Reklama

Niedziela Kielecka

Odpust ku czci Boga Ojca

W kaplicy domu Zgromadzenia Sług Jezusa, gdzie od 1960 r. odbiera cześć wizerunek Boga Ojca, odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe.

Niedziela kielecka 34/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

bp Andrzej Kaleta

odpust parafialny

K.D.

Podczas Mszy św. odpustowej homilię wygłosił bp Andrzej Kaleta

Podczas Mszy św. odpustowej  homilię wygłosił bp Andrzej Kaleta

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Penitencjaria Apostolska przychyliła się prośbom bp. Jana Piotrowskiego, przełożonej generalnej Zgromadzenia Sług Jezusa oraz siostry dyrektor Kieleckiego Domu Opieki i 12 czerwca br. wydała specjalny dekret, w którym zezwala na udzielenie odpustu zupełnego siostrom oraz wszystkim wiernym, którzy nawiedzą kaplicę Boga Ojca przy ul. Wesołej w Kielcach. Dekret wręczył bp Jan Piotrowski 1 lipca na ręce przełożonej generalnej Barbary Latochy.

Penitencjaria ogłosiła również, że uroczystość odpustowa będzie przypadała w pierwszą niedzielę sierpnia, w święto Boga Ojca. Dekret będzie obowiązywał przez 7 kolejnych lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystości odpustowe

Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Andrzej Kaleta. Przy ołtarzu modlili się ks. dr Władysław Sowa, kapelan ks. Adam Bałchanowski, ks. Adam Pawlik oraz ks. Tomasz Gocel i ks. Mirosław Kowalski. We Mszy św. uczestniczyły siostry Sługi Jezusa, mieszkańcy, czciciele wizerunku Boga Ojca, a za pomocą mediów łączyli się pensjonariusze Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Przewlekle Chorych, w którym posługuje zgromadzenie z personelem świeckim.

Biskup Kaleta poświęcił homilię rozważaniom o Bożym Ojcostwie. Na początku przypomniał historię wizerunku Boga Ojca, który znajduje się w kaplicy domu od 1960 r. Obraz trafił do Zgromadzenia Sług Jezusa za pośrednictwem Anastazego Rogowskiego, który mieszkał u sióstr. Otrzymał go on od swojego ojca, Antoniego, z Pawłoczy na Ukrainie. Ksiądz biskup odniósł się do objawień Włoszki m. Eugenii Elisabetty Ravasio z 1932 r., które „są wezwaniem skierowanym do całego świata, aby uznał on Boga Ojca za swojego Stwórcę i Pana, i aby oddawał mu cześć”. – Te objawienia, uznane przez Kościół za całkowicie zgodne z teologią, nadają również głębokie uzasadnienie czci, której doznaje wizerunek Boga Ojca w tej kaplicy i wpisują się w wielkie dzieło przywracania światu na nowo nauki o Ojcostwie Boga – powiedział ksiądz biskup.

Nauka o Bożym Ojcostwie

Zaznaczył też, że człowiek przez grzech pierworodny, który zaciążył na całych jego dziejach, dokonał odrzucenia Ojcostwa Boga i dopiero Jezus Chrystus, Boży Syn, przez krzyż przywrócił tę prawdę i objawił światu Jego Miłość. Podkreślił, że dziś świat odrzucił Boże Ojcostwo i zapomniał o Nim. – To zło daje o sobie znać szczególnie w dziedzinie moralnej, małżeństwa i rodziny, gdzie tak wiele zależy od prawdziwej miłości, wtedy gdy człowiek ulega egoizmowi i innych czyni ofiarami tego egoizmu – zaznaczył bp Kaleta. I dodał, że ten kryzys widoczny jest też na ulicach i placach w postaci niewinnych happeningów, które obrażają uczucia religijne, narodowe i ludzkie.

2020-08-18 14:59

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Doświadczyliśmy Kościoła powszechnego

Niedziela kielecka 52/2025, str. II

[ TEMATY ]

bp Andrzej Kaleta

TER

Bp Andrzej Kaleta

Bp Andrzej Kaleta

O najważniejszych wydarzeniach Roku Jubileuszowego z biskupem pomocniczym Andrzejem Kaletą rozmawia Władysław Burzawa.

Władysław Burzawa: – Które z diecezjalnych wydarzeń Roku Jubileuszowego były szczególnie istotne, zdaniem Księdza Biskupa?
CZYTAJ DALEJ

Czy 15 sierpnia katolików obowiązuje udział we Mszy św.?

2026-08-14 13:36

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.

Przypadająca 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się nierozłącznie ze święceniem ziół, toteż w pobożności ludowej nosi ona nazwę święta Matki Boskiej Zielnej lub Korzennej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Prymas Peru: Kościół powinien być bardziej dynamiczny, mniej klerykalny i bardziej otwarty

Kościół powinien być bardziej dynamiczny, otwarty na świeckich i mniej klerykalny – powiedział kard. Carlos Castillo Mattasoglio, arcybiskup Limy i prymas Peru, w wywiadzie dla EWTN Noticias. Podkreślił znaczenie synodalności, współpracy duchownych ze świeckimi, odnowy formacji kapłańskiej oraz większego zaangażowania młodzieży.

76-letni hierarcha zaznaczył, że wiara nie może ograniczać się do indywidualnej relacji człowieka z Bogiem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję