Reklama

Niedziela w Warszawie

W drodze do beatyfikacji

Znamy już datę i miejsce beatyfikacji czcigodnego sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego – uroczystość odbędzie się 7 czerwca 2020 r. na pl. Piłsudskiego w Warszawie

Niedziela warszawska 44/2019, str. 4

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja

Ryszard Rzepecki

Prymas Stefan Wyszyński i Jan Paweł II widzieli się w Polsce jeden raz podczas pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny w 1979 r.

Prymas Stefan Wyszyński i Jan Paweł II widzieli się w Polsce jeden raz podczas pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny w 1979 r.

Odecyzji papieża Franciszka poinformował dziennikarzy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Mszy św. beatyfikacyjnej będzie przewodniczył papieski wysłannik kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Odczyta on dekret beatyfikacyjny i ogłosi datę liturgicznego wspomnienia Prymasa Stefana Wyszyńskiego. – Czas do beatyfikacji wykorzystajmy na dobre przygotowanie się do tej uroczystości poprzez poznanie jeszcze bliżej i przypomnienie sobie osoby kard. Stefana Wyszyńskiego. W czasie tych 7-8 miesięcy wszyscy mamy go poznać, naśladować, przez jego wstawiennictwo modlić się do Boga – podkreślił metropolita warszawski.

10 lat po ks. Jerzym

Kard. Nycz wskazał, że jest to zadanie dla praktycznie wszystkich diecezji w Polsce, ponieważ kard. Wyszyński był Prymasem Polski i przewodniczącym Konferencji Episkopatu, ale szczególnie bliskie były mu archidiecezja warszawska, diecezje warszawsko-praska i łowicka oraz archidiecezja gnieźnieńska, w których posługiwał. Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia odbędzie się dokładnie 10 lat i jeden dzień po beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, który także był beatyfikowany na pl. Piłsudskiego.

Metropolita warszawski wyraził nadzieję na to, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego przyczyni się do zmniejszania głębokich podziałów w polskim społeczeństwie. – Jeśli poważnie podejdziemy do tej beatyfikacji i poważnie zastanowimy się nad tym, co mówił kard. Wyszyński i że to jest ponadczasowe, to coś w nas musi drgnąć. Problem jest w tym, aby drgnęło na dłużej i o tym też musimy myśleć i o to się troszczyć – zaapelował kard. Nycz.

Gigant ducha

Zdaniem metropolity warszawskiego, trzeba obecnie położyć główny akcent na duchowość Prymasa Wyszyńskiego, ponieważ o wiele więcej wiemy o nim jako o mężu stanu i człowieku, który w trudnym czasie bronił każdego człowieka, Kościoła i Ojczyzny. – Trzeba nam wydobywać i korzystać z bogactwa jego nauczania, które pokazuje Prymasa od strony jego osobowości jako dobrego pasterza. Kard. Wyszyński odsłania się nam jako wielki człowiek miłości bliźniego aż do miłości nieprzyjaciół. Potrafił to, czego my czasem dziś nie potrafimy, to znaczy odróżniać człowieka od grzechu. Z grzechem walczył, ale człowieka, każdego człowieka, szanował i w tym znaczeniu będzie wzorem na nasze czasy – podkreślił kard. Nycz i dodał, że wszystkie przemówienia kard. Wyszyńskiego były osadzone w konkretnej rzeczywistości. – On głosił Ewangelię tak, że rzeczywiście trafiała nie tylko do człowieka, lecz także konkretnego kontekstu czasowego – zaznaczył hierarcha.

Reklama

Prymas krzyża

Od listopada do maja w każdy trzeci czwartek miesiąca w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbywać się będą konferencje pod hasłem: „Myśląc z Wyszyńskim”. Ponadto 28. dnia każdego miesiąca, a więc w miesięcznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia, na Msze sprawowane wieczorem w archikatedrze warszawskiej będą zapraszani biskupi z różnych polskich diecezji, a po liturgii odbędzie się wykład o kard. Wyszyńskim.

Z okazji beatyfikacji zespół kreatywny portalu Stacja 7 przygotował logo beatyfikacyjne, które wykonała grafik Agnieszka Kozioł. Przedstawia ono krzyżyk otoczony złotą aureolą i faksymile podpisu Prymasa Wyszyńskiego. – W tym znaku krzyża wyraża się cała jego droga życiowa, cierpienie i śmierć. Złota aureola jest natomiast symbolem zmartwychwstania i świętości – wyjaśniała autorka logo i dodała, że założeniem projektu było połączenie nowoczesności z rysem postaci kard. Stefana Wyszyńskiego, aby logo cechowała prostota i elegancja.

Wszyscy, którzy chcą lepiej poznać postać Prymasa Tysiąclecia i zgłębić jego nauczanie, mogą skorzystać ze specjalnego, stworzonego z myślą o zbliżającej się beatyfikacji, serwisu internetowego www.prymaswyszynski.pl. Dowiemy się z niego m.in. wszystkiego o procesie beatyfikacyjnym, poznamy życiorys Czcigodnego Sługi Bożego, przeczytamy na czym opierał swoją duchowości, a także co mówił o Powstaniu Warszawskim. Na stronie znajdziemy również informacje o aktualnych wydarzeniach związanych z osobą i dziedzictwem kard. Wyszyńskiego.

2019-10-29 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Bartoszewski: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego może nastąpić pod koniec 2019 r.

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego może nastąpić pod koniec 2019 roku – stwierdził w niedzielę o. Gabriel Bartoszewski, wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym w programie „Angelus” na antenie Polsat News i Radia Warszawa. Stolica Apostolska niedawno przesłała do Warszawy dekret o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia.

O. Gabriel Bartoszewski przypomniał, że dekret o heroiczności cnót oznacza zakończenie pierwszego etapu procesu beatyfikacyjnego kard. Wyszyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek apeluje o pomoc dla niepełnosprawnych żyjących na terenach konfliktów

2022-12-03 12:22

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Franciszek

Episkopat News

„Należy poświęcić szczególną uwagę i na wszelkie sposoby ułatwić dostęp do pomocy humanitarnej niepełnosprawnym żyjącym tam, gdzie toczą się walki” – napisał papież w orędziu na obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zachęca nas do uświadomienia sobie, że nasza ułomność nie przyćmiewa naszej godności, i że wszyscy jesteśmy wezwani do świadectwa o zbawczej miłości Pana. „Jego miłosierdzie mogą poznać i napotkać w bardzo szczególny sposób ci, którzy nie są zadufani w sobie i którzy odczuwają potrzebę powierzenia się Panu oraz dzielenia się z braćmi” – podkreślił Franciszek. Zaznaczył, że to magisterium kruchości może uczynić nasze społeczeństwa bardziej ludzkimi i braterskimi. „Jakże bardzo świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem, pomogłaby nam mieć mniej wrogie relacje z tymi, którzy nas otaczają! I jakże bardzo stwierdzenie, że nawet narody nie mogą ocalić się same, skłoniłoby nas do poszukiwania rozwiązań bezsensownych konfliktów, jakie przeżywamy!” – wskazał papież.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję