Reklama

Niedziela Podlaska

Głos wołającego na pustyni

Droga do poznania Boga

Postawmy dziś pytanie: czy można poznać myśli Pana i dotrzeć do głębokości wiedzy Boga? Święty Paweł podpowiada, że „niezbadane są Jego wyroki i nie do wyśledzenia Jego drogi”.

Człowiek o własnych siłach nie zdoła dotrzeć do mądrości i poznania Boga. Istnieje jednak jedyna droga, która prowadzi do przepastnych tajemnic Bożych, a której na imię: Jezus Chrystus. „Ponieważ z Niego i przez Niego, i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen”. Jezus Chrystus przeprowadza przez człowieczeństwo, aby dotrzeć do Bóstwa. Przechodząc przez gąszcz opinii ludzkich, możemy dotrzeć do wiedzy Boga, ponieważ bez przejścia przez płyciznę nie dojdzie się na głębię.

Opinia ludzka

Reklama

„Co mówią ludzie? Kim według nich jest Syn Człowieczy?”. W tym pytaniu Jezusa Chrystusa kryje się zainteresowanie opinią ludzką. Człowiek Boży słucha ludzkich opinii, ponieważ one są drogą do poznania pełnej i głębokiej prawdy. Ktoś, kto nie zważa na opinię ludzką, może okazać się niesprawiedliwym sędzią, który ani Boga się nie boi, ani z ludźmi się nie liczy. Papież Franciszek przestrzega przed postawą zamknięcia się w sobie samym, a św. Paweł wyznaje: „Nie odważamy się konkurować z tymi, którzy polecają samych siebie, ani porównywać się z nimi. Kiedy mierzą siebie własną miarą i porównują się ze sobą, pokazują, że pozbawieni są rozsądku”. Opinia ludzka nie musi zawierać obiektywnej prawdy, ale jest koniecznym etapem docierania do niej. Bez słuchania ludzi, prawdopodobnie nie nauczymy się słuchać Boga, podobnie jak miłość bliźniego jest drogą do pełnej miłości Boga. Nie można nam się zatrzymać na opinii ludzkiej, bo ona nie sięga do wiedzy Boga, ale nie ma wejścia na głębię oceanu, bez przeprawienia się przez płytkie przybrzeże.

Wiedza Boga

„Szczęśliwy jesteś, Szymonie, synu Jony, gdyż nie poznałeś tego ludzką mocą, ale objawił ci to Mój Ojciec, który jest w niebie”. Ojca odkrywa się nie w pojedynkę, ale w braterstwie z Jezusem Chrystusem i innymi. Odrzucając Syna Człowieczego i ludzkie opinie, zamkniemy sobie drogę do poznania Syna Bożego i wiedzy Boga. Papież Franciszek często powtarza wskazanie, aby słuchać Boga i ludzi, gdyż bez słuchania ludzkiego wołania możemy trwać w iluzji słyszenia Boga. Ktoś, kto nie słyszy głosów i jęków członków Ciała Chrystusa, czyż może mieć pewność, że słyszy Głowę?! Drogą do Boga jest zawsze człowiek, dlatego nieskończoną miarę Boga można poznawać i odmierzać wyłącznie skończoną miarą człowieka. Im bardziej poznajemy człowieka, tym bardziej poznajemy Boga; im bardziej wierzymy w człowieka, tym bardziej wierzymy w Boga; im bardziej kochamy człowieka, tym bardziej kochamy Boga. Człowiek jest jedyną drogą poznania mądrości i bogactw Boga, ale opinia ludzka nie jest wiedzą Boga.

2020-08-18 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Jeśli jesteś Synem Bożym...”

Niedziela Ogólnopolska 9/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Fotolia.com

Rozpoczynający się okres Wielkiego Postu zachęca nas do stanięcia przed Bogiem w prawdzie o sobie samym. Wychodzimy na pustynię, aby doświadczyć spotkania z Nim. Pustynia to miejsce i czas mojego sam na sam z Bogiem – i w mieście, i w wiosce, i w zaciszu domu, i w gwarze wielkiej metropolii. Duch chce wyprowadzić każdego z nas na pustynię, aby stoczyć walkę nie tylko z diabłem, ale także z sobą samym. Zanim przybędą aniołowie, aby ci usługiwać, musisz pokazać, kim naprawdę jesteś – bez udawania, bez grania różnych ról czy przywdziewania różnorakich masek. Pustynia pozbawi cię wszystkiego, w czym dotąd pokładałeś nadzieję. Pozostanie tylko Bóg i Jego słowo.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Spacer po Rudzicy

2021-09-16 10:27

[ TEMATY ]

spacer

Rudzica

MJscreen

Historyk opowiada o kościele w Rudzicy.

Historyk opowiada o kościele w Rudzicy.

Mieszkańcy zapraszają na wirtualny i osobisty spacer po Rudzicy.

W internecie obejrzeć można „Wirtualny spacer po Rudzicy”, który prowadzi Piotr Kropka, autor monografii „Rudzica. Dzieje wioski i parafii od założenia do czasów współczesnych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję