Reklama

Obserwator

Liban

Libanowi wiatr w oczy

Biednemu zawsze wiatr w oczy. Piękny, ale doświadczony kraj przeżywa kolejny dramat. Libańczycy nie skarżą się nawet na to, że w wybuchu blisko 3 tys. ton saletry amonowej w porcie w Bejrucie zginęło co najmniej 150, a rannych zostało 5 tys. osób, ale że dach nad głową straciło najpewniej 300 tys. spośród 2 mln mieszkańców stolicy. Gdzie mają się podziać i z czego żyć?

Port i okolice zostały zniszczone, co dla kraju, który sprowadza z zagranicy trzy czwarte podstawowych produktów, jest ciosem. Dramat rozgrywa się w wyjątkowo trudnym momencie. Do szpitali przepełnionych zakażonymi koronawirusem trafiła bardzo duża liczba potrzebujących. Hiperinflacja, bezrobocie powyżej 25%, które jeszcze znacznie się zwiększy, jedna trzecia ludności żyjącej poniżej progu nędzy, setki tysięcy uchodźców z Syrii wciąż pogrążonej w wojnie – dopełniają obrazu libańskiego dramatu.

Reklama

Po zakończeniu w 1990 r. wieloletniej wojny domowej, dzięki równowadze politycznej i wsparciu licznej diaspory, Liban stał się mekką dla turystów i centrum transakcji finansowych. Ale potem państwo to było polem rywalizacji między regionalnymi mocarstwami.

Wiele krajów zadeklarowało pomoc dla Libanu, z workiem obietnic przyleciał m.in. Emmanuel Macron, prezydent Francji. Ale to za mało, aby zapewnić stabilność kraju. Z powodu związków władz z proirańskim Hezbollahem i ich współpracy z Chinami USA nie chcą zaangażować się w pomoc dla Libańczyków.

Papież Franciszek wyraził solidarność z Libańczykami, wezwał też wspólnotę międzynarodową, aby pomogła Libanowi. Pomaga Caritas, Watykan przekazał 250 tys. euro dla ludności Bejrutu, podkreślając, że ten dar jest znakiem bliskości i troski papieża o ludność dotkniętą przez dramat w Bejrucie.

Wojciech Dudkiewicz

Samo życie

Pobłażliwa sędzia

Reklama

Postawienie przez warszawską policję zarzutów dwóm osobom i zatrzymanie trzeciej w związku ze znieważeniem i profanacją – przez umocowanie tęczowych flag oraz chust z symbolem ruchu anarchistycznego – warszawskich pomników, w szczególności figury Chrystusa przed kościołem Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, to dobra wiadomość. Gorsza jest taka, że jeden z uczestników profanacji, który od dawna powinien przebywać za kratami, znajduje się na wolności. Jak podał portal wPolityce.pl , to Michał Sz., aktywista LGBT, który pod koniec czerwca zaatakował działacza Fundacji Pro – Prawo do Życia, brał udział w jego pobiciu i uszkodzeniu jego furgonetki. Choć prokuratura wnioskowała o jego tymczasowe aresztowanie, nie zgodziła się na to sędzia Joanna Raczkowska, członkini jednego z upolitycznionych stowarzyszeń sędziowskich. – Za bezkarnością Michała Sz. stoi m.in. kasta sędziowska. To właśnie pobłażliwość sędzi z Warszawy spowodowała, że mógł czuć się bezkarny – skomentował Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości. Jego zdaniem, pobłażliwość tylko prowokuje niebezpiecznych bojówkarzy do kolejnych prowokacji.

j.k.

Papież

Odłóżcie broń

Nie będzie pokoju bez odrzucenia broni atomowej. „Musimy odłożyć broń, szczególnie tę najbardziej śmiercionośną, jaką jest broń nuklearna, która potrafi zniszczyć w jednej chwili całe miasta, a nawet państwa” – napisał papież w przesłaniu z okazji 75. rocznicy ataku jądrowego na Hiroszimę. Franciszek pozdrowił uczestników uroczystości upamiętniających to wydarzenie, które odbyły się w całej Japonii, a szczególnie żyjących jeszcze świadków ataku. Zaznaczył, że wielkim przywilejem była dla niego osobista wizyta w miastach dotkniętych zagładą atomową w ubiegłym roku. Przypomniał swoje słowa, które wypowiedział w epicentrum wybuchu, a mianowicie, że nie tylko używanie, ale i posiadanie arsenału nuklearnego jest niemoralne. Zapewnił o pamięci modlitewnej o wszystkich zabitych, zwłaszcza o ubogich, którzy zawsze są pierwszymi ofiarami przemocy i konfliktów.

j.k.

Papież do Polaków

Słuchajcie Jezusa

Podczas audiencji ogólnej 5 sierpnia w bibliotece Pałacu Apostolskiego papież Franciszek powiedział do Polaków. – Na górze Tabor Pan Jezus objawił uczniom, a przez nich nam wszystkim, swój Boski majestat. Ukazał drogę do Ojca i nieba jako cel naszego życia. Podejmując starania o uzdrowienie świata i budowanie królestwa Bożego, nie zapominajmy o wezwaniu Boga: „To jest mój Syn umiłowany(...), Jego słuchajcie” (Mt 17, 5). W czasie pierwszej, po wakacyjnej przerwie, audiencji papież zainicjował cykl katechez Uzdrowić świat, które mają pomóc w uzdrowieniu świata, cierpiącego na poważne choroby. – W kontekście pandemii, która powoduje głębokie rany w świecie, obnaża ukrywane problemy, skierujmy spojrzenie wiary na Jezusa – zachęcał papież. Jezus wielokrotnie prostował ludzkie drogi, uzdrawiając dotkniętych trądem, paraliżem, przywracając wzrok i mowę, lecząc choroby oraz duszę człowieka. Przykładem jest uzdrowienie sparaliżowanego w Kafarnaum, któremu odpuścił grzechy, a potem uleczył jego ciało. Jak możemy pomóc w uzdrawianiu świata? Kościół nie jest ekspertem w zapobieganiu i leczeniu pandemii, ale wypracował zasady społeczne, których źródłem są cnoty: wiara, nadzieja i miłość, mogące pomóc kształtować przyszłość, jakiej świat oczekuje. Akcentują godność człowieka, dostęp do dóbr, troskę o ubogich, solidarność i dbałość o wspólne dobro. Starajmy się je w sobie pielęgnować, by nasza katolicka tradycja społeczna mogła pomóc rodzinie ludzkiej w uzdrowieniu świata, który boryka się z wieloma problemami społeczno-gospodarczymi, duchowymi i z podziałami, które uwidoczniła pandemia.

w.d.

Watykan-Chiny

Rozmowy i represje

Przedstawiciele Chin i Stolicy Apostolskiej prowadzą rozmowy o zawartym przed dwoma laty tymczasowym porozumieniu nt. nominacji biskupich, wygasających 22 września. Według chińskiej prasy, fakt negocjacji potwierdził bp Marcelo Sánchez Sorondo, kanclerz Papieskiej Akademii Nauk i Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Cytowany jest bp Vincent Zhan Silu, wiceprzewodniczący chińskiej konferencji episkopatu, według którego są powody do optymizmu co do wyniku rozmów; mogą one doprowadzić do zawarcia stałego porozumienia. Układ z 2018 r., którego treść jest poufna, doprowadził do uznania przez papieża siedmiu biskupów mianowanych przez władze chińskie bez zgody Watykanu, do mianowania dwóch nowych biskupów za wspólną zgodą papieża i władz oraz do akceptacji przez władze pięciu biskupów mających nominację papieską, ale nieuznawanych wcześniej przez władze. Cały episkopat Chin jest obecnie w komunii z papieżem. Jednocześnie w Chinach wciąż są prześladowani duchowni i wspólnoty, które nie chcą się podporządkować władzom. Między innymi z tego powodu wśród katolickich hierarchów nie ma zgody co do porozumienia Watykanu z Pekinem. Zawarcie stałego układu nie musi zakończyć prześladowań. Przeciwnie.

w.d.

Francja

Nic dobrego

Stanowienie krótkowzrocznych i ideologicznych praw nic dobrego społeczeństwu nie przyniesie – tak przyjęcie przez Zgromadzenie Narodowe noweli ustawy bioetycznej skomentowali biskupi Francji. Nowelę rozszerzono o dostęp do aborcji, zgodzono się na genetyczne modyfikowanie embrionów i opłacaną przez państwo sztuczną prokreację dla lesbijek i samotnych kobiet. Propozycje zmian wywołały protesty w 2019 r. Po poprawkach Senatu zgromadzenie powróciło do forsowania zmian. Tuż przed głosowaniem dodano także kwestię rozszerzenia dostępu do aborcji, wnioskując o wyjątek dopuszczający „aborcję aż do urodzenia” w przypadku „cierpienia psychospołecznego matki”. Dotychczas późne aborcje wymagały zgody lekarza, a możliwość ich przprowadzenia ograniczono do przypadków poważnych wad rozwojowych, niezdolności dziecka do życia poza organizmem matki lub gdy ciąża zagraża jej życiu. Ustawa powróci do Senatu, ale ostateczny głos w przypadku niewypracowania kompromisu, należy do Zgromadzenia Narodowego.

w.d.

Watykan

Sześć kobiet

Papież Franciszek mianował sześć świeckich kobiet – naukowców i menedżerek – członkiniami watykańskiej Rady ds. Ekonomicznych. Ta instytucja powołana przez niego w ramach reformy watykańskich finansów ma decydować o polityce ekonomicznej za Spiżową Bramą. W skład rady wchodzili dostojnicy kościelni z kilku krajów, teraz – także świeckie kobiety. Nominacje od papieża otrzymały dwie Hiszpanki, dwie Niemki i dwie Brytyjki. Jedynym świeckim mężczyzną powołanym do tego grona jest Włoch, Alberto Minali, pracujący w sektorze ubezpieczeń.

j.k.

Ameryka w Polsce

Nasz „Kolaszeski”

Ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa odtwarzanego V Korpusu Wojsk Lądowych USA to ukoronowanie starań o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce – ocenia szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Dowódcą korpusu, awansowanym do stopnia generała broni, będzie John Kolasheski, dotychczasowy dowódca 1. Dywizji Piechoty, z polskimi korzeniami. Podczas spotkania w Krakowie przy kopcu Kościuszki rozwinięto sztandar V Korpusu. W uroczystości wziął udział m.in. szef sztabu Wojsk Lądowych USA gen. James McConville. Jak stwierdził, wysunięte stanowisko dowodzenia V Korpusu w Polsce, pozwalające prowadzić dowodzenie i kontrolę sił operacyjnych USA w całej Europie, wzmacnia polsko-amerykańskie relacje wojskowe. Porozumienia podpisane nie tak dawno przez Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa zmieniły formuły stacjonowania wojsk USA w Polsce z rotacyjnej na trwałą. Liczba żołnierzy USA zwiększy się o ok. 1 tys. – do co najmniej 5,5 tys.

w.d.

E-handel

Popularny jak nigdy

Zakupy on-line pompują polską gospodarkę. E-handel rozwija się w Polsce od dawna w bardzo szybkim tempie, jednak skala zmian, jakie nastąpiły w związku z pandemią COVID-19, zaskoczyła nawet największych entuzjastów. Jak podaje Santander Bank Polska, udział e-commerce w handlu detalicznym w tym roku może wynieść ok. 8% w porównaniu z 5,4% przed rokiem. W ciągu pięciu lat udział nowego sektora urósł aż o ponad 145%, a pandemia i niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji tylko pomaga biznesowi on-line. Z kolei z raportu RetailX wynika, że handel internetowy odpowiada już za niemal 3% polskiego PKB – jeszcze w 2015 r. było to zaledwie 1,2%. – Polacy przestali się bać dużych wydatków on-line. Już prawie trzy czwarte e-kupujących deklaruje, że ich koszyki zakupowe w sieci są większe niż w sklepach stacjonarnych. W przypadku zakupów spożywczych aż 82% jest zdania, że kupując produkty spożywcze w sieci, wydają więcej – mówi Patrycja Sass-Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej.

j.k.

Warszawa

Zrekonstruują się

Rekonstrukcja rządu, która odbędzie się na przełomie września i października, zakłada zmniejszenie liczby resortów do 12. – Przewidujemy połączenie różnych działów tak, żeby ich nadzorcą był jeden minister – powiedział Jarosław Kaczyński, szef PiS, lider rządzącej Zjednoczonej Prawicy. Nie chodzi o oszczędności, które i tak będą. Najważniejsze jest to, że procesy decyzyjne będą przebiegać szybciej i sprawniej. – Chodzi o to, aby nie było tak, jak jest dzisiaj, że pewne decyzje odnoszące się np. do spraw ochrony środowiska są w trzech różnych ministerstwach, bo to do niczego dobrego nie prowadzi – dodał. Poszczególne ministerstwa, mając tak duże możliwości decyzyjne, będą mogły podejmować rozporządzenia odpowiednio szybko i merytorycznie, a także będą za nie odpowiadać. Dzisiaj ta odpowiedzialność jest często bardzo rozmyta.

w.d.

Hiszpania

Król na emigracji

Były król Hiszpanii Juan Carlos I ogłosił, że opuści kraj i uda się na emigrację. Jak podkreśla, chce w ten sposób ułatwić dalsze panowanie swojemu synowi królowi Filipowi VI. Decyzja Juana Carlosa I ma związek ze skandalem korupcyjnym, w który jest zamieszany, oraz toczącym się w tej sprawie śledztwem. Były monarcha – gdy jeszcze był królem – miał przyjąć 100 mln dolarów w zamian za ułatwienia w realizacji budowy linii szybkich kolei w Arabii Saudyjskiej. „Będąc królem Hiszpanii, przez prawie 40 lat, zawsze robiłem wszystko dla dobra Hiszpanii i korony” – napisał w komunikacie, odnosząc się do faktu emigracji, ale i zarzutów. Król Filip VI oświadczył natomiast, że szanuje i rozumie decyzję ojca. Juan Carlos I już wyjechał z Hiszpanii, ale dokąd – nie wiadomo. Być może na Dominikanę.

w.d.

Serbia-Chiny

Między ChRL i WNP

Chińczycy coraz bardziej uzależniają od siebie Serbię. Agencja Reutera dotarła do dokumentów, z których wynika, że władze w Belgradzie kupiły od Pekinu rakietowy system obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu FK-3 nowej generacji, a także drony bojowe CH-92A, zaciągając w Państwie Środka ogromne kredyty. Serbia jako pierwszy kraj w Europie zakupiła od ChRL tego typu nowoczesne uzbrojenie. Do przekazania serbskiemu lotnictwu maszyn doszło kilka tygodni temu. Serbia, choć deklaruje chęć wstąpienia do Unii Europejskiej, zacieśnia też współpracę z Rosją.

j.k.

Sondaż

Żyje się bezpiecznie

85% Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie – wynika z najnowszego badania CBOS. Co prawda odsetek odpowiedzi pozytywnych zmniejszył się w stosunku do zeszłego roku o 4%, a odpowiedzi negatywnych wzrósł o 2%, ale nadal to świetne wyniki. Z badania CBOS wynika, że lepiej o poziomie bezpieczeństwa wypowiadają się mężczyźni (87%), w porównaniu z kobietami (83%). Opinie pozytywne rosną wraz z wiekiem badanych osób. Ze stwierdzeniem, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie, zgadza się 75% najmłodszych respondentów, zaś w grupach powyżej 55. roku życia takie przekonanie wyraża ponad 88%. Odwrotna zależność zachodzi w przypadku wielkości miejsca zamieszkania badanych – mieszkańcy wsi częściej uważają, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie (88%), podczas gdy wśród mieszkańców ponadpółmilionowych miast ten odsetek wynosi 75%. Spośród grup społeczno-zawodowych częściej przekonanie, że w Polsce żyje się bezpiecznie, podzielają przedstawiciele średniego personelu, technicy (92%) oraz emeryci (89%). Co ciekawe, najmniej bezpiecznie czują się osoby niewierzące, niepraktykujące religijnie (72%). Odsetek osób uważających, że ich najbliższa okolica jest miejscem bezpiecznym i spokojnym, od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie – sięga 96%. Co ciekawe, prawie wszyscy pracujący jako średni personel, osoby wierzące i praktykujące oraz mieszkańcy wsi uważają swoją najbliższą okolicę za bezpieczną i spokojną.

w.d.

Madera

Wyspa bez wirusa

Tamtejsze władze twierdzą, że wyspa jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc turystycznych w Europie. Powód? Do 5 sierpnia zanotowano jedynie 119 potwierdzonych przypadków zakażeń, z czego 21 aktywnych, 98 ozdrowieńców, a 17,5 tys. osób było monitorowanych – wynika z danych Organizacji Turystycznej Madery. Miesiąc po przywróceniu ruchu turystycznego na należącej do Portugalii Maderze zanotowano tylko 9 przypadków zakażeń. Żeby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, władze wprowadziły obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych. Wybierający się na Maderę muszą wykonać test na COVID-19 w ciągu 72 godzin przed odlotem w laboratoriach certyfikowanych przez władze krajowe lub międzynarodowe. Wynik testu można przesłać wcześniej wraz z wypełnioną ankietą zdrowia. Ci, którzy nie poddadzą się badaniom przed podróżą, mogą wykonać je na lotnisku – procedura potrwa góra godzinę.

j.k.

USA

Konfederaci z Norwegii

Właściciele pensjonatu w St. Johns w stanie Michigan, przekształconego z The Nordic Pineapple – rezydencji z czasów wojny secesyjnej – zdecydowali się ukryć flagę Norwegii po otrzymaniu skarg od ludzi, którzy nie czują sympatii do flagi Skonfederowanych Stanów Ameryki. Norweska flaga wisiała przed wejściem do pensjonatu, wzbudzając, jak się okazuje, kontrowersje. Zniknęła po tym, gdy właściciele pensjonatu – o skandynawskich korzeniach – otrzymali „nienawistne e-maile” i niesympatyczne komentarze. Norweska flaga – białoobrzeżony granatowy krzyż skandynawski na czerwonym płacie – ma te same kolory, co flaga Konfederacji – niebieski krzyż z białymi gwiazdami na czerwonym tle. Przy bezwietrznej pogodzie, gdy flagi są zawinięte, z daleka można je pomylić, zwłaszcza gdy się ich nie zna.

j.k.

Najbogatsi, najbiedniejsi

Gorzów jest najuboższym wojewódzkim miastem w Polsce. Tak wynika z rankingu samorządowego pisma Wspólnota. Ostatnie miejsce Gorzów zajmuje już po raz 6. z rzędu. Na jednego mieszkańca przypada tu miesięcznie zaledwie nieco ponad 4580 zł, czyli prawie o połowę mniej niż w Warszawie. Według rankingu, w stolicy na jednego mieszkańca przypada 7890 zł. Daje to jej tytuł najbogatszego wojewódzkiego miasta w Polsce. Drugie i trzecie miejsce w rankingu najbogatszych zajęły Opole i Wrocław. Bogatsze od Gorzowa jest drugie miasto w Lubuskiem – Zielona Góra. Tam na jedną osobę przypada nieco ponad 5160 zł miesięcznie.

w.d.

2020-08-12 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

W codzienności odnaleźć Pana

2021-09-20 09:27

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

Życie Konsekrowane

Katarzyna Dobrowolska

4 września bp Andrzej Kaleta przewodniczył pielgrzymce osób konsekrowanych do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zgromadziła ona licznie siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji i z południowej części Polski. W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Bp Andrzej Kaleta modlił się w czasie Eucharystii za wszystkie osoby konsekrowane i o nowe powołania. Podczas homilii podziękował Bogu za dar każdej powołanej i powołanego do służby Bożej. Podkreślał, że są oni znakiem, zwłaszcza we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję