Reklama

To radio rozmodliło Polskę

Toruń jednym kojarzy się z piernikami, drugim z Mikołajem Kopernikiem, a jeszcze innym z Radiem Maryja. I słusznie, ponieważ „katolicki głos w naszych domach” rozbrzmiewa z ewangelicznym przesłaniem w milionach domostw już od 28 lat

Gdy wchodzi się do hali sportowo-widowiskowej Arena Toruń, od razu można zauważyć duże podekscytowanie. Przed budynkiem mijamy namioty, gdzie odbiera się wejściówki oraz można zjeść coś ciepłego. W środku rozstawione są stragany z książkami, pamiątkami z Torunia i całej Polski, dalej można nabyć ręcznie robione różańce i wybrać modlitewnik lub śpiewnik.

Zawierzenie Matce

Z samego serca hali słychać coś, co przykuwa szczególną uwagę – głosy tysięcy modlących się osób. Bez zbędnych hałasów, szelestów czy rozproszenia. Ludzie wpatrzeni w Jezusa Chrystusa, ukrytego w pięknej monstrancji, pogrążeni są w modlitwie do Matki Bożej, która ich tam zgromadziła. Ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja, prowadzi pierwszosobotnią medytację i modlitwę; podkreśla, jak ważne jest zawierzenie się Matce Jezusa, która jest też naszą Matką. Nie ma wątpliwości, że mówi te słowa prosto z serca, ponieważ dzieła, których jest założycielem, w pełni oddał pod Jej opiekę. Wielokrotnie wybrzmiewają słowa: To dzieło Opatrzności Bożej.

Prawdziwa rodzina

Po adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwie różańcowej odmówionej ze słuchaczami Radia Maryja na scenie pojawia się Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej, która wraz z solistami i aktorami scen polskich zapewnia wrażenia artystyczne. Rozważania i wspomnienia przeplatają się z pięknym śpiewem pieśni patriotycznych i kościelnych. Po modlitewnym wyciszeniu każdy żywo angażuje się w śpiew i radosne tańce. Kiedy słychać pierwsze dźwięki pieśni „Abba Ojcze”, na trybunach i płycie głównej wszyscy wstają, łapią sąsiadów za ręce i wspólnie nucą słowa. Starzy, młodzi, samotni, z rodzinami, niepełnosprawni i ci, którzy czują się bardzo dobrze, tworzą wielką rodzinę. I o to chodzi, ponieważ nazywają siebie Rodziną Radia Maryja. Dają tego piękne świadectwo – już nikt nie jest sam.

Reklama

Chwilę później spotykam znajomą. Wiem, że od 5 lat jest wdową, dzieci rzadko ją odwiedzają, a rodzina mieszka za granicą. Okazuje się, że kobieta od wielu lat każdy dzień rozpoczyna modlitwą z Radiem Maryja. – To jest Boży dar, byśmy nie czuli się samotni – mówi, prawie płacząc. Pomyślałam wtedy: „Faktycznie!”. Wielokrotnie moja babcia wspominała mi, że kiedy słucha Radia Maryja i modli się Godzinkami, Koronką do Bożego Miłosierdzia czy Różańcem, od razu jest jej raźniej, czuje się lepiej. Dzięki temu radiu osoby samotne, żyjące w czterech ścianach swoich mieszkań czy przykute do szpitalnych łóżek, mają dostęp do rzetelnych wiadomości, wartościowego przekazu, nauczania papieża i wspólnej modlitwy.

Głosić prawdę

Centralnym punktem obchodów 28. rocznicy powstania toruńskiej rozgłośni była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, który także wygłosił homilię. Mówił o Radiu Maryja, które „rozmodliło Polskę, a Telewizja Trwam obudziła serca i sumienia Polaków poprzez prawdę w obrazie”. – Będąc darem Maryi i głosząc Chrystusa, jako naszego Pana i Zbawiciela, wraz z Nią ono ocaliło i ocala chrześcijańską tożsamość Polski i Polaków w ojczyźnie i poza jej granicami – podkreślił.

Abp Depo zauważył, że mamy się nie bać dążenia do prawdziwej wolności, ale jasno przeciwstawiać się złu, nieprawości, deprawacji sumień i wartości oraz szerzeniu zgorszenia. – Ewangelia i chrześcijaństwo nie są rodzajem ideologii narzuconej z zewnątrz człowiekowi. One są zaproszeniem do spotkania wiary z żywym Bogiem objawionym w Jezusie Chrystusie, który sam jest Prawdą, Drogą i Życiem, i wyzwala człowieka od zła i bezsensu – zaznaczył abp Depo.

2019-12-10 08:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odszedł do Domu Ojca śp. ks. Roman Jarosz

2020-07-13 21:55

[ TEMATY ]

ks. Roman Jarosz

diecezjazg.pl

śp. ks. Roman Jarosz

W niedzielę, 12 lipca 2020 r., w wieku 63 lat i w 33. roku kapłaństwa, w szpitalu w Nowej Soli zmarł śp. ks. Roman Jarosz, wikariusz parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli.

Msza św. w intencji zmarłego kapłana z udziałem duchowieństwa Dekanatu Nowa Sól zostanie odprawiona w środę, 15 lipca br., o godz. 20.00 w kościele parafialnym pw. św.  Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli.Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Księdza Biskupa sprawowana będzie w czwartek, 16 lipca, o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie.Po jej zakończeniu uczestnicy pogrzebu przejdą na cmentarz komunalny w Gubinie, gdzie odbędą się dalsze obrzędy pogrzebowe.  Ks. Roman Jarosz urodził się 19 listopada 1956 r. w Gubinie w rodzinie Ryszarda i Ireny z d. Szyk. Ukończył Szkołę Podstawową oraz Technikum Obuwnicze w Gubinie. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, ale po trzech latach przerwał studiowanie i zaczął pracę zawodową. Po odbyciu służby wojskowej i latach pracy w Gubinie ponownie wstąpił do Seminarium, by 9 czerwca 1987 r. przyjąć święcenia kapłańskie w Lublinie z rąk Papieża Jana Pawła II. 

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Świdnica (1987 - 1988) Zielona Góra - Ducha Świętego (1988 - 1989) Brody Żarskie (1989 - 1990) Gaworzyce (1990 - 1993) Gorzów Wlkp. - Trójcy Świętej (1993 - 1995) Bytnica (1995 - 1997) Kożuchów (1998) Międzyrzecz - św. Jana Chrzciciela (1998) Bobrowice (1998 - 1999) Chlebowo (1999 - 2001) Gaworzyce (2001 - 2004) Sława (2005 - 2007) Cybinka (2008 - 2019) Nowa Sól - św. Józefa Rzemieślnika (2019 - 2020).

Śp. ks. Romana Jarosza polecajmy Bożemu Miłosierdziu

CZYTAJ DALEJ

FAO: 130 milionów więcej ludzi na świecie może umrzeć z głodu

2020-07-14 19:09

[ TEMATY ]

głód

źródło: vaticannews.va

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) bije na alarm: 2020 rok, ze względu na ekonomiczne skutki wirusa COVID-19 może odnotować dramatyczny rekord wzrostu liczby ofiar braku żywności o 130 milionów. Dlatego Stolica Apostolska zaapelowała o większą solidarność, bliższą współpracę międzynarodową, a także o rozwijanie strategii na rzecz drobnych producentów i politykę obniżania cen na podstawowe artykuły spożywcze bogate w składniki odżywcze.

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy FAO prał. Fernando Chica Arellano powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim 14 lipca, że bez współpracy międzynarodowej nie będzie mogło dojść do rozwiązania tych problemów.

W 2019 roku niemal 690 milionów ludzi cierpiało z głodu. Jest to wzrost o 10 milionów w porównaniu z 2018 rokiem i o 60 milionów w ciągu pięciu lat. Te liczby przedstawiła FAO w dokumencie „State of Food Security and Nutrition in the World”, opublikowanym 13 lipca. „Raport stanowi miarodajny, globalny monitoring badań nad postępem w realizacji deklarowanego celu, jakim jest położenie kresu głodowi i niedożywieniu na świecie”, powiedział prał. Chica Arellano.

Opracowanie jest wynikiem wspólnej pracy FAO, Międzynarodowego Funduszu ds. Rolnictwa (IFAD), ONZ-owskiego dzieła pomocy dzieciom UNICEF, Światowego Programu Żywnościowego ONZ (PAM) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W słowie wstępnym szefowie pięciu agencji międzynarodowych ostrzegają, że także i dziś, w pięć lat po tym, gdy szefowie państw i rządów świata zobowiązali się do zwalczenia do 2030 roku głodu i wszelkich form niedożywienia, „jesteśmy jeszcze daleko od celu”.

„Raport ukazuje, jak faktycznie jesteśmy daleko od zwalczenia głodu na świecie. Dowodzi też, że nie znajdujemy się na właściwej drodze. Z analizy danych widać, ze podjęte w 2015 roku zobowiązanie przedstawienia konkretnych wyników do 2030 roku nie przyniosło rzeczywistych postępów”, stwierdził prał. Chica Arellano.

Stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej podkreślił, że trudna sytuacja istnieje na dwóch frontach potrzeb: dla tych, którzy cierpią z powodu niedożywienia i dla tych, którzy cierpią na choroby spowodowane np. przez nadmierne spożywanie niezdrowych substancji tłuszczowych, czy niezdrowej żywności.

Dotyczy to przede wszystkim dzieci; w tym przypadku konieczne jest prawidłowa edukacja żywieniowa. Papież Franciszek mówi o tym także w encyklice «Laudato si'», poruszając kwestie związane ze środowiskiem. Drogą ku przyszłości mogłoby być przede wszystkim wzmocnienie współpracy międzynarodowej w celu zapewnienia solidarności na świecie i pokonania ubóstwa, nierówności i niesprawiedliwości. Potrzebna jest nam uczciwa polityka. Wymaga to wsparcia dla małych producentów i obniżenia kosztów zdrowej żywności bogatej w substancje odżywcze. Jest oczywiste, że problem niedożywienia jest ściśle związany z problemem ubóstwa.

Według raportu ONZ, najbardziej dotkniętym regionem świata z niedożywioną ludnością (381 milionów) jest Azja. Na drugim miejscu znajduje się Afryka (250 mln), następnie Ameryka Łacińska i Karaiby (48 mln). Jak stwierdzono w raporcie, ogólny odsetek osób cierpiących z powodu głodu prawie się nie zmienił, ale liczby bezwzględne gwałtownie wzrosły, co można wytłumaczyć faktem, że głód wzrósł wraz z liczbą ludności na świecie w ciągu ostatnich pięciu lat.

Raport ostrzega, że do końca roku pandemia COVID-19 może wpędzić w chroniczny głód ponad 130 milionów ludzi na świecie. Pandemia koronawirusa może szybko zniweczyć sukcesy osiągnięte w walce z głodem. Jest jednak jeszcze zbyt wcześnie, aby ocenić „pełny wpływ różnych środków”, takich jak lockdown w różnych sferach życia na całym świecie. Na skutek recesji gospodarczej, spowodowanej pandemią koronawirusa w 2020 r. liczba głodujących ludzi na świecie może ulec gwałtownym zmianom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję