Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Żyję ekologicznie

Na placu przy kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbył się Eko Film Festiwal Żyję ekologicznie. Motywem przewodnim wydarzenia były projekcje filmów o tematyce ekologicznej.

Festiwal to przede wszystkim zwrócenie uwagi na piękno otaczającej nas przyrody – podkreślał w rozmowie organizator wydarzenia, ks. Krystian Bordzań. – Przede wszystkim chcemy poprzez to wydarzenie edukować, pokazywać i przypominać, jaki mamy wspaniały i niezasłużony dar od Pana Boga dla każdego z nas, jakim jest nasz świat. Jaką mamy piękną i wyjątkową przyrodę, dzięki której możemy odpoczywać i na nowo nabierać sił. Wystarczy spojrzeć na nasze lubelskie lasy, Roztocze, cudowne krajobrazy, to jest coś wyjątkowego, gdzie możemy nabierać takiego ducha do trudów codzienności. Pod warunkiem, że nie będziemy tego niszczyć. I stąd pomysł na Eko Film Festiwal, aby poprzez te filmy związane również z naszymi terenami pokazywać, że mamy naprawdę przepiękne miejsca, więc zachęcamy, aby je odwiedzać. Również poprzez filmy edukacyjne chcemy powiedzieć, że nie wolno nam tego marnować. Stąd też filmy o segregacji śmieci, oszczędzaniu wody czy czystego powietrza – podkreślał. Wydarzenie to także promocja postaw proekologicznych oraz zwrócenie uwagi, że każdy z nas ma wpływ na otaczającą nas przyrodę. – Do tej pory, przy wsparciu instytucji odpowiedzialnych w Polsce za ochronę przyrody organizowaliśmy piknik ekologiczny, w tym roku postawiliśmy rozszerzyć formułę o Eko Film Festiwal – dodał kapłan.

Wierni papieżowi

Impreza wpisuje się również w nauczanie Jana Pawła II. – Papież wielokrotnie nam przypominał, że mamy szanować przyrodę i wprost mówił o grzechu ekologicznym: jeżeli np. palimy plastik, nie segregujemy śmieci lub wyrzucamy je do lasu to po prostu grzeszymy. Tu nie chodzi tylko o to, żeby bać się jakiejś nałożonej kary czy mandatu lub tego, że może nas złapać jakaś kamera ukryta w lesie, ale trzeba mieć świadomość i o tym też chcemy dobitnie mówić, że jest to po prostu grzech – tłumaczył ks. Bordzań.

Reklama

Jedną z atrakcji jest stoisko Las w szkle, przygotowane przez młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. – Wspólnie ze znajomymi przygotowaliśmy lasy w szkole. W naczyniach, wykonanych ze szkła z recyklingu posadziliśmy drzewka, krzewy i kwiaty z lubelskich lasów i pól. Rozdajemy je każdemu, kto do nas przyjdzie. Można je sobie postawić w domu, rośliny można podlewać, one będą kwitły i w domu będzie jesienią czy zimą zapach lasu. W ten sposób chcemy pokazać piękno naszego najbliższego otoczenia – zaznacza Julia Stadnik.

Rodzinna atmosfera

Na plac przed kościołem św. Jana Pawła II przybyły całe rodziny. Nie zabrakło atrakcji dla każdej grupy wiekowej. – Przyszliśmy tutaj, aby spędzić razem miło czas, a także nauczyć czegoś dobrego nasze dzieci, bo mogą one tutaj zobaczyć, jak ważna jest ekologia i proekologiczne zachowania, jak istotna jest segregacja śmieci i właściwa utylizacja odpadów. Dzieci uczą się tutaj poprzez zabawę, mają kontakt z innymi dziećmi, jest dużo radości, a my wiemy, że przede wszystkim spędzają ten czas bezpiecznie i wartościowo – podkreślała jedna z uczestniczek, Monika Szabat. – Cieszę się, że taka impreza została zorganizowana, gdyż jest to wyjątkowe wydarzenie. Wszyscy się czegoś nowego uczymy, to jest wyrabianie społecznej świadomości o tym, jak ważne jest, abyśmy o naszą przyrodę zadbali wszyscy. Jestem wdzięczna organizatorom za to wydarzenie, gdyż wiem, że moje dzieci wyniosą stąd ziarenko właściwych zachowań, które będziemy kontynuować później w domu – zaznaczała Iwona z Biłgoraja.

Eko Film Festiwal zakończył się Eko Koncertem w wykonaniu Pauliny Mazepy z Lubaczowa, która w rozmowie tłumaczyła, iż muzyka również może przekazywać treści ekologiczne. – Kwestia ekologii i poszanowania przyrody to nie tylko nasza kwestia, ale i przyszłych pokoleń. Od nas zależy, jak wyglądał będzie świat za kilkadziesiąt lat. I do mnie to przemawia, dla mnie jest to wystarczająco mobilizujące, by codziennie podejmować konkretne proekologiczne działania. Wszyscy musimy szanować świat, w którym żyjemy i jesteśmy za niego odpowiedzialni. Ekologia to jest dziś zadanie dla nas wszystkich i duża odpowiedzialność, wyzwanie do tego, aby każdego dnia podejmować mądre decyzje w naszym codziennym życiu. Często słyszymy, że nasza jedna decyzja, decyzja pojedynczego człowieka niewiele może zmienić, a to nieprawda, gdyż właśnie od tego się zaczyna – wyjaśniała.

Przed ekranem

Reklama

Uczestnicy festiwalu mieli okazję obejrzeć takie filmy, m.in.: Książę i Smog, Skąd się biorą produkty ekologiczne, Nasze miejsce na Ziemi, Przeżyj to! Polskie parki narodowe, Losy lubelskich lasów czy Mity na temat jakości powietrza. Ponadto prezentowano filmy nadesłane w ramach konkursu pt. Film o ekologii. Projekcjom towarzyszyły degustacje produktów ekologicznych, ozdabianie bawełnianych ekotoreb, gry i zabawy ekologiczne i konkurs loteryjny. Nie zabrakło również różnorodnych stoisk, m.in. stoisko z lasem w szkle, z przyjmowaniem surowców wtórnych i z sadzonkami drzew. Wszystkie przyniesione odpady były wymieniane na drzewko lub ekologiczną torbę.

Ekologia to jest bardzo ważny temat i należy go podejmować i przede wszystkim stosować się w życiu do tych ekologicznych zasad.

Podziel się cytatem

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Gaudium et Spes we współpracy z parafią św. Jana Pawła II w Biłgoraju i działającym przy niej Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. Eko Film Festiwal został dofinansowany ze środków Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Patronat honorowy nad imprezą objęli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, minister środowiska Michał Woś i marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, zaś partnerami wydarzenia byli Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Środowiska, NSZZ RI Solidarność i regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie. Patronat medialny objęła zamojsko-lubaczowska edycja Niedzieli.

2020-09-09 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Eko Znicz

[ TEMATY ]

Caritas

ekologia

Mat. prasowy

Z pewnością co roku po Uroczystości Wszystkich Świętych widzicie sterty zniczy i plastikowych osłonek wkładów na przycmentarnych śmietnikach. W tym roku możecie to zmienić - przedstawiamy Wam eko sposób na niekupowanie i ponowne wykorzystanie znicza.

Potrzebne będą:

CZYTAJ DALEJ

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

2021-09-27 14:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek apeluje do chrześcijan o budowanie braterstwa

2021-09-28 11:34

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Copyright: Vatican Media

Na aktualność nauczania II Soboru Watykańskiego oraz zadanie budowania braterstwa wskazuje Ojciec Święty w opublikowanej dzisiaj przez media watykańskie przedmowie do książki napisanej przez kardynała Michaela Czernego i księdza Christiana Barone: „Fraternità Segno dei Tempi. Il magistero sociale di Papa Francesco” („Braterstwo, znak czasu. Magisterium społeczne papieża Franciszka”).

Książka została wydana w języku włoskim przez wydawnictwo watykańskie (LEV) i zostanie zaprezentowana w czwartek w Sali Prasowej Stolicy Apostolskiej. Pragnie ona stanowić wprowadzenie do encykliki „Fratelli tutti”, zgłębiając jednocześnie związek między Soborem Watykańskim II a nauczaniem społecznym Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję