Reklama

Wiara

Różaniec po męsku

Różaniec – idealna forma modlitwy dla pobożnych pań w kościele. Ale czy tylko? Czy współczesny mężczyzna – mąż, ojciec, głowa rodziny – także znajdzie w Różańcu coś dla siebie? Czym Różaniec może pociągać mężczyzn?

Mężczyźni od wieków trzymali w swoich dłoniach broń, ale nigdy nie mieli potężniejszej niż ta. Każdy z nich jest odpowiedzialny przede wszystkim za swoją rodzinę. Czy mamy lepsze wyjście, niż chwycić za różaniec i walczyć o tych, których kochamy? – mówi Niedzieli Andrzej Grabowski, jeden z koordynatorów wspólnoty Wojownicy Maryi, która od lat propaguje Różaniec wśród mężczyzn. I dodaje: – Wielu mężczyzn trafia do naszej wspólnoty, ponieważ przeżywają trudny czas w swoim życiu – problemy z uzależnieniem, problemy małżeńskie czy rodzinne. Wówczas, kiedy po ludzku nic już nie mogą zrobić, pozostaje im modlitwa. I tutaj trafiają na Różaniec...

Natura wojownika

Męski Różaniec to ponaddwuletnia inicjatywa w Kościele, która gromadzi męskie wspólnoty z całej Polski. Ich członkowie spotykają się regularnie w największych miastach, wspólnie modląc się na różańcu. Jednoczący się mężczyźni nie zamykają się w kościołach. Pragną wychodzić poza ich mury, aby swoim przykładem zachęcać innych do modlitwy. Widok setek modlących się mężczyzn w centrach miast często jest dla przechodniów szokiem i totalnym zaskoczeniem.

Reklama

– Jesteśmy widoczni, a to stwarza zainteresowanie modlitwą ze strony innych. Widać głód wspólnej modlitwy u mężczyzn – przyznają organizatorzy akcji.

– Fenomen Męskiego Różańca związany jest z jakąś szczególną interwencją Matki Bożej w życie mężczyzn, którzy pogubili się w byciu mężczyzną, mężem i ojcem. Kiedy 2 lata temu inicjowaliśmy naszą akcję w różnych miastach, nie spodziewaliśmy się aż takiej odpowiedzi w całej Polsce oraz poza jej granicami – przyznaje ks. Dominik Chmielewski, duchowy opiekun Męskiego Różańca, który zwraca także uwagę na pokutny charakter modlitewnej inicjatywy. – Mężczyźni naprawdę chcą pokutować, chcą się nawracać, chcą przylgnąć całym sercem do Boga, do swoich żon, do swoich dzieci... To także jakieś szczególne przejęcie się tym, co stanowi istotę naszych działań, czyli  wynagrodzenie Matce Bożej za grzechy bluźnierstwa, obelg i szydzenia z Niej przez wrogów Kościoła.

Wspólna modlitwa różańcowa to idealny sposób na formowanie dojrzałych i odważnych mężczyzn, którzy dają świadectwo i potrzebują mieć świadomość pełnionych przez siebie misji.

Reklama

– Wierzymy, że naszą rolą, tj. rolą mężczyzn w Bożym zamyśle, jest ochrona na życie wieczne wszystkich, których Bóg podarował nam tu, na ziemi. Tak jak św. Józef był ziemskim opiekunem Świętej Rodziny, tak i my mamy zadanie bronić świętości naszych rodzin oraz bliskich. Chcemy czynić to razem, we wspólnocie. W tej jedności umacniamy naszą męską tożsamość i męskie cnoty – opowiadają przedstawiciele Męskiego Różańca.

Nie tylko dla pań

Czy w kołach różańcowych jest miejsce tylko dla kobiet? Jak się okazuje, nie tylko. Już w 2010 r. w Nowym Mieście n. Pilicą powstało ogólnopolskie Męskie Koło Różańcowe, do którego należą mężczyźni z różnych stron Polski. Członkowie wspólnoty widują się raz w miesiącu na spotkaniu modlitewnym, a ci, którzy nie mogą być osobiście, otrzymują SMS-y z intencjami na dany miesiąc.

– Nie umiem powiedzieć, czym pociąga mnie Różaniec. To tajemnica, którą poznaje ten, kto zaczyna się modlić – mówi Niedzieli Sylwester Laudy, założyciel Męskiego Koła Różańcowego.

Mężczyźni angażują się także w małżeńską modlitwę różańcową za swoje dzieci. Różaniec rodziców za dzieci to ogólnopolska akcja na schemacie Żywego Różańca. Uczestniczące rodziny podejmują modlitwę w intencji swoich dzieci oraz w intencji dzieci pozostałych członków danej róży.

Siła świadectwa

Co najbardziej przekonuje współczesnego mężczyznę do tego, aby sięgnąć po różaniec? Ksiądz Dominik Chmielewski, który jest wielkim propagatorem tej modlitwy, mówi o dwóch wymiarach: wewnętrznym i zewnętrznym. – Mężczyzn od wewnątrz, od strony serca, do Różańca przekonuje sama Matka Boża w bardzo delikatny sposób. Ona potrafi najpiękniej oczarować serce każdego mężczyzny swoją miłością do niego. Z zewnątrz zaś – przykład: drugi mężczyzna, grupa mężczyzn, którzy w żaden sposób nie wyglądają na jakichś „nawiedzonych”, ale są bardzo konkretni i osadzeni w realiach życia. Walcząc ze swoimi grzechami oraz słabościami, wygrywając z nimi przez moc Różańca – dają najlepsze świadectwo niesamowitej mocy płynącej z tej modlitwy, proponowanej przez Matkę Bożą.

– Co najbardziej pociąga mnie w Różańcu? Każda dziesiątka Różańca to fragment z życia Maryi i Jezusa, podobne do naszych problemy i rozterki oraz przykłady, jak je rozwiązywać. To bliski duchowy kontakt z Maryją. Po ludzku można powiedzieć: ładowanie akumulatorów, aby przeżyć kolejny dzień – zwierza się Andrzej z Męskiego Różańca.

Siłę Różańca zauważają także znani mężczyźni, którzy nie wstydzą się mówić o duchowych owocach modlitwy różańcowej.

– Różaniec jest dla mnie wytchnieniem, nadzieją, orężem, miłością, radością, dziękczynieniem... Nie mam jednej definicji różańca, ale wiem, kiedy po niego sięgać. Właśnie wtedy, gdy w moim życiu dzieje się coś wyjątkowego lub gdy po prostu nie radzę sobie sam ze sobą. Kiedy nagle wchodzę do ciemnego pokoju i widzę tylko ciemność. Klękam wówczas i modlę się, aby Maryja dała mi siłę do przezwyciężenia codziennych trudności, by dała mi odwagę, abym mógł stawić czoła problemom – opowiada w swoim świadectwie aktor Marcin Mroczek.

Zamiana broni

Ciekawą formę angażowania innych mężczyzn do wspólnej modlitwy propaguje chrześcijański raper Jacek „Heres” Zajkowski z grupy Wyrwani z Niewoli. Prowadzi on wideoblog, na którym modli się ze swoimi słuchaczami na różańcu. Różaniec na żywo, bo taki tytuł nosi jego cykl, gromadzi tysiące oglądających i ma już prawie 200 odcinków.

– Pomysł na Różaniec na żywo, który zazwyczaj ma miejsce w samochodzie, powstał najzwyczajniej z tego powodu, że w aucie często sięgam po różaniec. Chciałem w ten sposób dać możliwość wspólnej modlitwy ludziom z różnych miejsc – mówi Niedzieli o swoim pomyśle „Heres”. – Mnie osobiście, jako mężczyźnie, modlitwa różańcowa daje pokój serca i siłę do przeciwstawiania się złu. W połączeniu ze spowiedzią i Eucharystią daje to potężny oręż do życia w prawdzie i pokorze – dodaje raper, który nagrał nawet specjalny muzyczny utwór promujący tę maryjną modlitwę. Pozytywne komentarze pod piosenką Różaniec udowadniają, że dziś takich motywacji do sięgania po różaniec bardzo potrzeba.

Pozory często mylą. Powyższe przykłady ukazują, że Różaniec to idealna forma modlitwy dla każdego – zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Współczesny mężczyzna w Różańcu znajduje motywację i siłę do wypełniania swojego męskiego powołania, którego znaczenie świat tak bardzo chce zanegować.

Dziś jak nigdy potrzeba odważnych, rozmodlonych mężczyzn, a Różaniec jest do tego najlepszą drogą. Mężczyźni są z natury wojownikami. Od wieków w tej kwestii nic się nie zmienia. Zmienia się natomiast broń. Dawniej mężczyzna walczył mieczem, dziś może bronić swojej rodziny Różańcem. Wystarczy tylko po niego sięgnąć.

2020-09-30 11:17

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lekarstwo na pośpiech

Niedziela Ogólnopolska 42/2014, str. 34

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

Magdalena Niebudek

Czy Różaniec jest nam jeszcze potrzebny? Może formuła tej modlitwy nie pasuje do spieszących wszędzie ludzi? Odpowiedź jest taka: im bardziej gubimy się w pośpiechu, tym bardziej potrzebny nam Różaniec, żeby się z tej matni wyrwać

Kilka miesięcy temu natrafiłem na informację o badaniach, z których wynikało, że Brytyjczycy mają niewielką wiedzę biblijną. Nie, nie chodziło o umiejętność odpowiedzi na zawiłe i skomplikowane pytania, ale o prostą wiedzę, dotyczącą rozpoznawania postaci biblijnych. Niestety, wielu nie wiedziało, kto to jest Mojżesz albo skąd wziął się Dawid. Brak znajomości biblijnego elementarza lub – mówiąc inaczej – biblijny analfabetyzm jest znakiem oderwania od chrześcijaństwa i od powstałej na jego bazie kultury. W Polsce jak dotąd nie prowadzono tego typu badań, choć ewentualnych wyników też można by się obawiać. Może byłoby trochę lepiej, a może nie. Mamy jednak inny próbnik kondycji naszej wiary. Jest nią nie tylko uczestnictwo we Mszy św., ale także umiejętność modlitwy różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję