Reklama

Niedziela Lubelska

Mam za co dziękować

Biskup Ryszard Karpiński świętował 35-lecie święceń biskupich.

Koralowy jubileusz biskup pomocniczy senior archidiecezji lubelskiej Ryszard Karpiński świętował 28 września. Jubilat w kameralnym gronie przewodniczył wieczornej Mszy św. w archikatedrze lubelskiej. Sprawował ją w zabytkowym, bogato haftowanym ornacie. Wraz z nim Eucharystię celebrowali m.in. proboszcz ks. Adam Lewandowski i ks. prof. Edward Walewander. Obecna była najbliższa rodzina.

Koralowy biskup

Biskup Ryszard Karpiński jest znany z oddania katedrze, której proboszczem był przez 12 lat. Tu gościł Jana Pawła II podczas jego wizyty w Lublinie (1987). Do tej pory kolejne jubileusze sakry biskupiej łączył z odpustem katedralnym we wspomnienie św. Jana Ewangelisty (27 grudnia). W katedrze lubelskiej, po 14 latach pracy w Watykanie w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących, 28 września 1985 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk kard. Józefa Glempa. Przyjął za dewizę słowa Viatoribus fer auxilium (Wędrowcom nieść pomoc), a duszpasterska praca wśród emigracji polskiej mocno wypełniła jego biskupią posługę. 28 września to również dzień święceń biskupich Karola Wojtyły, przyszłego Jana Pawła II, który otrzymał je w katedrze na Wawelu w 1958 r., oraz dzień śmierci papieża Jana Pawła I, po którym na Stolicy Piotrowej zasiadł papież Polak.

Nigdy nie było dysonansu między tym, co wynieśliśmy z domu, tym, co słyszeliśmy w Kościele i tym, czego uczyliśmy się w szkole.

Przykład rodziców

Reklama

W bardzo osobistej homilii jubilat podzielił się wspomnieniami z dzieciństwa. Podziękował Bogu za otrzymane osoby i łaski, które ukształtowały jego wiarę i postawę na całe życie. W ciepłych, pełnych wdzięczności i szacunku słowach podziękował za rodziców, dzięki którym otrzymał dary życia, chrztu i wiary; za przykład „wiary prostej, takiej właśnie dziecięcej, wyniesionej przez nich z domu na początku XX w. i zahartowanej pod reżimem carskim”. – Świecili nam przykładem bez głoszenia prawd wiary, ale przez ich wypełnianie – podkreślił. Rodzice biskupa dali świadectwo chrześcijańskiego życia, które przejawiało się w ogromnym zaufaniu Bogu i w trosce o bliźnich, m.in. dzielili się chlebem z innymi, także z ubogimi Żydami. Wspomniał dziadka po mieczu, który był jego nauczycielem w czasie okupacji hitlerowskiej, kiedy miejscowa szkoła została zamieniona na magazyn zboża. O swoich nauczycielach powiedział, że byli to prawdziwi bohaterowie.

Wiary strzegłem jak skarbu

Ksiądz biskup podziękował za kościół, „dom Boży, który nie był zamknięty, choć księża byli wysiedleni” i musieli szukać schronienia po domach na wsi. – Nigdy nie było dysonansu między tym, co wynieśliśmy z domu, tym, co słyszeliśmy w Kościele i tym, czego uczyliśmy się w szkole. Należałem do tych szczęśliwych dzieci i młodzieży, którzy przez cały czas mieli naukę religii w szkole podstawowej i średniej, ponieważ Opatrzność zrządziła, że znalazłem się w liceum biskupim – powiedział. Był to czas, kiedy rodziło się jego powołanie kapłańskie. – Mam za co dziękować. Na takim fundamencie wzrastało moje powołanie: na fundamencie wiary wyniesionej z domu rodzinnego i umocnionej tak w Kościele, jak i w szkole; na fundamencie patriotyzmu i dobroczynności w stosunku do bliźnich. Wiary strzegłem jak skarbu, starałem się przekazywać ją tam, gdzie Opatrzność mnie posłała – podkreślił jubilat.

Na zakończenie Mszy św. ks. Adam Lewandowski złożył bp. Karpińskiemu gratulacje i życzenia. Wierni zostali poproszeni o zamienienie życzeń na krótką modlitwę przy obrazie Pani Katedralnej, której kult jubilat niestrudzenie szerzy i przekazuje pamięć o „Cudzie Lubelskim”.

2020-10-07 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zadanie – stać się obecnością Jezusa w świecie

2021-04-09 12:52

[ TEMATY ]

Seminarium Odnowy Wiary

bp Andrzej Przybylski

DA Emaus

Maciej Orman/Niedziela

Dwanaście tygodni spotkań, głoszenia żywego Boga, rozważania słowa Bożego, decyzji i dzielenia się doświadczeniami wiary w małej grupie. Za nami Seminarium Odnowy Wiary (SOW), które w Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie poprowadziła Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Jana Chrzciciela. Na jego zakończenie Mszy św. w intencji uczestników SOW i dobrych owoców tego czasu przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

– W czasie między Wielkanocą a Zesłaniem Ducha Świętego Kościół otrzymuje od Pana największy skarb – Jego śmierć i zmartwychwstanie, ale potrzebuje jeszcze kogoś, kto wejdzie w to doświadczenie i poniesie je dalej – powiedział na początku Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Litwa: w miejscu narodzin Koronki w Wilnie trwa Tydzień Miłosierdzia Bożego

2021-04-09 16:03

[ TEMATY ]

Wilno

zgromadzenie.faustyna.org

Do 11 kwietnia trwa w Wilnie Tydzień Miłosierdzia Bożego. Codzienne Msze św. i modlitwy oraz nocna adoracja Najświętszego Sakramentu odbywają się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w stolicy Litwy, czyli w niewielkim kościółku przy ul. Dominikańskiej. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, obchodzoną od 2000 z ustanowienia św. Jana Pawła II, głównej Mszy św., która rozpocznie się w Sanktuarium o godz. 12.00 będzie przewodniczył metropolita wileński abp Gintaras Grušas.

Z kolei o godz. 15.30 czasu miejscowego (czyli o 14.30 czasu polskiego) rozpocznie się w tym samym miejscu Msza św. po polsku, a odprawi ją biskup pomocniczy stołecznej archidiecezji Arūnas Poniškaitis. Liturgię tę będzie transmitowała na żywo TVP Wilno, będzie ona dostępna także na stronie wilno.tvp.pl i w aplikacji mobilnej.

CZYTAJ DALEJ

Jaka edukacja seksualna?

2021-04-10 10:21

plakat organizatorów

    Bezpłatny webinar dla rodziców, wychowawców i nauczycieli dotyczący edukacji seksualnej odbędzie się w środę 14 kwietnia. Początek o godz. 19.00.

    – Nikt rozsądny nie zabrania dzieciom i młodzieży dostępu do wiedzy. Osią sporu wokół edukacji seksualnej nie jest pytanie, czy należy ją prowadzić, ale w jaki sposób? Kto ma przekazywać dzieciom i młodzieży informacje kluczowe dla ich życia i szczęścia? Kiedy i w jakiej formie? – zauważają organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję