Reklama

Dookoła Polski

Dobre zmiany

Rządy dobrej zmiany zmierzają w niezłym kierunku. Nastroje społeczne Polaków w sierpniu br. uległy poprawie w wymiarze ocen zarówno sfery publicznej, jak i własnej sytuacji materialnej – dowodzi badanie CBOS. Przybyło badanych, którzy uważają, że sytuacja w kraju idzie w dobrą stronę (wzrost o 2 pkt. proc., do 50 proc.). Przeciwnego zdania jest 36 proc. badanych, czyli tylu, ilu wcześniej. Zadowolenie z rozwoju sytuacji częściej wyrażają ludzie w sile wieku (55-64 lata – aż 65 proc.), z mniejszych miejscowości, gorzej wykształceni. Lepiej oceniają ją osoby bardziej religijne, o poglądach prawicowych, deklarujące poparcie dla PiS.

Niezadowolone są osoby młodsze – 45 proc. respondentów w wieku 18-34 lat, z większych miast. Częściej niezadowolenie wyrażają ludzie lepiej wykształceni, kadra kierownicza i specjaliści, niepraktykujący religijnie, o lewicowych poglądach politycznych, zwolennicy SLD i KO.

Wyraźnie poprawiła się ocena sytuacji gospodarczej. Ponad połowa badanych (56 proc.; wzrost o 7 pkt. proc. w stosunku do lipca br.) uważa, że jest ona dobra, co 10. osoba – że jest zła, a prawie co 3. – że jest przeciętna. Wzrósł odsetek respondentów zadowolonych z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (o 4 pkt. proc., do 64 proc.). Liczba niezadowolonych pozostała na poziomie 5 proc. W ostatnim czasie wzrosło przekonanie, że bez problemów można znaleźć odpowiednią pracę – uważa tak co 4. ankietowany. Połowa respondentów twierdzi natomiast, że można wprawdzie znaleźć zatrudnienie, lecz trudno jest o odpowiednią pracę.

Reklama

Julian Kostrzewa

* * *

Odszkodowanie dla Olewników

Rząd nie odwoła się od orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, że za błędy policji sprzed lat Polska musi zapłacić 100 tys. euro odszkodowania rodzinie zamordowanego Krzysztofa Olewnika. – Państwo polskie zawiodło w tym przypadku. Ta sprawa pokazuje patologię III RP. Cieszę się, że od 4 lat ją zwalczamy – powiedział wicepremier Jacek Sasin, który poinformował o tej decyzji.

Do porwania Olewnika doszło jesienią 2001 r. Sprawcy porwania żądali okupu. Porywaczom przekazano 300 tys. euro, jednak mężczyzna nie tylko nie został uwolniony, lecz wkrótce potem został zamordowany. Śledztwo w tej sprawie było pełne niejasności i błędów.

wd

* * *

Przed trybunał

Żądanie postawienia przed Trybunałem Stanu Donalda Tuska, Ewy Kopacz oraz ministrów finansów w ich rządach, m.in. Jana Vincenta-Rostowskiego, przedstawione w raporcie końcowym sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT, jest najpewniej tyleż zasadne, ile trudne do spełnienia. Do postawienia kogoś przed TS wymagana jest większość trzech piątych w Sejmie, czyli 276 posłów, co będzie niezwykle trudne. – Realnie zależy to od decyzji wyborców, czy w Sejmie nowej kadencji taka większość będzie – ocenił Marcin Horała, szef komisji. W raporcie końcowym wskazano na ogrom oszustw, wyłudzeń i nieprawidłowości w okresie od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r., z których wynikały zwielokrotnienie luki w podatku VAT i setki miliardów złotych strat dla budżetu państwa. Nie było działań systemowych, które uszczelniłyby pobór podatku.

wd

* * *

Nowe bataliony

Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły formowanie kolejnych batalionów lekkiej piechoty. – To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wcześniej nie mogli wstąpić w szeregi formacji z uwagi na brak wolnych stanowisk etatowych – powiedział rzecznik WOT ppłk Marek Pietrzak. Formowanie nowych batalionów rozpoczęło się w ramach już istniejących brygad obrony terytorialnej w Słupsku, Inowrocławiu, Kutnie, Sandomierzu i Cieszynie. W Opolskiem i Lubuskiem – w Brzegu i Skwierzynie – rozpoczęło się formowanie dwóch batalionów, które tymczasowo zostaną podporządkowane istniejącym brygadom OT, a w przyszłości wejdą w struktury planowanych lokalnych brygad. Wnioski o powołanie w szeregi WOT mogą też składać mieszkańcy województw zachodniopomorskiego i dolnośląskiego, gdzie powstaną brygady OT. Zainteresowani służbą w WOT mogą się zgłaszać do najbliższej wojskowej komendy uzupełnień. Jak podaje resort obrony narodowej, liczebność WOT przekroczyła już 20 tys. żołnierzy.

jk

* * *

Człowiek roku

Premier Mateusz Morawiecki otrzymał tytuł Człowieka Roku, przyznawany podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju osobom nadającym ton życiu publicznemu, społecznemu i gospodarczemu w Europie Środkowo-Wschodniej. Wyróżnienie otrzymał za przeprowadzone reformy. – Jest zmorą dla neoliberałów. Jego rząd realizuje wielkie projekty społeczne, ale jednocześnie obniżył podatek dla małych firm, wprowadził zerową stawkę podatku dla osób do 26. roku życia, obniżył podatek dla najmniej zarabiających – powiedział o Morawieckim w laudacji organizator krynickiego forum Zygmunt Berdychowski. (Więcej o Forum Ekonomicznym na str. 9).

jk

2019-09-10 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś 89. rocznica płockich objawień Jezusa Miłosiernego

2020-02-21 13:32

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

święto Bożego Miłosierdzia

św. Faustyna

miłosierdzie Boże

Jezus

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Św. Siostra Faustyna Kowalska po raz pierwszy zobaczyła Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu, ufam Tobie” 22 lutego 1931 roku, w swojej celi w klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na Starym Rynku w Płocku.

W tym roku przypada 89. rocznica pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu, ufam Tobie” - św. siostrze Faustynie Kowalskiej. Z tej okazji główna, uroczysta Msza św. sprawowana będzie 22 lutego o godz. godz. 12.00, pod przewodnictwem ks. biskupa Piotra Libery, biskupa płockiego, w nowym kościele na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku (ul. Stary Rynek 14/18). Mszę św. poprzedzi o godz. 11.30 czuwanie modlitewne, które poprowadzi zespół „Moja Rodzina” z Glinojecka.

O godz. 15.00 – Godzinie Miłosierdzia, także w nowym kościele wierni i duchowieństwo modlić się będą Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Inne Msze św. w dniu 22 lutego, w dotychczasowej kaplicy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, zaplanowano w godzinach: 6.30, 9.00, 15.30, 17.00 – po niej rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 21.00 zakończy się adoracja, a jej uczestnicy otrzymają błogosławieństwo.

Na uroczystości rocznicowe zapraszają: Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku i ks. dr Tomasz Brzeziński, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku.

***

Św. s. Faustyna Kowalska (1905-1938) w wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie. W 1930 r. św. Faustyna zamieszkała w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku. Dnia 22 lutego 1931 r., w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 26-letnia Faustyna po raz pierwszy ujrzała Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu, ufam Tobie”.

Wydarzenie to tak opisała w swoim „Dzienniczku” (powstawał w latach 1934-1938): „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady /.../. Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz z podpisem: +Jezu, ufam Tobie+. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”.

S. Faustyna usłyszała też życzenie, dotyczące ustanowienia w kościele Święta Miłosierdzia Bożego.

Wola Pana wypełniła się, gdy powstał słynny obraz Jezusa Miłosiernego z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”, a papież Polak wprowadził nowe święto kościelne - Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Na terenie klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy Starym Rynku znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a w nim kaplica z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Faustyny. Odwiedzają je pielgrzymi z Polski i całego świata, rocznie około 14-15 tysięcy osób. W ciągu minionych 8 lat miejsce w miejscu objawień modlili się pielgrzymi z 74 krajów. Aktualnie trwa kompleksowa rozbudowa tego sanktuarium. Docelowo powstaje kościół na 1,5 tys. miejsc, 50-osobowy dom pielgrzyma, nowe Muzeum św. Siostry Faustyny.

W 80. rocznicę objawień św. Faustyny, 22 lutego 2011 r., biskup płocki Piotr Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: „Jesu, in Te confido - Deus Caritas est” – „Jezu, ufam Tobie - Bóg jest Miłością”. W liście pasterskim do wiernych napisał wtedy, że wizerunek Chrystusa z wizji św. Faustyny „ma przypominać, że zawsze jesteśmy objęci czułą Miłością Boga, że ta Miłość, nawet, gdy nie jest kochana, nawet, gdy zostaje odrzucona, wciąż czeka na grzesznika i dla każdego ma otwarte ramiona”.

W Płocku rozpoczęły się już przygotowania do 90. rocznicy pierwszych objawień, zaplanowano m.in. akcje miłosierdzia, przedsięwzięcia ewangelizacyjne oraz wystawy o pobycie św. s. Faustyny w Płocku.

CZYTAJ DALEJ

Uwielbienie zrywa kajdany

2020-02-22 17:45

Grzegorz Kryszczuk

Jedność małżeńska wyraża się także we wspólnej modlitwie i zaufaniu

Eucharystia, konferencje i uwielbienie – tak wyglądało pierwsze spotkanie małżeńskie organizowane przez wrocławską Odnowę w Duchu Świętym.

Wydarzenie, które zgromadziło 30 małżeństw, odbyło się 22 lutego w parafii pw. Świętej Rodziny. - Otwieramy się na cały Kościół. Bóg pokazuje nam, że ma to być dzieło, które porusza parafie. W obecnym kryzysie rodziny, gdzie widać dużo rozwodów, wychodzimy z pewną inicjatywą wspierającą sakramentalny węzeł małżeński – opowiada Tomasz Węgrzyn, koordynujący projekt Odnowa Rodzinom.

Konferencję "Wpatrując się w Świętą Rodzinę - miłość małżeńska pobłogosławiona", wygłosił ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii. Wspomniał w niej m.in. o przykazaniu miłowania swojego bliźniego, które powinno być najważniejsze dla naszego codziennego życia. - Prawdziwie kochać drugiego człowieka to pozwolić przybić się do Krzyża. Rezygnuję wtedy z pewnych rzeczy, które mogą być przejawem mojego egoizmu – kontynuował ks. Jakubuś.

Koncepcja spotkań małżeńskich zrodziła się w Odnowie w Duchu Świętym. Jednak jest ona skierowana do wszystkich, którzy żyją w różnych wspólnotach i charyzmatach. - Pragnę podkreślić, że jesteśmy otwarci też na osoby rozwiedzione oraz przygotowujące się bezpośrednio do sakramentu małżeństwa. Staramy się nie ograniczać Ducha Świętego – dodaje Tomasz Węgrzyn. Kolejne spotkanie odbędzie się 28 marca w parafii Matki Bożej Bolesnej przy ul. Tatarakowej 1. Gośćmi będą Joanna i Norbert Dawidczykowie, którzy opowiedzą o komunikacji w małżeństwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję