Reklama

Niedziela Małopolska

Ma do spełnienia rolę w każdej rodzinie

Święta Anna jest patronką matek, kobiet rodzących, wdów, żeglarzy, ludzi ubogich oraz szkół chrześcijańskich – przypomina w rozmowie z "Niedzielą" ks. Jan Antoł, proboszcz parafii św. Anny w Krzyszkowicach.

Niedziela małopolska 30/2020, str. VI-VII

Archiwum parafii

Drewniany kościół kryje w swym wnętrzu cenne znaki wiary z przeszłości

Drewniany kościół kryje w swym wnętrzu cenne znaki wiary z przeszłości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Fortuna-Sudor: Księże Proboszczu, znał Ksiądz Krzyszkowice przed skierowaniem do pracy w tej parafii?

Ks. Jan Antoł: Usłyszałem, że jest taka parafia, gdy dostałem nominację na proboszcza w czerwcu 2012 r. Wtedy dowiedziałem się, że miejscowość leży na południe od Krakowa, w powiecie myślenickim, że w Krzyszkowicach znajduje się kościół pw. św. Anny. Dzieje wioski sięgają czasów średniowiecza, a parafia została ustanowiona w ostatniej dekadzie XIX w. Tutejszy kościół pamięta drugą połowę XIX w., kiedy wybudowano w tym miejscu kaplicę dworską, a gdy powstała parafia, trzeba było kaplicę rozbudować.

Na stronie parafii znalazłam ciekawe opisy związane z dziejami Krzyszkowic. W sposób szczególny zainteresowała mnie księżniczka Augustyna Montleart, którą nazwałabym „dobrą panią” Krzyszkowic.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To była niezwykła osoba, jej życie to gotowy scenariusz na piękny film. Pochodząca z rodu królewskiego księżna Montleart wywarła wielki wpływ na życie tutejszej społeczności w drugiej połowie XIX w. Księżna była bardzo pracowita i tego samego wymagała od zatrudnionych w jej dobrach ludzi. Równocześnie szczególnie dbała o rozwój oświaty – na szkołę w Myślenicach przekazała 10 tys. guldenów, a szkoły w Sieprawiu oraz w Krzyszkowicach otrzymały po 5 tys. guldenów. To w połowie XIX w. były znaczne kwoty. Dziewczęta uczyła szyć, haftować, a chłopców – zachęcała do podjęcia nauki w szkole. Z myślą o nich w testamencie przekazała część spadku na założenie fundacji stypendialnej, która co roku przyznawała 10 stypendiów dla młodzieży z Krzyszkowic. Dziś kolejne pokolenia uczniów tutejszej szkoły dbają o znajdujący się na miejscowym cmentarzu grób księżnej.

W kościele znajdziemy także wiele śladów przeszłości, znacznie starszych niż sama świątynia...

Wyposażenie kościoła jest częścią dawnej kaplicy, która została rozbudowana w 1934 r. Do cennych elementów należą m.in. ołtarze – ten główny i dwa boczne są rokokowe, podobnie jak ambona i chrzcielnica. Ale są też zabytki z epok wcześniejszych – to XIV-wieczna rzeźba Ukrzyżowani czy piękne gotyckie figury z początku XVI w. Na uwagę zasługuje też umieszczony w ołtarzu głównym obraz przedstawiający Maryję z jej rodzicami – św. Anną i św. Joachimem. To nietypowe ukazanie Matki Boga i dziadków Jezusa. Mamy też rzadko spotykane relikwie krzyża św.

Reklama

Jaką rolę w parafii pełnią takie znaki wiary z przeszłości?

O te materialne znaki pobożności dbają współczesne pokolenia parafian. To na pewno daje im świadomość trwania przy Bogu od pokoleń. Myślę, że przebywanie w takim pięknym otoczeniu pobudza do refleksji na temat wiary i trwałości Kościoła. A ponadto to dla nas także powód do dumy, że takie ślady z przeszłości zachowały się w naszym wiejskim kościele.

Co wyróżnia współczesną wspólnotę parafialną w Krzyszkowicach?

Myślę, że pobożność parafian. Ona razem z wiarą jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Tu dziadek z babcią swoimi postawami przypominają o wierze, uczą modlitwy. Z młodzieżą to także u nas różnie bywa, ale przychodzi czas, kiedy się statkują. Widać, że wchodzą w role, do których ich przygotowali rodzice i dziadkowie, że to, co otrzymali w domu rodzinnym, czego się tam nauczyli, owocuje w zakładanych przez nich rodzinach. Na uznanie i wyróżnienie zasługuje też liczny udział parafian w nabożeństwach i ilość przyjętych Komunii św. W niedzielę na Msze św. przychodzi ok. 70% parafian. W minionym roku przyjęto 92 tys. Komunii św. Nie wiem, czy to jest zasługa nas, kapłanów, którzy pilnujemy konfesjonałów, czy parafian, mających świadomość siły płynącej z Eucharystii. A może obydwa czynniki mają na to wpływ...

Jaką rolę do spełnienia w parafii ma patron?

To przede wszystkim niebiański opiekun wspólnoty parafialnej. To jest pierwszorzędny święty, który pomaga nam wypraszać potrzebne łaski, ale też wskazuje drogę do Boga. My zwracamy się do naszej patronki, św. Anny w nabożeństwach, które są odprawiane w każdy 26. dzień miesiąca. I chociaż nabożeństwo zostało wprowadzone stosunkowo niedawno, wpisuje się w życie parafii i przypomina o patronce.

Czego dziś uczy św. Anna mieszkańców Krzyszkowic?

Jak wiadomo, św. Anna jest patronką matek, kobiet rodzących, wdów, żeglarzy, ludzi ubogich oraz szkół chrześcijańskich. Myślę, że przypomina o dochowaniu wierności w małżeństwie. Pomaga także w wychowaniu młodego pokolenia, uświadamia rodzicom, ale też babciom, jak ważne zadanie mają rodziny do spełnienia, żeby kształtować dzieci i wnuki, żeby je uczyć zasad, które pomogą im przejść przez życie zgodnie z wyniesionymi z domu zasadami, opartymi o Dekalog.

Dzisiaj starsi ludzie, w tym dziadkowie, są spychani na margines. Często nie okazuje się im szacunku, nie ceni ich życiowego doświadczenia. Jaką rolę mają tu do spełnienia dziadkowie Pana Jezusa?

Rzeczywiście, we współczesnym świecie łatwo dostrzec, że dla wielu osób, starszy człowiek jest niepotrzebny. Ale generalnie w Krzyszkowicach tej postawy nie zauważam. Tu nadal są rodziny wielopokoleniowe, a w nich swoje miejsce mają seniorzy, którym okazuje się szacunek, a gdy nadchodzi czas starości, zapewnia godne warunki życia. Według mnie św. Anna i św. Joachim uświadamiają, że tak jak to było w minionych wiekach, również dzisiaj, starszy człowiek ma do spełnienia w społeczeństwie ważną rolę: łączy pokolenia i uświadamia, że życie upływa i nikt z nas nie zachowa na zawsze młodości, sprawności i zdrowia.

Jak parafia będzie świętować odpust we wspomnienie św. Anny?

Msze św. będą odprawiane według niedzielnego porządku, zgodnie z informacjami umieszczonymi na naszej stronie parafialnej. Suma odpustowa zostanie przeniesiona na godz. 11.30. Zawsze staram się zaprosić godnego kapłana. W tym roku będzie to liturgista, ks. prof. Stefan Koperek, wychowawca wielu kapłanów. Zgodził się przewodniczyć liturgii i wygłosić homilię poświęconą rodzinie. Temat także wynika z przeświadczenia, że patronka parafii ma do spełnienia rolę w każdej rodzinie. Dlatego zachęcam wszystkich, którym zależy na dobru polskiego narodu, do modlitwy za wstawiennictwem św. Anny o to, aby nasze polskie rodziny przetrwały trudne czasy, w których przyszło nam żyć.

2020-07-21 13:16

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję