Reklama

Świat

Dookoła świata

Co z tą Białorusią

Robi się gorąco: już za kilka lat Rosja może znacznie zbliżyć się do Polski. Najpewniej już w 2022 r. Białoruś może przestać być traktowana jako odrębny kraj. Właśnie na ten czas zaplanowano stworzenie państwa konfederacyjnego, w którym zostaną ujednolicone strategiczne sektory państwowe Rosji i Białorusi. A cały proces ma ruszyć w styczniu 2021 r.

Jak dopiero teraz ujawnił rosyjski dziennik „Kommiersant” (w ten sposób Białorusini poznali szczegóły trwającej od kilku miesięcy „integracji” z Rosją) – na początku września premierzy Rosji i Białorusi podpisali dokument, przyjmujący do realizacji wszystkie ustalone – w trakcie pracy specjalnego zespołu – do tej pory kwestie. Ujednolicone mają zostać kodeksy podatkowy i cywilny, wspólne mają być prawo gospodarcze, system przetargów państwowych, nadzór bankowy, do końca przyszłego roku państwa mają wypracować wspólną politykę celną.

Choć oficjalnie ma to być tylko integracja gospodarcza, droga do głębszej integracji politycznej jest wciąż otwarta. Po podporządkowaniu gospodarki wspólne waluta i organy władzy będą tylko kwestią czasu. Ostatecznie dokument ten ma być podpisany w grudniu przez prezydentów Aleksandra Łukaszenkę i Władimira Putina, i będzie to oznaczało początek wchłaniania Białorusi przez Rosję. Niektórzy specjaliści zachodni bagatelizują sprawę, wskazując, że wiele w tym gry zadłużonego u sąsiada Mińska z Moskwą. Tyle że to niebezpieczna gra, także dla Polski.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Rotacyjny Netanjahu

Wybory parlamentarne w Izraelu znów nie wyjaśniły sytuacji na scenie politycznej w tym kraju. Liderzy dwóch największych ugrupowań: prawicy – Beniamin Netanjahu i centrolewicy – Benny Gantz wprawdzie wzywają do utworzenia rządu jedności, ale obydwaj chcą rządzić i nie wyobrażają sobie oddania inicjatywy rywalowi. Mosze Ja’alon, jeden z liderów Niebiesko-Białych Gantza, oświadczył, że jego blok nie przystąpi do koalicji jedności, na której czele stanąłby Netanjahu, szef prawicowego Likudu. Sam Gantz oświadczył, że chce zostać premierem w rządzie jedności. Wskazał, że odrzuca kandydaturę Netanjahu ze względu na ciążące na nim zarzuty korupcyjne. Wcześniej Netanjahu apelował do Gantza o utworzenie wspólnej koalicji, nie precyzując, kto miałby stać na czele rządu, a potem sugerował koalicję z rotacyjnym premierem.

wd

* * *

Korea się starzeje

Rząd Korei Południowej przygotował plan działań, które mają zaradzić problemom związanym z niską liczbą urodzeń i ze starzeniem się społeczeństwa. Zdaniem ekspertów, w ciągu najbliższych 50 lat liczba mieszkańców kraju spadnie z ok. 51 mln do 39 mln. Współczynnik dzietności, czyli średnia liczba dzieci urodzonych przez każdą kobietę, spadł do rekordowo niskiej wartości – 0,98. Problem ma pogłębiać spowolnienie gospodarcze. Koreańczycy boją się posiadania dzieci z powodu problemów ze znalezieniem dobrej pracy – napisała koreańska agencja Yonhap. Rząd rozważa wprowadzenie systemu zmuszającego firmy do zatrudniania osób, które przekroczyły wiek emerytalny. Ten został podniesiony dwa lata temu z 58 do 60 lat. W budżecie zaplanowano już spore środki na zachęty dla firm, które zatrudnią osoby w wieku powyżej 60 lat.

wd

* * *

Nie dla Wiatrowycza

Zwolnienie ze stanowiska prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy Wołodymyra Wiatrowycza to krok w dobrą stronę. Uważany za jednego z architektów ukraińskiej polityki historycznej, a w Polsce za apologetę działalności OUN-UPA, był często krytykowany u nas m.in. za kłamliwą tezę, że konflikt polsko-ukraiński podczas II wojny światowej i w okresie powojennym, w tym ludobójstwo na Wołyniu, był konfliktem zbrojnym między polskimi i ukraińskimi formacjami podziemnymi.

Reklama

jk

* * *

Tylko po ślubie

Nowy kodeks karny Indonezji ma bardziej współgrać z charakterem państwa, w którym ponad 87 proc. stanowią muzułmanie. Karane mają być m.in. niepożądane zachowania w relacjach damsko-męskich. Pary żyjące w luźnych związkach mogą być ukarane sporą grzywną lub półrocznym więzieniem. Za zdradę małżeńską będzie grozić do roku więzienia, a za poddanie się aborcji bez wskazań medycznych – 4 lata więzienia. Nowe przepisy zagrożą milionom mieszkańców kraju – z badań wynika, że 40 proc. dorosłych Indonezyjczyków utrzymuje relacje seksualne poza małżeństwem.

jk

* * *

Zatrzymali szamana

Zatrzymanie na granicy Buriacji samozwańczego szamana Ałeksandra Gabyszewa, który głosił, że idzie na Kreml, żeby przepędzić prezydenta Władimira Putina, pokazuje, że potraktowano go poważnie. MSW podało, iż był poszukiwany w związku z przestępstwem – jakim, tego nie podano. Gabyszew w stolicy Rosji zamierzał dokonać obrzędu wygnania prezydenta Putina, którego uważa za reprezentanta „ciemnych sił”.

jk

2019-09-25 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co nas czeka w roku 2020 w Kościele powszechnym?

[ TEMATY ]

wydarzenia

pixabay.com

W Kościele powszechnym rok 2020 będzie obfitował w ważne wydarzenia, w tym z udziałem papieża Franciszka. Widownią jednej z najważniejszych kościelnych inicjatyw międzynarodowych będzie stolica Węgier - Budapeszt, gdzie w dniach 13-20 września odbędzie się 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny pod hasłem „W tobie są wszystkie me źródła” (Ps 87 [86], 7).

Na pewno uwagę światowej opinii skupią wydarzenia z udziałem papieża, choć w przypadku wielu z nich nie podano jeszcze konkretnych terminów.
Jak na razie pewne są jedynie daty tradycyjnych obrzędów pod jego przewodnictwem: w uroczystość Chrztu Pańskiego - w tym roku 12 stycznia - połączona z chrztem grupki niemowląt, liturgia Triduum Paschalnego i Zmartwychwstania Pańskiego w Wielkanoc (12-13 kwietnia), uroczystość Zesłania Ducha Świętego (31 maja) i Boże Narodzenie (25 grudnia).

W dniach 19–23 lutego odbędzie się we włoskim Bari „Synod Morza Śródziemnego” na temat migracji i pokoju w kontekście dramatów w tym regionie Europy. Wezmą w nim udział biskupi wszystkich państw śródziemnomorskich. Na ostatni dzień obrad swoją obecność zapowiedział Ojciec Święty.

Wiele mówi się o jego ewentualnych podróżach zagranicznych. Wśród krajów, które miałby odwiedzić papież, znajdują się: Czarnogóra, Cypr, Irak, Sudan Południowy, Węgry, Indonezja, Timor Wschodni i Papua Nowa Gwinea.
Na razie są to jednak tylko domysły, a Stolica Apostolska nie potwierdziła dotychczas żadnego z tych zamierzeń. Jak co roku spekuluje się, czy Franciszek w końcu odwiedzi rodzinną Argentynę. Dotychczas nie wiadomo dokładnie, dlaczego jeszcze nie doszło do tej wizyty i czy w ogóle ona się odbędzie.

Na pewno Franciszek będzie nadal odnosił się do "trzeciej wojny światowej w kawałkach", czyli konfliktów i protestów napędzanych rosnącymi nierównościami społecznymi, skutkami zmian klimatycznych i falami globalnej migracji. Można się spodziewać, że zagadnieniom tym papież poświęci wiele miejsca w swoich homiliach, przemówieniach i dokumentach, wykorzysta każdą okazję, aby pobudzić i przekonać osoby odpowiedzialne za losy świata, ale także zwykłych wiernych, oraz wszystkich ludzi dobrej woli, aby inaczej postępowali i zmieniali swój styl życia. W tym kontekście ważnym wydarzeniem będzie zaplanowane na 14 maja z udziałem Biskupa Rzymu spotkanie pod hasłem „Odbudowa globalnego paktu wychowawczego” organizowane przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej. Tzw. Pakt Wychowawczy ma służyć edukacji bardziej otwartej i integrującej, zdolnej do cierpliwego słuchania, konstruktywnego dialogu i wzajemnego zrozumienia.

Ponadto nadal będą rozpatrywane ważne sprawy dotyczące seksualnego wykorzystywania małoletnich przez duchownych na nieletnich, prace nad reformą Kurii Rzymskiej i finansów Stolicy Apostolskiej. Przewiduje się, że w lutym Rada Kardynałów otrzyma ostateczny projekt przyszłej konstytucji apostolskiej na temat reformy Kurii Rzymskiej "Praedicate Evangelium".

Jest też bardzo prawdopodobne, że szerokim echem odbije się udostępnienie naukowcom od 2 marca dokumentacji Apostolskiego Archiwum Watykańskiego z okresu pontyfikatu Piusa XII (1939-58), którego pierwsze lata przypadły na czas II wojny światowej. I właśnie jego postawa w tym czasie budziła najwięcej zastrzeżeń, gdyż zarzucano mu milczenie, a nawet obojętność wobec cierpień ofiar tej tragedii dziejowej, a zwłaszcza Żydów. Tymczasem podejmował on wiele działań, choć w większości w ukryciu, aby ratować ten naród, polecił m.in. otwarcie wszystkich klasztorów rzymskich, łącznie z klauzurowymi, i udzielać w nich schronienia Żydom, których następnie przerzucano za granice, głównie do Ameryki Łacińskiej.

W 2020 przypada kilka ważnych rocznic, w tym setne urodziny: św. Jana Pawła II (1978-2005) – 18 maja i wcześniej, bo 22 stycznia – założycielki Ruchu Focolari Chiary Lubich (1920-2008)
.

Z kolei honorowy przywódca świata prawosławnego, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej będzie obchodził 29 lutego swoje 80. urodziny. Ciekawe, jak będzie przebiegał proces uznawania autokefalii Prawosławnego Kościoła Ukrainy, nadanej mu przez tegoż patriarchę 6 stycznia ub.r. Dotychczas uczyniły to, poza Konstantynopolem, Kościół Grecji i Patriarchat Aleksandryjski, co wywołało natychmiast kroki odwetowe Kościoła rosyjskiego w postaci zerwania przezeń wspólnoty eucharystycznej z głowami tych Kościołów.

Na pewno uwagę opinii światowej skupi "dialog reformatorski" Kościoła katolickiego w Niemczech. Biskupi i Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) będą dyskutować na temat przyszłość życia kościelnego w ich kraju w ramach tzw. „Drogi Synodalnej”, która ma trwać dwa lata, a jej pierwsze walne zgromadzenie odbędzie się we Frankfurcie nad Menem od 30 stycznia do 1 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Niedziela warszawska 28/2004

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

•Zmiana księży w archidiecezji BIAŁOSTOCKIEJ
• Zmiana księży w diecezji BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
• BYDGOSKA – diecezja
• CZĘSTOCHOWSKA – archidiecezja
• DROHICZYŃSKA diecezja
• ELBLĄSKA diecezja
• EŁCKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji GDAŃSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji GLIWICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji GNIEŹNIEŃSKIEJ
• KALISKA diecezja
• KATOWICKA archidiecezja
• KIELECKA diecezja
• KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKA diecezja
• Zmiany księży w archidiecezji KRAKOWSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji LEGNICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji LUBELSKIEJ
• ŁOMŻYŃSKA diecezja
• ŁOWICKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji ŁÓDZKIEJ
• Zmiana księży w diecezji OPOLSKIEJ
• PELPLIŃSKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji PŁOCKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji POZNAŃSKIEJ
• PRZEMYSKA archidiecezja
• RADOMSKA diecezja
• RZESZOWSKA diecezja
• SANDOMIERSKA diecezja
• SIEDLECKA diecezja
Zmiana księży w diecezji SOSNOWIECKIEJ
• SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA archidiecezja
• ŚWIDNICKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji TARNOWSKIEJ

• TORUŃSKA diecezja
Zmiana księży w archidiecezji WARMIŃSKIEJ
Zmiana księży w archidiecezji WARSZAWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji WARSZAWSKO-PRASKIEJ
Zmiana księży w diecezji WŁOCŁAWSKIEJ
• WROCŁAWSKA archidiecezja
Zmiana księży w diecezji ZAMOJSKO-LUBACZOWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

CZYTAJ DALEJ

Białoruś: Abp Kondrusiewicz wezwał do wstrzymania przemocy i podjęcia negocjacji

2020-08-11 17:53

[ TEMATY ]

Białoruś

ANNA CICHOBŁAZIŃSKA

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz zaapelował we wtorek do protestujących i struktur siłowych na Białorusi o wstrzymanie przemocy i zaproponował zwołanie "pilnego okrągłego stołu", aby to przy nim, a "nie na barykadach", decydować o dalszym losie kraju.

"W minionych dniach staliśmy się świadkami napięcia, jakiego do tej pory nie było widać w naszej miłującej pokój i tolerancyjnej ojczyźnie" - napisał zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi w apelu na portalu Catholic.by.

Zauważył, że doszło do starć między obywatelami i funkcjonariuszami struktur siłowych i że przelała się już pierwsza krew. "Po raz pierwszy na współczesnej Białorusi brat podniósł rękę na brata" - podkreślił hierarcha. W kraju powtarza się "historia Kaina, który zabił swego brata Abla" - dodał.

Wezwał wszystkie strony konfliktu do wstrzymania przemocy i zaapelował o to, by "ręce stworzone do pokojowej pracy i bratniego powitania nie podnosiły ani oręża, ani kamieni".

"Niech argument siły zostanie zastąpiony siłą argumentu, opartą na dialogu w prawdzie i wzajemnej miłości" - zaapelował.

"Proponuję niezwłoczne zwołanie nadzwyczajnego okrągłego stołu, aby to przy nim, a nie na barykadach, decydować o dalszym losie naszej Ojczyzny" - napisał zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi.

Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję