niedawno Stolica Apostolska mianowała biskupa pomocniczego dla chilijskiej stolicy – ks. Carlosa Irarrázavala Errázuriza. Kapłan wybór Papieża zaakceptował i przygotowywał się do biskupiej konsekracji. Uroczystość się jednak nie odbyła, bo duchowny zrezygnował albo właściwiej: został zmuszony do rezygnacji. Ks. Errázuriz jako biskup nominat udzielił wywiadu chilijskiemu oddziałowi CNN. Dziennikarz zapytał go m.in. o sprawę nadużyć seksualnych niektórych duchownych i pozycję kobiet w Kościele. Na pierwsze z pytań kapłan odpowiedział, najogólniej rzecz ujmując, że Kościół musi wyciągnąć lekcję z tej sytuacji i nie popełniać już więcej takich błędów. O kobietach stwierdził, że nie powinny wchodzić w rolę mężczyzn. Obrażeni poczuli się także Żydzi, bo ks. Errázuriz przyznał – zgodnie z prawdą – że Chrystus w relacjach do kobiet nie postępował zgodnie z tradycją panującą wtedy w Izraelu. Zaznaczył, że była to tradycja dominacji mężczyzn i jeśli chodzi o religię żydowską, to tak jest po dziś dzień. Słowa te wystarczyły, by rozpętała się burza, której skutkiem jest rezygnacja kandydata na biskupa.

* * *

Settimana News

W Erytrei chcą znacjonalizować katolickie szpitale

Reklama

Alarmująca jest sytuacja w Erytrei. Władze tego afrykańskiego państwa chcą przejąć wszystkie szpitale i placówki medyczne prowadzone przez Kościół katolicki. W ostatnim czasie urzędnicy państwowi odwiedzili wszystkie placówki i zażądali podpisania zgody na nacjonalizację.

Nie wiadomo, jak sprawa potoczy się dalej. Rządzący Erytreą politycy są wściekli na hierarchów katolickich, którzy w niedawnym liście wezwali władze do wdrożenia planu narodowego pojednania oraz reform ekonomicznych, które zatrzymałyby falę emigracji Erytrejczyków. W odpowiedzi rządzący, sięgnąwszy po uchwalone w 1995 r. regulacje prawne, pozwalające państwu w określonych przypadkach przejąć instytucje publiczne od związków wyznaniowych, postanowiły się odegrać, aby pokazać Kościołowi jego miejsce w szeregu.

* * *

Agenzia fides

Tam już prawie nie ma chrześcijan

Liczba chrześcijan na zarządzanych przez Autonomię Palestyńską terenach Zachodniego Brzegu dramatycznie spadła – alarmują aktywiści chrześcijańscy. W wielu miejscach nie ma już w ogóle wyznawców Chrystusa. W Dżaninie np., 26 km na północ od Nablusu, biblijnego Sychem, mieszka 70 tys. ludzi, z których tylko 130 osób to chrześcijanie łacinnicy. Z kolei w Tubasie, gdzie mieszka 40 tys. osób, ochrzczonych jest jedynie 45. Problem dotyczy nie tylko miast. Dajr Ghazala jeszcze 10 lat temu było wioską o sporej obecności chrześcijańskiej, dziś pozostały z niej resztki – na 1,2 tys. mieszkańców tylko 4 jest ochrzczonych. Chrześcijanie wyemigrowali. Powód? Kwestie polityczne i społeczne. Deklaracje władz Autonomii Palestyńskiej, że z jednakowym respektem traktują obywateli, niezależnie od wyznawanej przez nich religii, pozostają tylko na papierze.

* * *

In Terris

Jak powstają fake newsy

W internecie krąży mnóstwo nieprawdziwych informacji, z którymi bardzo trudno jest walczyć. Sporo fake newsów przedstawia w fałszywym świetle papieża Franciszka. Jedno z takich fałszerstw jest związane z niedawnym poruszającym gestem Ojca Świętego. Otóż Franciszek zaprosił do Watykanu prezydenta i wiceprezydenta Sudanu, aby ich błagać o zakończenie wojny domowej, która pochłonęła już 400 tys. istnień ludzkich, a miliony Sudańczyków wypędziła z domów. Papież klęknął przed politykami i ucałował ich nogi. Gest wzruszający, tyle że przez ludzi niechętnych Papieżowi został przedstawiony jako fakt uznania przez głowę Kościoła poddaństwa wobec islamu. Sudan jest co prawda państwem o większości muzułmańskiej, ale prezydent jest akurat katolikiem, a wiceprezydent – prezbiterianinem. Ten fake news był później powielany w tysiącach miejsc, już bez złej woli, ale z powodu zwykłej ignorancji.

2019-06-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z prasy zagranicznej

Niemy świadek tragicznej historii

CZYTAJ DALEJ

O błogosławionym kapelanie Armii Krajowej

Wojenne losy ks. porucznika Stefana Wyszyńskiego i jego udział w Powstaniu Warszawskim przedstawia nowy film pt.: „WYSZYŃSKI - zemsta czy przebaczenie”.

Produkcja opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III".

CZYTAJ DALEJ

Jasna Strona Mocy – Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej

2021-08-04 13:00

[ TEMATY ]

festiwal

Jasna Góra

Takiego wydarzenia Jasna Góra jeszcze nie doświadczyła.

Pierwszego dnia (piątek) scena zostanie oddana zagranicznym wykonawcom. W ramach koncertu Abyśmy byli jedno – Międzynarodowy Konkurs Piosenki Chrześcijańskiej, który nawiązuje do tytułu ekumenicznej encykliki Jana Pawła II, zaprezentuje się Stan Fortuna – amerykański franciszkanin znany z muzycznej działalności. O jego twórczości rozpisuje się amerykańska prasa, a o jego życiu zrealizowano film dokumentalny. Jest nie tylko kaznodzieją, który bierze udział w wielu spotkaniach z młodzieżą, ale także wziętym muzykiem. Obok niego zobaczymy muzyczne objawienie dekady – fenomenalną s. Cristinę Scuccię z Włoch, zwyciężczynię programu The Voice of Italy. Włoska zakonnica miała już okazję śpiewać dla polskiej publiczności. W 2016 r. podczas Światowych Dni Młodzieży wystąpiła w Krakowie. Gwiazdą specjalną tego dnia będzie lubiana przez wszystkich i chętnie słuchana In-Grid.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję