Reklama

Niedziela Legnicka

Msza Krzyżma

W poniedziałek 31 sierpnia biskup legnicki przewodniczył w katedrze Mszy św. Krzyżma. Ze względu na trwającą pandemię nie była ona sprawowana w Wielki Czwartek, ale na zakończenie wakacji.

Niedziela legnicka 37/2020, str. I

[ TEMATY ]

Msza Krzyżma

Ks. Waldemar Wesołowski

Podczas Mszy św. biskup legnicki poświęcił nowe oleje święte

Podczas Mszy św. biskup legnicki poświęcił nowe oleje święte

Bądźmy sługami Chrystusa na wzór Maryi. Bądźmy sługami jedności, to jest nasze zadanie, to zadanie Kościoła – powiedział bp Zbigniew Kiernikowski, zachęcając do wspólnej modlitwy.

Udział w niej wziął biskup senior Stefan Cichy, księża pracujący w diecezji legnickiej, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne oraz grupa wiernych. Swoją homilię oparł na fragmencie Ewangelii, mówiącej o pobycie Jezusa w synagodze w rodzinnym Nazarecie. – Co oznacza ten zwrot „Duch Pański spoczywa na mnie”? – pytał kaznodzieja. – To Duch mojego Pana, który jest Bogiem. To Duch Pana, czyniący Jezusa Panem wszystkiego. On był z Nim w najważniejszych momentach, zwłaszcza tych kluczowych Jego misji. To Duch, który czyni Panem sytuacji wymykających się władzy człowieka. To Duch, który spełnia dzieło Boga – mówił biskup Zbigniew. Podkreślił też, że szczególnym dziełem Ducha Jezusa jest sprawianie jedności, która nie jest wypadkową wspólnych interesów ludzkich, ale zamysłem Boga. Zwrócił uwagę, że budowanie jedności jest konieczne we współczesnym świecie, tak bardzo podzielonym. – To dzieje się w pełni jedynie przez posłuszne podporządkowywanie się Duchowi. To jest zadanie Kościoła podczas sprawowania sakramentów, posługi jednania i podczas innych działań. To zadanie trudne, ale potrzebne w tym szczególnym czasie. Potrzeba przy tym wiele roztropności, ale też i konieczne jest zaufanie Bogu, jak miało to miejsce w życiu Maryi – mówił.

Reklama

Był też czas na podziękowania. – Dziękuję wam wszystkim, którzy dają siebie dla spełniania prawdy Bożej, zwłaszcza w tym trudnym czasie. Jest wiele trudności, problemów, które wnikają w życie Kościoła, jak ten wirus, proponując inną wizję człowieka, inne rozwiązania niż Jezus Chrystus, inną czasem wizję posługi pasterskiej. Dziękuję wam za to, że macie moc trzymania się Chrystusa. Dziękuję za waszą służbę, za składanie siebie w ofierze, za głoszenie Ewangelii, za to że ukazujecie moc Boga – mówił bp Kiernikowski.

Dziś Kościół ma być znakiem jedności, która dokonuje się w Jezusie Chrystusie.

Podziel się cytatem

– Oddajemy się przez wstawiennictwo Maryi, by na jej wzór być sługami Pana, jak Ona. By Chrystus rodził się w Kościele przez naszą posługę – zakończył.

Podczas Eucharystii kapłani odnowili przyrzeczenia, które składali podczas święceń, a ksiądz biskup poświęcił też oleje: katechumenów, krzyżma oraz chorych, które są używane do sprawowania sakramentów oraz innych czynności liturgicznych.

Na zakończenie modlitwy bp Kiernikowski wręczył tytuły kanonickie zasłużonym kapłanom. Była też modlitwa w intencji księży obchodzących okrągłe jubileusze święceń, a także modlitwa za chorych i kapłanów, którzy odeszli do Pana w tym roku.

2020-09-09 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski do kapłanów o namaszczeniu współodpowiedzialności

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Msza Krzyżma

KEP

„Nie otrzymaliśmy kapłańskiego namaszczenia dla samych siebie. Nie otrzymaliśmy go z powodu samych siebie, aby zatrzymać je w sobie. Mamy nim służyć innym” – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. krzyżma, której przewodniczył w czwartek 25 czerwca w katedrze gnieźnieńskiej.

Liturgia z poświęceniem olejów przełożona została z Wielkiego Czwartku, kiedy nie odbyła się z powodu rygorystycznych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa. Nawiązując do tego trudnego czasu abp Wojciech Polak najpierw podziękował kapłanom za ich pamięć, modlitwę i kapłańskie świadectwo.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki o znaczeniu, przygotowaniach i przebiegu październikowej wizyty "ad limina apostolorum" polskich biskupów

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

wywiad

ad limina

abp Stanisław Gądecki

archpoznan.pl

- Wizyta „ad limina apostolorum” wyraża katolickość Kościoła oraz podkreśla jedność Kolegium Biskupów, zbudowanego na fundamencie Następcy św. Piotra. Jest też okazją do wzajemnej wymiany darów między tym, co w Kościele jest partykularne a tym, co jest powszechne - mówi w rozmowie z KAI abp. Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia, że bardzo istotne jest pielgrzymowanie biskupów do grobów apostołów Piotra i Pawła, osobiste spotkania biskupów Kościołów partykularnych z Ojcem Świętym oraz wizyty w dykasteriach Kurii Rzymskiej.

Tomasz Królak, KAI: Księże Arcybiskupie, w październiku polscy biskupi odbędą wizytę „ad limina” i spotkają się z papieżem Franciszkiem. Jaki jest najważniejszy cel tej wizyty?

CZYTAJ DALEJ

Nawracać się do Boga

2021-07-31 22:33

Fot. Grzegorz Kryszczuk

31 lipca wspólnota parafialna w kościele przy ul. Stysia przeżywała wyjątkowy odpust. Tego dnia Kościół wspomina założyciela zakonu jezuitów.

Tegoroczne uroczystości odbywały się w trwającym Roku Ignacjańskim, który przebiega pod hasłem "W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję