Reklama

Kościół

Raport Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Kościół, który cierpi

Gdy tuż po II wojnie światowej holenderski norbertanin Werenfried van Straaten zaczął udzielać pomocy humanitarnej ofiarom wojny, a następnie kapłanom i wiernym z prześladowanego Kościoła w Europie Środkowo-Wschodniej, nie mógł przewidzieć, że 60 lat później, w świecie chlubiącym się Powszechną deklaracją praw człowieka, chrześcijanie będą prześladowani jak nigdy przedtem

Niedziela Ogólnopolska 31/2019, str. 10-12

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Qaraqos, Irak. Spalony w ataku ISIS kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Qaraqos, Irak. Spalony w ataku ISIS kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Założona przez niego organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie monitoruje nieprzestrzeganie wolności religijnej w świecie i udziela pomocy chrześcijanom prześladowanym za wiarę. A skala zjawiska jest olbrzymia – prawie 200 mln chrześcijan w różnych częściach świata jest obecnie prześladowanych lub co najmniej dyskryminowanych, jak to wynika z ostatniego – 14. raportu tego papieskiego stowarzyszenia. W 21 krajach dochodzi do „poważnych lub skrajnych przypadków łamania wolności religijnej”. Są to (w kolejności alfabetycznej): Afganistan, Arabia Saudyjska, Bangladesz, Birma (Mjanma), Chiny, Erytrea, Indie, Indonezja, Irak, Jemen, Korea Północna, Libia, Niger, Nigeria, Pakistan, Palestyna, Somalia, Sudan, Syria, Turkmenistan i Uzbekistan. W dalszych 17 państwach mamy do czynienia z „dyskryminacją ze względu na religię”: Algieria, Azerbejdżan, Bhutan, Brunei, Egipt, Iran, Katar, Kazachstan, Kirgizja, Laos, Malediwy, Mauretania, Rosja, Tadżykistan, Turcja, Ukraina i Wietnam.

W zeszłym roku Pomoc Kościołowi w Potrzebie za pośrednictwem 23 biur krajowych i centrali międzynarodowych zebrała ponad 111 mln euro dla Kościoła biednego, uciskanego i prześladowanego. Suma ta – rezultat darowizn ponad 330 tys. dobroczyńców z całego świata – umożliwiła zrealizowanie 5019 projektów pomocowych w 139 krajach.

Budowanie mostów

Reklama

Obecny na rzymskiej prezentacji raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie Thomas Heine-Geldern, prezes tej organizacji, wyjaśnił, że celem jej działania jest „budowanie pomostów pokoju i miłości” w sytuacji, gdy „zwykli ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że mamy w świecie do czynienia z sytuacją największych od wieków prześladowań religijnych”.

Alessandro Monteduro, dyrektor włoskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie, podkreślił, że „we Włoszech trwa proces sekularyzacji, którego celem jest zepchnięcie katolicyzmu na margines; próbuje się przekonać społeczeństwo, że można żyć lepiej, jeśli pozbędzie się tego religijnego «ciężaru»”. – Są środowiska, które starają się źle nastawiać ludzi do Kościoła katolickiego. W tym kontekście 17 tys. darczyńców (o 6,5 tys. więcej niż w 2015 r.) pokazuje, że mimo wszystko ludzie nie przestają się modlić, a także pomagają chrześcijańskim braciom, biednym lub prześladowanym, w innych krajach. Pomagają ludziom, których nie znają i nigdy nie poznają. Świadczy to, że we Włoszech jest ciągle żywa i hojna wspólnota katolicka – powiedział.

Miejsca największej przemocy

Podobnie jak w ostatnich latach większość funduszy została przekazana na projekty w Afryce (27 proc.) i na Bliskim Wschodzie (25 proc.). W regionie Bliskiego Wschodu odnotowano znaczny wzrost pomocy w ciągu ostatnich kilku lat. Od początku tzw. arabskiej wiosny w 2011 r., gdy dramatycznie pogorszyła się sytuacja tamtejszych chrześcijan, PKWP udzieliło pomocy na łączną kwotę 92 mln euro, z czego ponad 18 mln w samym tylko 2018 r.; pomoc nadzwyczajna dla tysięcy przesiedlonych chrześcijan i uchodźców stanowiła ponad 12 proc. pomocy udzielonej w ubiegłym roku. Szczególnie ważne jest wielkie dzieło odbudowy domów chrześcijan w Syrii i Iraku – dzięki interwencji stowarzyszenia tylko w 2018 r. odbudowano ich 1479.

Reklama

Pomoc Kościołowi w Potrzebie wsparła blisko 12 tys. kapłanów, również przyznając stypendia: 30 proc. księży otrzymujących stypendia pochodzi z Azji, 42 proc. – z Afryki, 20 proc. – z Ameryki Łacińskiej i 8 proc. – z Europy Wschodniej. Udzielono również pomocy ponad 11 tys. siostrom na całym świecie, a 14 tys. osób świeckich otrzymało wsparcie na formację religijną.

Wyjątkowym gościem tegorocznej prezentacji raportu był kard. Malcolm Ranjith, arcybiskup Kolombo. – Po ataku w święto Wielkiej Nocy przeżywaliśmy wielki szok, ponieważ pomimo różnic religijnych staraliśmy się żyć po bratersku, mając poczucie wspólnoty – powiedział. Nigdy nie kłóciliśmy się o kwestie religijne na Sri Lance, chociaż od 30 lat trwa etniczna wojna między Syngalezami i Tamilami – dodał. Pomoc Kościołowi w Potrzebie wysłała katolikom na Sri Lance pomoc w wysokości blisko 122 tys. euro na odbudowę parafii, zakup pojazdów, programy duszpasterskie oraz opiekę nad ofiarami zamachów.

2019-07-31 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przywódca czy sługa?

2020-09-30 11:17

Niedziela Ogólnopolska 40/2020, str. 26-27

[ TEMATY ]

Kościół

Adobe.Stock

O służbie i zarządzaniu we wspólnocie Kościoła z dr Marią Czajkowską i dr. Maciejem Malarskim z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzącymi w archidiecezji łódzkiej warsztaty dla księży, rozmawia ks. Paweł Gabara.

Ks. Paweł Gabara: Kiedy narodziła się myśl zorganizowania warsztatów z przywództwa dla kapłanów?

Dr Maria Czajkowska: Arcybiskup Grzegorz Ryś zaprosił mnie na spotkanie, na którym powiedział, że już od dłuższego czasu myślał o zorganizowaniu warsztatów z przywództwa dla księży. W tej rozmowie usłyszałam, że podjął taką decyzję po pobycie w Ziemi Świętej, gdzie uczestniczył w konferencji o podobnej tematyce.

CZYTAJ DALEJ

Piontkowski o dewastacji gmachu MEN: to była zaplanowana akcja wandali

2020-09-30 11:46

[ TEMATY ]

LGBT

wandalizm

PAP

To nie był akt desperacji, tylko zaplanowana akcja wandali - podkreślił w środę minister edukacji Dariusz Piontkowski, w czasie konferencji przed gmachem MEN, na którym w nocy wypisano farbą m.in. hasło "moje dziecko LGBT plus".

Podczas briefingu prasowego przed wejściem na dziedziniec gmachu MEN Piontkowski poinformował, że dzień wcześniej o godz. 23 trójka zamaskowanych osób dokonała aktu wandalizmu na budynku, który zajmuje szczególne miejsce w historii Polski, gdzie męczeni byli przez gestapo polscy więźniowie i który przetrwał wojnę, jako jeden z nielicznych w Warszawie.

Na murach napisano imiona Wiktor, Michał, Kacper, Zuzia, Dominik, a także "moje dziecko LGBT plus". Sprawców Piontkowski nazwał idiotami i barbarzyńcami. "Ci, którzy niszczą zabytki, są po prostu barbarzyńcami" - zaznaczył.

"Mamy zdjęcia z monitoringu, które pokazują, że ta trójka zrobiła to z pełną premedytacją. Nie był to akt desperacji, wzburzenia emocjonalnego, tylko zaplanowana akcja" - wskazał szef MEN.

Dodał, że usunięcie napisów będzie kosztowało kilkadziesiąt tysięcy złotych, o ile w ogóle będzie możliwe. "Mamy nadzieję, że policja jak najszybciej złapie tych wandali, a sąd ich przykładnie ukaże tak, aby kolejni barbarzyńcy nie niszczyli budynków zabytkowych, o szczególnym miejscu w naszej tradycji" - powiedział Piontkowski.

Zapytany, dlaczego jego zdaniem doszło do dewastacji, odparł, że może się domyślać, ale na razie żadnych oficjalnych informacji nie ma.

Na uwagę dziennikarki, że napisy dotyczą nastolatków, którzy popełnili samobójstwo z powodu homofobii, Piontkowski odpowiedział pytaniem: "czy każda śmierć powinna być według pani zamanifestowana na budynku?". "Ja uważam, że trzeba w sposób cywilizowany komunikować swoje poglądy i swoje pretensje" - stwierdził.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec, Dorota Stelmaszczyk

kmz/ dst/ krap/

CZYTAJ DALEJ

Ku prawdziwej wspólnocie. Wizytacja w Olchowcu

2020-10-01 06:58

Grzegorz Jacek Pelica

Parafia Maksymiliana Marii Kolbego w Olchowcu przeżywała czas wizytacji kanonicznej.

Spotkaniem z radą parafialną, powitaniem w progach świątyni, modlitwą o łaskę Ducha Świętego i obfite błogosławieństwo Boże, w niedzielę 27 września rozpoczęła się wizytacja kanoniczna w Olchowcu (dekanat turobiński). Erygowana w 1984 r. parafia liczy 886 wiernych; proboszczem jest ks. Franciszek Kliza.

Bp Adam Bab rozpoczął swoją pierwszą posługę wizytacyjną od cichej modlitwy u stóp ołtarza. - Wspólnie powierzmy się Duchowi Świętemu, na którego oczekuje młodzież. To jest przyszłość Olchowca, która prawdopodobnie wyjedzie z Olchowca, ale wyniesie stąd dobro, z którego będzie czerpać przez całe życie - powiedział biskup. Wizytacja i uroczystość bierzmowania, która jest „zwieńczeniem dotychczasowych trudów wychowawczych, wynikających ze zobowiązań małżeńskich i rodzicielskich”, przyciągnęła do kościoła wielu parafian. - To jest największa miłość: tym, których kochamy, podarować Boga - przekonywał ich pasterz.

Więcej na łamach „Niedzieli Lubelskiej” w wydaniu z datą 11 października.

Fotorelacja na www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję