Reklama

Watykan

Wielki Post ze św. Janem Pawłem II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Wielki Post

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Dzięki transmisji czwartkowej Mszy św. sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II, Polacy w kraju i za granicą mogą łączyć się w przeżywaniu Wielkiego Postu z pierwszym sanktuarium Papieża Polaka - kaplicą św. Sebastiana, gdzie jest on pochowany. Cotygodniowa Eucharystia jest transmitowana przez Radio Watykańskie, a stąd sygnał biorą stacje regionalne, oraz nadawca ogólnopolski, jakim jest Radio Maryja.

W ostatni czwartek lutego Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Leszek Gęsiak, SJ - dyrektor sekcji polskiej Radia Watykańskiego. Na wstępie homilii zaznaczył, że każdy człowiek przeżywa Wielki Post na inny sposób: „Jedni poszczą, inni dają jałmużnę, inni więcej się modlą, jeszcze inni robią to wszystko razem, a jeszcze inni nie robią nic szczególnego. Każdy człowiek jest inny. Każdy ma swoją drogę i swoje życie” - zaznaczył ks. Gęsiak. Wskazał również na główne przesłanie tego okresu liturgicznego, jakim jest wołanie Pana Boga o powrót człowieka do Niego, wołanie skierowane szczególnie do tych, którzy w życiu się pogubili, by choć na chwilę przystanęli i zadali sobie pytanie: po co i dla kogo żyje?”.

Główny celebrans zwrócił uwagę na wyjątkowość miejsca sprawowania Eucharystii: „Tu w tym miejscu, gdzie dziś celebrujemy tę Mszę św., tak wielu ludzi zostawia swoje dramaty, lęki, łzy i prośby. Błaga Papieża Polaka, by wstawił się za nimi u Boga, by im pomógł, by ich umacniał. Dziś słowami Ewangelii Jezus zachęca nas, byśmy szukali, prosili, kołatali. «Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam» (Mt 7,7). Prosimy zatem, szukajmy, kołatamy i wracamy do Tego, od którego wyszliśmy.
? A On?
? On mówi, że „każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą”. A zatem Pan nam da, jeśli prosić go będziemy”.

Kończąc homilię, ks. Gęsiak zauważył, że to nie jest koniec fragmentu ewangelii czytanego w tym dniu. Ta Ewangelia „prowadzi nas bowiem do sytuacji, kiedy ktoś nas będzie prosił, ktoś u nas będzie szukał i do naszych drzwi kołatał. Kiedy dobry Bóg, który da każdemu, kto prosi, przyprowadzi kogoś do nas… Wielki Post to czas dawania. Nie tylko jałmużny. To czas dawania siebie. To czas dawania tego, co chcielibyśmy dla siebie. Jak mówiła Ewangelia: «wszystko, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie» (Mt 7, 12)”.

2015-03-01 20:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Hosanna” z Janem Pawłem II

Niedziela częstochowska 15/2014

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Bożena Sztajner

Jakże wyjątkowa jest Niedziela Palmowa A.D. 2014! Jesteśmy bowiem w przededniu kanonizacji wielkich papieży - bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II. Zwłaszcza ten ostatni jest dziś dla nas, Polaków, wielkim światłem na drogach życia, prowadzących ku wieczności z Bogiem. Przemawia szczególnie, bo do niedawna jeszcze był wśród nas, znany i kochany przez wszystkich, nauczał i dawał świadectwo.

CZYTAJ DALEJ

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję