Reklama

Prasa zagraniczna

Jedyne miejsce w Europie

Białoruscy katolicy byli jednymi z nielicznych w Europie, którzy mogli cieszyć się radosnym przeżywaniem uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w swoich kościołach. W katedrze w Mińsku uroczystą Rezurekcję odprawił abp Tadeusz Kondrusiewicz. Według państwowych statystyk, na Białorusi koronawirusem zaraziło się ok. 2 tys. osób, z których 20 zmarło. Państwo nie wprowadziło polityki przymusowej izolacji i dystansowania się.

The Australian

Niesprawiedliwy wyrok

W Wielkim Tygodniu Sąd Najwyższy Australii uznał, że kard. George Pell został skazany niesłusznie na 6 lat więzienia za rzekome molestowanie seksualne. Pierwszym publicznym wystąpieniem uniewinnionego kardynała było jego wielkanocne przesłanie, w którym zachęcił chrześcijan do przyjmowania cierpienia, także wynikającego z niesprawiedliwych wyroków sądowych. W wyniku wyroku kardynał spędził w więzieniu 404 dni. W tym czasie przeszedł wiele upokorzeń, a największym było to, że nie pozwolono mu sprawować Eucharystii.

Valeurs

Dopuśćcie księży do umierających!

Reklama

Szef Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – gwinejski kardynał Robert Sarah w wywiadzie dla francuskiego pisma Valeurs actuelles zwrócił uwagę, że z przyczyn sanitarnych kapłani nie mogą przyjść z pomocą już nie tylko chorym, ale nawet umierającym. Jednocześnie podkreślił mocno, że księża powinni robić wszystko, aby podczas epidemii COVID-19 być przy umierających.

W wywiadzie kardynał odniósł się również do kontrowersji, jakie wywołała jego niedawna książka na temat kapłańskiego celibatu. Podkreślił, że niewielu komentatorów zwróciło uwagę na najważniejszy postulat, którym, jego zdaniem, było wezwanie duchownych do rezygnacji z materialnych dóbr. W tym kontekście, nieco prowokacyjnie, zaapelował do jego największych krytyków – niemieckich biskupów, aby zrezygnowali z dotychczasowego sposobu finansowania Kościoła w Niemczech, opartego na przymusowym podatku pobieranym przez państwo.

CNA

Księża na oddziałach zakaźnych

W Stanach Zjednoczonych kościoły są pozamykane, ale księża są dopuszczani do chorych na COVID-19, także tych leżących w szpitalach zakaźnych. Oczywiście, zachowane są wszelkie procedury bezpieczeństwa.

Reklama

W archidiecezji Chicago został utworzony specjalny duchowy task team. Składa się on z 24 księży. Są to duchowni młodsi, przed 60. rokiem życia, w dobrym stanie zdrowia. Wezwani do szpitala przebierają się w kombinezony ochronne, zakładają maseczki, gogle, przyłbice i idą do chorych. Kapłani musieli się nauczyć również nowego sposobu udzielania sakramentu chorych. Nie mogą m.in. maczać w naczyńku z olejem kciuka dwa razy. Gdyby czynili to jak zwykle, skaziliby całe naczyńko. Teraz przed wejściem na salę chorego maczają od razu dwa palce: jednym namaszczają głowę, a drugim ręce chorego. Muszą również pamiętać o konieczności spalenia waty, którą wycierają palce. Wezwań nie mają dużo, ale się zdarzają.

CRUX

Biskup upomina się o otwarcie kościołów

Polskie władze zapowiadają stopniowe odmrażanie państwa. Mówi się o znoszeniu różnych restrykcji, ale mało słychać o szerszym otwarciu drzwi do kościołów. Podobnie wygląda sytuacja we Włoszech. Tam też biskupi nie sprawiali politykom kłopotu i bez dyskusji zgodzili się na początku marca na bardzo rygorystyczne ograniczenia w sprawowaniu kultu. Teraz przychodzi pora na luzowanie zakazów, ale słabo słychać głosy kościelne, które dopominałyby się o prawa ludzi wierzących.

Na razie znany jest tylko jeden taki głos katolickiego hierarchy. Kwestię tę podniósł abp Riccardo Fontana z Arezzo. – Dlaczego można iść do supermarketu po karczochy, a nie można pójść do kościoła? – pytał retorycznie. – Nasza katedra jest największym budynkiem w mieście, więc proszę mi wytłumaczyć, dlaczego rozsądne jest przebywanie w supermarkecie, a nierozsądne i ryzykowne przebywanie w o wiele większym kościele? – dodał.

2020-04-21 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedzielski o zaszczepieniu Girzyńskiego: zachowanie niegodne, bez względu na barwy polityczne

2021-01-27 09:45

[ TEMATY ]

Adam Niedzielski

Adam Guz KPRM/facebook.com/MZGOVPL

To zachowanie niegodne bez względu na barwy polityczne, sytuacja nieakceptowalna - tak szef MZ Adam Niedzielski skomentował w środę zaszczepienie się przeciw Covid-19 posła i pracownika naukowego UMK Zbigniewa Girzyńskiego. Od wtorku Girzyński jest zawieszony w prawach członka PiS.

"Uważam, że to jest zachowanie niegodne, bez względu na barwy polityczne. Ta sytuacja sprawia wrażenie pewnej analogii sytuacji, jaką mieliśmy na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym" - powiedział w Niedzielski, pytany w Radiu Zet o zaszczepienie się posła Girzyńskiego. "Znowu są takie tłumaczenia, powiedziałbym z kategorii pięciolatka" - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: Joe Biden staje na czele najbardziej subtelnie-brutalnej kampanii dechrystianizacji kultury

2021-01-26 14:51

Monika Książek/Niedziela

Nie mogę popierać polityka proaborcyjnego, ponieważ buduje on mieszkania socjalne, gdybym ze względu na dobro względne musiał zaakceptować zło absolutne - stwierdził w wywiadzie dla Petry Lorleberg z portalu kath.net kard. Gerhard Ludwig Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary po raz kolejny podkreślił bezzasadność uprzedzeń, jakie żywione są w wielu krajach Zachodu wobec Polski, w tym w kręgach kościelnych. Jednocześnie odnosząc się do sytuacji w Stanach Zjednoczonych, po objęciu władzy przez deklarującego się jako katolik, Joe Bidena zaznaczył, że kraj ten ze swoją skoncentrowaną władzą polityczną, medialną i ekonomiczną, staje na czele najbardziej subtelnie-brutalnej kampanii dechrystianizacji kultury zachodniej od 100 lat.

CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Apostolstwa Świeckich rozmawiała o roli kobiet w Kościele

2021-01-27 16:44

[ TEMATY ]

kobiety

Apostolstwo Świeckich

Adobe.Stock

Rola kobiety w Kościele to jeden z głównych tematów, podjętych podczas ostatniego spotkania Rady ds. Apostolstwa Świeckich, które odbyło się 23 stycznia. Po raz drugi Rada spotkała się w trybie online. Dyskutowano również o potrzebie mocnej duchowej formacji osób świeckich, co ma ogromne znaczenie dla ludzi wierzących, szczególnie w dobie pandemii oraz o potrzebie wsparcia działalności rad parafialnych.

„Modlitwa jest dzisiaj dla wielu ludzi źródłem siły i nadziei – zaznacza ks. bp. Adrian Galbas, Przewodniczący Rady – ważne jest by każda inicjatywa, którą podejmują osoby świeckie, jako wyraz ich apostolstwa, miała mocny fundament duchowy”. Dlatego Rada jesienią br. zorganizuje rekolekcje jasnogórskie (we współpracy z oo. Paulinami), adresowane do przedstawicieli rozmaitych ruchów i wspólnot działających w Kościele, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy. Szczegóły o terminie i zgłoszeniach udziału zostaną podane później.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję