Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Prawie jak Apostołowie

12 kandydatów do kapłaństwa otrzymało od bp. Romana Pindla dokumenty potwierdzające przyjęcie do seminarium duchownego.

Niedziela bielsko-żywiecka 40/2020, str. I

[ TEMATY ]

klerycy

rok akademicki

WSD

RK

Klerycy, którzy rozpoczynają nowy rok akademicki

Klerycy, którzy rozpoczynają nowy rok akademicki

Nowi alumni pochodzą z parafii w: Pietrzykowicach, Bronowie, Cieszynie, Czańcu, Kętach Podlesiu, Pierśćcu, Marklowicach Górnych, Bielsku-Białej Wapienicy, bielskich Aleksandrowicach, Łodygowicach Górnych i Nowej Wsi. Wręczenie dokumentów odbyło się 19 września w kaplicy kurialnej.

W okolicznościowym słowie pasterz diecezji podkreślił, że w byciu w seminarium najważniejsze jest słuchanie słowa Bożego. – Wszystko zależy niejako od was. Bóg daje łaskę odpowiednią do tego, co przeżywacie, co zamierza wobec was. Natomiast wy odpowiadacie na tę łaskę, na słowo, które będziecie czytać, którym będziecie się modlić – powiedział ordynariusz. Nawiązując do ewangelicznej przypowieści o siewcy podkreślił, że owocność ziarna zasianego w serca zależy właśnie od słuchania.

Reklama

Pozytywnym zaskoczeniem dla wszystkich jest liczba tegorocznych kandydatów do seminarium.

– W kontekście ogólnej liczby kandydatów do kapłaństwa w skali całej Polski jesteśmy w czołówce – stwierdził ks. Sławomir Kołata, wicerektor seminarium, zaznaczając, że większość przyjętych na pierwszy rok do seminarium to tegoroczni maturzyści. Połowa z nich pochodzi ze śląskiej części diecezji, a pozostali z terenów dawnej archidiecezji krakowskiej.

Przyjęcie do seminarium poprzedziła rekrutacja. Składały się na nią rozmowy występne z kandydatami, konsultacje z psychologiem oraz egzaminy. Każdy z kandydatów został także zaopiniowany przez proboszcza rodzinnej parafii oraz katechetę.

Alumni pierwszego roku rozpoczynają swój pobyt w seminarium trwającymi kilka dni rekolekcjami wstępnymi. Po rekolekcjach zainaugurują trwające 6 lat studnia na wydziale teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz intensywną formację duchową prowadzoną przez wychowawców seminarium.

2020-09-30 11:18

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: wiara to dar, który jest zobowiązaniem

– Każdy z nas musi zdać sprawę Bogu z daru swojego życia i kształtowania się na drogach powołania – powiedział do alumnów abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 25 czerwca Mszy św. na zakończenie roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie.

– Dzisiejsze czytania ukazują, że Bóg jest nieskrępowany w swoim działaniu i zawsze pierwszy w porządku miłości stwórczej i zbawczej. Na obrazie życia Abrahama i Sary dotykamy szczególnie tego, że Bóg przekroczył nie tylko granicę ludzkiego rozumowania, ale i ludzkiej natury. Dlatego nie dziwimy się, że Abram się uśmiechnął – podkreślił abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję