Reklama

Świat

Z prasy zagranicznej

Książę na kanonizacji

Książę Walii, a prywatnie syn brytyjskiej królowej Elżbiety – Karol zapowiedział swój udział w kanonizacji kard. Johna H. Newmana 13 października br. w Rzymie. Informacja jest o tyle wyjątkowa, że matka księcia Karola jest głową Kościoła anglikańskiego, a sam kanonizowany, zanim przeszedł na katolicyzm, był anglikaninem. Po Mszy św. kanonizacyjnej Karol weźmie udział w przyjęciu w Papieskim Kolegium Urbaniańskim. Kard. Newmann jest pierwszym Anglikiem kanonizowanym po prawie pół wieku. Poprzednia kanonizacja angielskich katolików miała miejsce w 1970 r.

* * *

THE AGE

Czy księża pójdą do więzień za wierność tajemnicy konfesjonału

Do tej pory tylko się o tym mówiło lub pisało jako o propozycji. Od 10 września br. stało się to faktem. W australijskim stanie Victoria nie ma już bezwzględnej ochrony tajemnicy konfesjonału. Ksiądz, który w czasie spowiedzi usłyszy o grzechu wykorzystywania osoby nieletniej, będzie zobowiązany zgłosić taki przypadek organom ścigania. Jeśli tego nie uczyni, pójdzie na 3 lata do więzienia. Politycy, którzy forsowali nową legislację, mówią, że takiej sytuacji na pewno nie będzie. Według ich słów, przez ten zapis chcieli tylko „zwalczyć kulturę milczenia” rzekomo panującą w Kościele.

* * *

Crux

Nie ma łatwych recept na trudne problemy

Synod nt. Amazonii zbliża się szybkimi krokami. Od samego początku wzbudza wiele kontrowersji na kilku polach. Zwykle na pierwszym miejscu wymienia się sprawę celibatu. Według komentatorów, synod może się zająć kwestią tzw. viri probati, czyli żonatych mężczyzn wyświęcanych na księży po to, żeby dotrzeć z posługą sakramentalną do ludzi w Amazonii, którzy przez miesiące nie mają kontaktu z księdzem. Abp Światosław Szewczuk przestrzega w tym kontekście ojców synodalnych, aby nie ulegali pokusie sięgania po łatwe i proste recepty na trudne problemy. Greckokatolicki hierarcha wskazuje na swój Kościół greckokatolicki, w którym są żonaci księża, co nie oznacza, że nie ma problemu z powołaniami. O ile na Ukrainie największy Kościół wschodni, pozostający w jedności z Rzymem, jakoś sobie z tym radzi i w seminariach jest sporo kandydatów, to w innych krajach już nie jest tak różowo. Jego zdaniem, powołanie kapłańskie to nie tylko sprawa techniczna, stworzenia odpowiednich warunków, ale kwestia odczytania głosu Pana Boga. To z tym współcześnie jest największy problem.

Reklama

* * *

Christian Headlines.com

Znak Bestii?

Niektórzy protestanccy pastorzy za oceanem alarmują, że zbliżają się czasy Antychrysta. Powołują się przy tym na 16. wiersz 13. rozdziału Apokalipsy, który mówi o „znamieniu Bestii” na ręce lub na czole ludzi. Co sprowokowało protestanckich duchownych do takiego sądu? Informacja o tym, że w Szwecji coraz większą popularność zyskują microchipy wszczepiane w rękę, wielkości ziarenka ryżu. Mają one wiele funkcji: zastępują kartę kredytową, są bankiem informacji o zdrowiu i przebytych chorobach, monitorują stan zdrowia i gdy trzeba, przesyłają dane do centrum medycznego. Zastępują nawet klucze do domów czy mieszkań, bo inteligentne drzwi rozpoznają domownika i nikogo innego nie wpuszczą. Urządzenia wszczepiono w przedramię już 4 tys. osób.

O ile odnoszenie tego do Apokalipsy jest przesadą, o tyle obawy, że microchipy stanowią kolejny zamach na naszą prywatność, są jak najbardziej zasadne.

* * *

The Tablet

W Moskwie budują na potęgę

Patriarchat moskiewski odda w tym roku do użytkowania w Moskwie 100 nowych cerkwi, a w budowie są tam jeszcze 232 nowe. Kolejne zostaną oddane do użytkowania w 2020 r. Czy w Moskwie potrzeba aż tylu nowych świątyń? Zdaniem rosyjskich duchownych – to konieczność. Dziś w stolicy Federacji Rosyjskiej funkcjonuje 535 świątyń prawosławnych. Większość z nich to cerkwie wybudowane kilkaset lat temu. Po 1991 r. budowano mało świątyń. Wielki program ich budowy ruszył dopiero od 2009 r., od momentu objęcia stanowiska przez patriarchę Cyryla. Teraz w Moskwie na jeden kościół przypada blisko 40 tys. wiernych. Średnia w całym kraju to 11 tys.

Reklama

* * *

BBC

Bombardowanie miłością

Nawet brytyjski nadawca publiczny – BBC zainteresował się wyjątkowym lotem samolotu nad rosyjskim miastem Twer. W maszynie obok pilota byli dwaj prawosławni duchowni, którzy wznieśli się nad 400-tysięczne miasto z misją, którą nazwali „bombardowanie miłością”. Ks. Aleksander Gorjaczew i jego biskup Sawa kropili miasto z góry wodą święconą, by w ten sposób wspomóc mieszkańców w walce z chorobami moralnymi, które toczą miejscowych – alkoholizmem i rozpasaniem seksualnym.

Duchowni są przekonani, że ta akcja będzie skuteczna. Zresztą to nie pierwszy lot ks. Gorjaczewa. Prawosławny duchowny lata samolotem nad Twerem od 2006 r. Do tej pory brał na pokład najsłynniejszą twerską ikonę Matki Bożej i błogosławił nią z powietrza mieszkańców. W tym roku zabrał też święconą wodę.

2019-09-25 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co nas czeka w roku 2020 w Kościele powszechnym?

[ TEMATY ]

wydarzenia

pixabay.com

W Kościele powszechnym rok 2020 będzie obfitował w ważne wydarzenia, w tym z udziałem papieża Franciszka. Widownią jednej z najważniejszych kościelnych inicjatyw międzynarodowych będzie stolica Węgier - Budapeszt, gdzie w dniach 13-20 września odbędzie się 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny pod hasłem „W tobie są wszystkie me źródła” (Ps 87 [86], 7).

Na pewno uwagę światowej opinii skupią wydarzenia z udziałem papieża, choć w przypadku wielu z nich nie podano jeszcze konkretnych terminów.
Jak na razie pewne są jedynie daty tradycyjnych obrzędów pod jego przewodnictwem: w uroczystość Chrztu Pańskiego - w tym roku 12 stycznia - połączona z chrztem grupki niemowląt, liturgia Triduum Paschalnego i Zmartwychwstania Pańskiego w Wielkanoc (12-13 kwietnia), uroczystość Zesłania Ducha Świętego (31 maja) i Boże Narodzenie (25 grudnia).

W dniach 19–23 lutego odbędzie się we włoskim Bari „Synod Morza Śródziemnego” na temat migracji i pokoju w kontekście dramatów w tym regionie Europy. Wezmą w nim udział biskupi wszystkich państw śródziemnomorskich. Na ostatni dzień obrad swoją obecność zapowiedział Ojciec Święty.

Wiele mówi się o jego ewentualnych podróżach zagranicznych. Wśród krajów, które miałby odwiedzić papież, znajdują się: Czarnogóra, Cypr, Irak, Sudan Południowy, Węgry, Indonezja, Timor Wschodni i Papua Nowa Gwinea.
Na razie są to jednak tylko domysły, a Stolica Apostolska nie potwierdziła dotychczas żadnego z tych zamierzeń. Jak co roku spekuluje się, czy Franciszek w końcu odwiedzi rodzinną Argentynę. Dotychczas nie wiadomo dokładnie, dlaczego jeszcze nie doszło do tej wizyty i czy w ogóle ona się odbędzie.

Na pewno Franciszek będzie nadal odnosił się do "trzeciej wojny światowej w kawałkach", czyli konfliktów i protestów napędzanych rosnącymi nierównościami społecznymi, skutkami zmian klimatycznych i falami globalnej migracji. Można się spodziewać, że zagadnieniom tym papież poświęci wiele miejsca w swoich homiliach, przemówieniach i dokumentach, wykorzysta każdą okazję, aby pobudzić i przekonać osoby odpowiedzialne za losy świata, ale także zwykłych wiernych, oraz wszystkich ludzi dobrej woli, aby inaczej postępowali i zmieniali swój styl życia. W tym kontekście ważnym wydarzeniem będzie zaplanowane na 14 maja z udziałem Biskupa Rzymu spotkanie pod hasłem „Odbudowa globalnego paktu wychowawczego” organizowane przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej. Tzw. Pakt Wychowawczy ma służyć edukacji bardziej otwartej i integrującej, zdolnej do cierpliwego słuchania, konstruktywnego dialogu i wzajemnego zrozumienia.

Ponadto nadal będą rozpatrywane ważne sprawy dotyczące seksualnego wykorzystywania małoletnich przez duchownych na nieletnich, prace nad reformą Kurii Rzymskiej i finansów Stolicy Apostolskiej. Przewiduje się, że w lutym Rada Kardynałów otrzyma ostateczny projekt przyszłej konstytucji apostolskiej na temat reformy Kurii Rzymskiej "Praedicate Evangelium".

Jest też bardzo prawdopodobne, że szerokim echem odbije się udostępnienie naukowcom od 2 marca dokumentacji Apostolskiego Archiwum Watykańskiego z okresu pontyfikatu Piusa XII (1939-58), którego pierwsze lata przypadły na czas II wojny światowej. I właśnie jego postawa w tym czasie budziła najwięcej zastrzeżeń, gdyż zarzucano mu milczenie, a nawet obojętność wobec cierpień ofiar tej tragedii dziejowej, a zwłaszcza Żydów. Tymczasem podejmował on wiele działań, choć w większości w ukryciu, aby ratować ten naród, polecił m.in. otwarcie wszystkich klasztorów rzymskich, łącznie z klauzurowymi, i udzielać w nich schronienia Żydom, których następnie przerzucano za granice, głównie do Ameryki Łacińskiej.

W 2020 przypada kilka ważnych rocznic, w tym setne urodziny: św. Jana Pawła II (1978-2005) – 18 maja i wcześniej, bo 22 stycznia – założycielki Ruchu Focolari Chiary Lubich (1920-2008)
.

Z kolei honorowy przywódca świata prawosławnego, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej będzie obchodził 29 lutego swoje 80. urodziny. Ciekawe, jak będzie przebiegał proces uznawania autokefalii Prawosławnego Kościoła Ukrainy, nadanej mu przez tegoż patriarchę 6 stycznia ub.r. Dotychczas uczyniły to, poza Konstantynopolem, Kościół Grecji i Patriarchat Aleksandryjski, co wywołało natychmiast kroki odwetowe Kościoła rosyjskiego w postaci zerwania przezeń wspólnoty eucharystycznej z głowami tych Kościołów.

Na pewno uwagę opinii światowej skupi "dialog reformatorski" Kościoła katolickiego w Niemczech. Biskupi i Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) będą dyskutować na temat przyszłość życia kościelnego w ich kraju w ramach tzw. „Drogi Synodalnej”, która ma trwać dwa lata, a jej pierwsze walne zgromadzenie odbędzie się we Frankfurcie nad Menem od 30 stycznia do 1 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Francja: nocna straż młodych katolików przed kościołami

2020-07-29 17:32

[ TEMATY ]

Francja

prześladowania

facebook.com/ProtageTonEglise

We Francji coraz częściej dochodzi do ataków na kościoły i aktów profanacji. Dwóch młodych francuskich katolików, Gauthier i Guillaume, postanowiło działać. Razem z przyjaciółmi zaczęli czuwać nocą przed świątyniami, aby odstraszyć potencjalnych agresorów. Z czasem przyłączali się do nich inni. Tak powstał ruch Protège ton église (Chroń swój kościół), do którego należą dziś setki młodych katolików. Organizacja działa już w Paryżu, Nantes, Nicei i wielu innych francuskich miastach.

„Obserwatorzy” to zazwyczaj ludzie młodzi. Najstarsi z nich mają około trzydziestu lat. Większość studiuje, ale są i tacy, którzy pracują lub prowadzą własne firmy. „W naszej działalności chodzi przede wszystkim o pokazanie, że nie jesteśmy obojętni i że Francja jest w stanie chronić swoje dziedzictwo i korzenie” – powiedział Gauthier.

Trzon organizacji stanowią katolicy, ale zdarzają się wśród nich także wyznawcy innych religii. „Zależy nam jedynie żeby byli to ludzie zrównoważeni, dojrzali, których nie poniosą emocje i nie dojdzie np. do bijatyki z wandalami” – wyjaśnia Gauthier. Organizują się przez internet. Po akcji wrzucają na media społecznościowe zdjęcia z nocnych czuwań. Starają się jednak nie pokazywać twarzy. Chcą w ten sposób uniknąć agresywnych komentarzy w sieci lub konfrontacji z niedoszłymi wandalami.

Organizacja Chroń swój kościół dzieli się informacjami z paryskim l'Observatoire de la christianophobie (Obserwatorium chrystianofobii), które skrupulatnie dokumentuje działania antychrześcijańskie we Francji. „Nie ochronią fizycznie ponad 40 tys. kościołów w naszym kraju. Ich działania są symboliczne, pomagają budzić sumienia i uświadamiać ludziom zagrożenia” – powiedział Guillaume de Thieulloy, założyciel Obserwatorium.

Ich misja pokazuje także, że Francja nie jest tak zlaicyzowanym krajem, jakby się wydawało. Chrześcijaństwo jest wciąż żywe i to głównie dzięki ludziom młodym. Widać to nie tylko podczas nocnych czuwań, ale także choćby w demonstracjach pro-life czy wsparciu dla prześladowanych chrześcijan.

Protège ton église przyjmuje wciąż nowych członków, a tych, którzy nie mogą uczestniczyć w czuwaniach prosi, aby przyłączyli się do nich poprzez modlitwę. „Módlcie się za nas, ale także za tych, którzy dopuszczają się profanacji, o ich nawrócenie, bo jest tak jak powiedział Jezus: oni «nie wiedzą co czynią»” – powiedział Gauthier.

Organizacja ma swojego patrona. Jest nim błogosławiony Noël Pinot, który został aresztowany podczas tajnej Mszy w czasie rewolucji francuskiej. Idąc na szafot miał jeszcze na sobie szaty liturgiczne. Świadkowie zeznali, że wchodząc po schodach na zgilotynowanie, recytował słowa wypowiadane przez kapłana na początku Mszy (przed reformą liturgiczną): „introibo ad altare Dei” („przystępuję do ołtarza Bożego”).

CZYTAJ DALEJ

Kamerun: 18 ofiar próby ataku terrorystów na kościół

2020-08-03 12:06

[ TEMATY ]

Kamerun

Oleg Zabielin/Fotolia.com

Co najmniej 18 osób straciło życie na skutek ataku na kościół w wiosce Nguetchewe na północy Kamerunu – podaje Journal du Cameroun. Napaści mieli dopuścić się dżihadyści z ugrupowania Boko Haram.

Według lokalnych źródeł, uzbrojeni bojownicy islamscy zaatakowali wioskę około godziny 23.00 w sobotę 1 sierpnia, burząc kilka domów i zabijając ludzi zanim zostali odparci przez interwencję żandarmów. Napastnicy próbowali dokonać ataku na kościół katolicki w Ngwetchewe, gdzie w 2013 r. porwali francuskiego księdza Georgesa Vandenbeuscha i innych duchownych. Większość zabitych podczas ataku została pochowana przez miejscową ludność w niedzielę. Jednak rząd Kamerunu nie wydał jeszcze oświadczenia w sprawie tego wydarzenia.

Dżihadystyczne ugrupowanie Boko Haram, którego nazwa znaczy „zachodnia edukacja jest zakazana” rozpoczęła swoje zbrodnicze działania w Nigerii w 2002 roku, ale rozszerzyła je także na inne kraje tej części Afryki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję