Reklama

Dookoła Polski

Nobel dla feministki

Przyznanie literackiego Nobla polskiej pisarce cieszy, tym bardziej że trudno było się spodziewać, iż otrzyma go akurat Olga Tokarczuk, choć uzasadnienie decyzji Akademii Szwedzkiej mówi wiele. Polka otrzymała Nobla za „za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Autorka m.in. książek: „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Bieguni”, „Księgi Jakubowe”, hołubiona głównie przez recenzentów, krytyków i aktywistów salonu, pisze w sposób raczej hermetyczny, jasno za to wypowiada się w sprawach politycznych – i w sposób, w jaki salon sobie tego życzy. Nie powstrzymała się nawet po przyznaniu Nobla. Niedwuznacznie wskazała, na kogo trzeba głosować w wyborach parlamentarnych: „Myślę, że to jest wybór między demokracją a autorytaryzmem”.

Niestety, wydaje się, że noblistka zalicza się do twórców, którzy korzystają na zohydzaniu Polski. „Wymyśliliśmy sobie historię Polski jako kraju niezwykle tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. (...) Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz (...), nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów” – powiedziała kilka lat temu, gdy zdobyła jeden z literackich laurów.

Reklama

Deklaruje się jako feministka. „W moim rozumieniu feminizmu nie jest ważne, kto tu jest kobietą, a kto mężczyzną, ale chodzi o prawo do ekspresji indywidualności” – powiedziała w jednym z wywiadów.

Wojciech Dudkiewicz

Skarga Timmermansa

Skierowanie przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargi przeciwko Polsce, której treść dotyczy ochrony sędziów przed kontrolą polityczną, jest kolejnym elementem walki z naszym krajem. Uczynienie tego tuż przed wyborami miało zaszkodzić rządzącym i pomóc przeżywającej problemy liberalnej lewicy. Za całą inicjatywą stał komisarz ds. praworządności Frans Timmermans. Głosu niemieckiego komisarza ds. budżetu Günthera Oettingera, żeby ze względu na zbliżające się w Polsce wybory poczekać kilka dni, nie chciano słuchać. Wnioskodawcom chodzi o brak zapewnienia sędziom odpowiednich gwarancji, które pozwalałyby ich chronić przed kontrolą polityczną. KE zauważa, że polska ustawa dopuszcza objęcie sędziów sądów powszechnych procedurami dyscyplinarnymi z możliwością nakładania kar za wydawane wyroki.

jk

Ścigają Michnika

Pion śledczy IPN przedstawił nowe zarzuty wobec Stefana Michnika, dotyczące zbrodni sądowych popełnionych w latach 1952-53. Michnik, stalinowski sędzia, dziś mieszkający w Szwecji, jest obwiniany o przestępstwa stanowiące zbrodnie komunistyczne i wyczerpujące znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. Polegały one na wydawaniu przez niego bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci oraz kary długoletniego więzienia, a także na wydawaniu postanowień o tymczasowym aresztowaniu wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego – tłumaczą prokuratorzy z IPN. Czyny te stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości, które w tym wypadku, w świetle prawa międzynarodowego, nie ulegają przedawnieniu. Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie wydał nakaz tymczasowego aresztowania oskarżonego. W połowie października br. może również dojść do wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania.

jk

Niezależni gazowo

Reklama

Nie przedłużymy umowy gazowej z Rosją – zapowiada Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, na 3 lata przed jej wygaśnięciem. Także 3 lat potrzebuje Polska – której zapotrzebowanie na gaz wynosi, według różnych szacunków, 16-19 mld m3 rocznie – na sfinalizowanie ambitnej strategii dywersyfikacji dostaw gazu. Polska strategia uniezależniania się od dostaw gazu z Rosji przewiduje budowę gazociągu Baltic Pipe, powiększenie przepustowości terminala w Świnoujściu i inne projekty, w tym powstanie pływającego terminala LNG, systemu sieci przesyłowych, interkonektorów etc. Ale to nie wszystko: są plany, by Polska obracała gazem, by stała się regionalnym hubem gazowym.

jk

Uwaga, rak

Polska jest jedynym krajem, w którym wzrasta śmiertelność z powodu raka piersi – alarmują specjaliści. Polki powinny częściej wykonywać badania profilaktyczne i wcześniej zgłaszać się do lekarza – apelują eksperci z okazji kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”. U 30 proc. kobiet dochodzi do rozwinięcia się choroby do postaci zaawansowanej, a u 5-10 proc. pacjentek od razu rozpoznawany jest on w postaci rozwiniętej, kiedy są już przerzuty do innych narządów. Więcej kobiet niż dawniej zgłasza się w początkowej fazie, kiedy są największe szanse na skuteczne leczenie, nadal jednak są pacjentki, które nie chcą się badać i zgłaszają się już z zaawansowaną zmianą. – Musiały o tym wiedzieć od dłuższego czasu, ale zwlekały z wizytą u lekarza nawet kilka lat – podkreślają eksperci. – Część Polek nie wykonuje zalecanych badań profilaktycznych, takich jak samobadanie piersi, USG i mammografia, ponieważ obawia się wykrycia raka. Skutkiem są nowotwory wykrywane w późnym, zaawansowanym stadium, trudne do leczenia.

jk

2019-10-16 12:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Papież do nowego patriarchy katolickich Ormian

2021-09-24 20:36

[ TEMATY ]

Ormianie

papież Franciszek

patriarcha

Vatican News

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Franciszek skierował list do nowego patriarchy katolickiego Kościoła ormiańskiego, Rafała Piotra XXI Minassiana. Kościół ten – jak pisze Papież - jest w pełni zaangażowany w sprawy narodu ormiańskiego, zachowuje jego pamięć i tradycje, a jednocześnie jest głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra.

Franciszek zauważa, że Ormianie to naród obyty z cierpieniem z powodu licznych prób, których doświadczyli w ciągu 1700 lat swej chrześcijańskiej historii, ale odznaczają się oni również niewyczerpaną zdolnością do rozkwitu i wydawania owoców, dzięki świętości i mądrości swych świętych i męczenników, kulturze jego lekarzy i myślicieli oraz sztuce, która umie wyryć w skale znak krzyża jako drzewa życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję