Reklama

Dookoła świata

Spięcie o Hongkong

Dwie ustawy wspierające demonstrantów w Hongkongu, przyjęte przez amerykański Kongres, nie mogły nie wywołać reakcji Chin. Chińskie MSZ zażądało od prezydenta USA Donalda Trumpa, aby nie podpisywał nowej regulacji, i zagroziło Ameryce środkami odwetowymi, jeśli nowe prawa wejdą w życie.

Kongres uchwalił ustawę w sprawie obrony demokracji i praw człowieka oraz ustawę zakazującą eksport do Hongkongu określonych środków do walki z demonstrantami, takich jak gaz łzawiący, rozpylacze pieprzu, gumowe kule i broń hukowa. Departament Stanu USA ma być zobowiązany do informowania Kongresu o sytuacji w Hongkongu i od jego oceny ma zależeć przedłużanie preferencyjnego statusu handlowego Hongkongu w relacjach z USA. Amerykański rząd ma też uzyskać prawo nakładania sankcji na osoby odpowiedzialne za naruszanie demokracji i praw człowieka w Hongkongu. Jak ocenia amerykańska prasa – prezydent Trump najpewniej ustawy podpisze.

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji, ocenił, że ustawy ingerują w wewnętrzne sprawy ChRL oraz ignorują przemoc protestujących w Hongkongu. „Wysyłają błędny sygnał tym brutalnym przestępcom” – miał, według amerykańskich mediów, powiedzieć w rozmowie z Williamem Cohenem, dawnym szefem Pentagonu. Uczestnicy trwających od miesięcy protestów w Hongkongu domagają się demokratycznych wyborów władz regionu i śledztwa w sprawie działań policji, której zarzucają używanie nadmiernej siły. Władze Hongkongu wykluczają jakiekolwiek ustępstwa.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

Przyjaciele z Rosji

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić potwierdził, że serbski kontrwywiad wpadł na trop afery szpiegowskiej z Rosją w roli głównej. – Chodzi o wiele przypadków kontaktowania się z trzema serbskimi źródłami – oświadczył. – Film pokazujący wręczenie pieniędzy b. oficerowi serbskiej armii przez płk. Gieorgija Klebana, asystenta attaché wojskowego w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Belgradzie – najpewniej oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU – został sfilmowany nie przez Serbów, ale przez służby zachodnie – podkreślił prezydent. – Mam do rosyjskiego ambasadora jedno pytanie: Dlaczego? Nie widzę w tym logiki – powiedział Vuczić i wspomniał braterskie relacje łączące oba kraje. – Nie zmienimy polityki względem Rosji, którą postrzegamy jako przyjazne nam państwo, ale jesteśmy zdecydowani wzmocnić nasze zdolności kontrwywiadowcze i wywiadowcze – zaznaczył.

jk

Wolf na aborcję

Gubernator Pensylwanii Tom Wolf zawetował ustawę przyjętą przez stanowy Kongres, zdominowany przez republikanów, która – gdyby zaczęła obowiązywać – zakazałaby w granicach stanu dokonywania aborcji w przypadku zdiagnozowania w czasie badań prenatalnych zespołu Downa u płodu. Gubernator jest demokratą i otwarcie wspiera prawo do aborcji. W uzasadnieniu weta gubernator napisał, że projekt ustawy jest ograniczeniem, które ma być nałożone na kobiety i lekarzy, i wpływa na kluczowe decyzje podejmowane przez rodziców we współpracy z ich lekarzem. Wcześniej, w 2017 r., Wolf zawetował ustawę zakazującą aborcji na żądanie po 20. tygodniu ciąży – obecnie w Pensylwanii można przerwać ciążę na żądanie do 24. tygodnia z dowolnej przyczyny.

jk

Czyje Czagos

Mimo rezolucji ONZ potwierdzającej orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości Wielka Brytania nie przekazała w terminie archipelagu Czagos Mauritiusowi. Powody są proste: na jednej ze spornych wysp – Diego Garcia znajduje się strategiczna baza wojskowa USA, a rezolucja nie jest wiążąca. Premier Mauritiusa – Pravind Jugnauth nazywa Wielką Brytanię okupantem; władze tego kraju twierdzą, że do przekazania Brytyjczykom archipelagu zostały zmuszone w zamian za uzyskanie niepodległości w 1968 r. Brytyjczycy ogłosili wyspy Czagos Brytyjskim Terytorium Oceanu Indyjskiego, w latach 1968-74 wysiedlili tysiące mieszkańców Czagos i odesłali ich na Mauritius i Seszele. Największą wyspę archipelagu wydzierżawiły zaś USA. Amerykanie przekształcili ją w „niezatapialny lotniskowiec” i zbudowali tam bazę sił powietrznych, wykorzystywaną m.in. w nalotach na Afganistan i Irak.

Reklama

wd

Oskarżony Netanjahu

Postawienie premiera Beniamina Netanjahu w stan oskarżenia przez prokuratora generalnego Izraela za korupcję, nadużycie zaufania i defraudację nie zmienia jego sytuacji. Komplikuje za to sytuację w kraju, w którym od miesięcy nie może się zawiązać rządowa koalicja. Zgodnie z prawem Netanjahu nie musi składać dymisji w związku z oskarżeniem, nawet podczas apelacji, ale będzie musiał ustąpić, jeśli zostanie skazany. Netanjahu utrzymuje, że jest niewinny, i zaprzecza wszystkim zarzutom. Proces rozpocznie się prawdopodobnie dopiero za kilka miesięcy. Netanjahu może się też zdecydować na ugodę pozasądową, by uniknąć procesu.

jk

2019-11-26 12:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek pozdrowił jasnogórskich pielgrzymów i nawiązał do stulecia „cudu nad Wisłą”

2020-08-12 10:15

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Franciszek

Cud nad Wisłą

Grzegorz Gałązka

Pozdrowienia dla pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę oraz zawierzenie walki z koronawirusem wstawiennictwu Maryi, której przed stu laty przypisywano zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej, zawarł papież w pozdrowieniu dla wiernych języka polskiego, podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Oto słowa Ojca Świętego:

Serdecznie pozdrawiam polskich wiernych. W szczególny sposób towarzyszę w myślach i modlitwie setkom pielgrzymów, którzy z Warszawy, Krakowa i z innych miast w Polsce wędrują pieszo na Jasną Górę, do Sanktuarium Czarnej Madonny. Ta pielgrzymka, odbywana z należytą ostrożnością, konieczną w sytuacji pandemii, niech będzie dla was wszystkich czasem refleksji, modlitwy i braterstwa w wierze i w miłości.

15 sierpnia przypada stulecie historycznego zwycięstwa wojsk polskich, zwanego „Cudem nad Wisłą”, które wasi przodkowie przypisywali interwencji Maryi. Dzisiaj niech Matka Boża pomoże ludzkości zwyciężyć koronawirusa, a wam, waszym rodzinom i całemu narodowi polskiemu niech zapewni obfitość łask. Z serca wam błogosławię!

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Pandemia wyraźnie pokazała, jak bardzo jesteśmy bezradni, a równocześnie jak bardzo jesteśmy powiązani ze sobą nawzajem. Ujawniła też choroby społeczne, z którymi trzeba się zmierzyć. Jedną z nich jest wypaczona wizja osoby, pomijająca jej godność i charakter relacyjny. Takie przedmiotowe ujęcie podsyca indywidualistyczną i agresywną kulturę odrzucenia, która czyni z człowieka dobro konsumpcyjne. Tymczasem Bóg tworzył nas na swój obraz i podobieństwo (por. Rdz 1, 27), nie jako przedmioty, ale jako osoby miłowane i zdolne do kochania. W ten sposób nadał nam wyjątkową godność, zapraszając nas do życia w komunii z Nim, z naszymi siostrami i braćmi, w poszanowaniu całego stworzenia.

Świadomość godności każdej istoty ludzkiej ma poważne następstwa społeczne, gospodarcze i polityczne. Postrzeganie swego brata i całego stworzenia jako daru otrzymanego z miłości Boga, budzi postawę wrażliwości, troski i zdumienia. W ten sposób człowiek wierzący, widząc w bliźnim brata, a nie obcego, podchodzi do niego ze współczuciem i empatią, a nie z pogardą czy wrogością.

Podczas gdy podejmowane są wysiłki, mające na celu opanowanie wirusa, który atakuje wszystkich bez różnicy, wiara zachęca nas do poważnego i aktywnego zaangażowania się w przeciwdziałanie obojętności wobec pogwałcenia ludzkiej godności. Oby Pan „przywrócił nam wzrok”, byśmy na nowo odkryli, co to znaczy być członkiem rodziny ludzkiej. I oby to spojrzenie przekładało się na konkretne działania pełne współczucia i szacunku dla każdej osoby.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w ub.r. szpital Dzieciątka Jezus przeprowadził ponad 32 tys. operacji i zabiegów

2020-08-12 20:12

[ TEMATY ]

szpital

Watykan

operacja

Archiwum Medical Magnus Clinic

Klinika Medical Magnus ma wspaniałych specjalistów, z pasją wykonujących swą pracę

Należący do Stolicy Apostolskiej Szpital Dziecięcy im. Dzieciątka Jezus (Bambino Gesù) przeprowadził w ubiegłym roku ponad 32 tys. różnych zabiegów i operacji, zdrowie odzyskało co najmniej 29 tys. małych pacjentów oraz udzielił przeszło 2 mln porad ambulatoryjnych. Dane te ogłosiła w rozmowie z Radiem Watykańskim dyrektor placówki Mariella Enoc, przypominając zarazem, że w roku 2019 szpital obchodził 150-lecie istnienia.

"Codziennie staramy się zapewnić równowagę ekonomiczną temu niezwykłemu dziełu badań i opieki, nie kierując się przy tym nigdy samą tylko logiką zysku" – powiedziała szefowa "Bambino Gesù". Podkreśliła, że w tym roku szpital będzie musiał "zmierzyć się z niekorzystnymi skutkami gospodarczymi, spowodowanymi przez pandemię Covid-19, przede wszystkim ze względu na konieczność ograniczenia ogólnej działalności i działań na rzecz zwalczania obecnego stanu wyjątkowego”.

Z każdym rokiem rośnie liczba dzieci, przybywających na leczenie w tym obiekcie z całego świata: w ub.r. było ich 836 (1,6 proc. ogółu pacjentów) z ponad 100 krajów. O 5 proc. zwiększyły się interwencje pierwszej pomocy, których udzielono ok. 90 tys. w dwóch siedzibach szpitala: na Janikulum i Palidoro. Odnotowano 385 transportów związanych z zagrożeniem życia noworodków, a więc średnio ponad 1 interwencja dziennie a w 89 trzeba było korzystać z watykańskiego lądowiska dla śmigłowców. W 2019 udzielono prawie 120 tys. bezpłatnych noclegów dla 5569 rodziców, którzy mogli spędzić je przy swych dzieciach. Wzrasta także łączna liczba przeszczepów narządów stałych, komórek i tkanek - odnotowano ich 342.

W roku 2019 potwierdzono również uznanie Szpitala Dzieciątka Jezus jako placówki akademickiej przez Międzynarodową Komisję Wspólną (Joint Commission International). W tymże roku rozpoczęły działalność całkowicie przebudowana siedziba szpitala przy Viale Baldelli, obliczona na 80 konsultacji w zakresie chorób rzadkich, diagnostyki prenatalnej, kardiologii płodu i okołoporodowej oraz dwa ośrodki zajmujące się zaburzeniami autystycznymi.

Ale "Bambino Gesù" to również działalność naukowa, formacyjna i współpraca z innymi podobnymi placówkami. W ub.r. wzrosła o 17 proc. liczba projektów badawczych i studiów klinicznych. Naukowy zagraniczni, z którymi placówka watykańska współpracuje, pochodzą ze 114 krajów. Pacjentów z rzadkimi chorobami było ponad 14,5 tys., przy czym 48 proc. z nich przybyło tu spoza Rzymu i regionu Lacjum. Na badania naukowe w 2019 przeznaczono 23,6 mln euro. W szpitalu pracuje ok. 3,5 tys. osób: na stałych etatach, współpracowników i kontraktowych. W 2019 przeprowadzono ponad 28 tys. godzin formacji personelu sanitarnego i nie tylko sanitarnego. W szpitalu posługuje też prawie 900 wolontariuszy z 45 stowarzyszeń akredytowanych, którzy zapewnili codzienną pomoc na miejscu, spędzając tam łącznie 200 tys. godzin.

Szpital uczestniczy też w różnych inicjatywach solidarności z zagranicą w ramach projektów humanitarnych we współpracy z 12 krajami (Chiny, Ekwador, Etiopia,, Haiti, Indie, Jordania, Kambodża, Korea Południowa, Republika Środkowoafrykańska, Rosja, Syria i Tanzania) – łącznie 22 misje. W 2019 rozpoczął działalność Ośrodek dla Dzieci Niedożywionych, który na życzenie papieża Franciszka powstał w stolicy RŚA – Bangui.

16 listopada 2019 w Auli Pawła VI odbyły się główne uroczystości z okazji 150. rocznicy powstania Szpitala Dziecięcego "Bambino Gesù". Było to wzruszające spotkanie Franciszka z wielką rodziną tej placówki z udziałem ponad 6 tys. osób: lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i pacjentów i ich rodzin. “Dziękuję Szpitalowi za jego otwarcie na świat, za zajmowanie się cierpieniami i dziećmi, pochodzącymi z wielu krajów. Wiem dobrze, że wymaga to wielkich środków materialnych i dlatego dziękuję tym, którzy wielkodusznie wspierają swymi darowiznami Fundację Dzieciątka Jezus [Fondazione del Bambino Gesù]” – powiedział Ojciec Święty. Podkreślił, że “oznacza to zobowiązanie wszystkich, aby Szpital Dzieciątka Jezus nadal okazywał szczególne umiłowanie przez Stolicę Apostolską dzieciństwa dzięki własnemu stylowi miłującej troski o małych chorych, ofiarowując konkretne świadectwo Ewangelii w pełnej zgodzie z nauczaniem Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję