Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Zło dobrem zwyciężaj

Gdy zalewa nas zło, jedynym ratunkiem jest dobro. Zła nie zwycięża się złem: na tej drodze bowiem, zamiast pokonać zło, zostaje się przez nie pokonanym.

Niedziela sosnowiecka 45/2020, str. I

[ TEMATY ]

manifestacja

Trybunał Konstytucyjny

protesty

Sylwia Nowak

Manifestujący przy dąbrowskiej bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej

Manifestujący przy dąbrowskiej bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej

Nauczał kiedyś św. Jan Paweł II: „Od zarania dziejów ludzkość przeżywała tragiczne doświadczenie zła i starała się zrozumieć jego korzenie oraz wyjaśnić jego przyczyny. Zło nie jest anonimową siłą, działającą w świecie za sprawą deterministycznych, bezosobowych mechanizmów. Zło jest możliwe wskutek ludzkiej wolności. Właśnie ta zdolność, odróżniająca człowieka od innych istot żyjących na Ziemi, stanowi ośrodek dramatu zła i stale mu towarzyszy. Zło ma zawsze czyjąś twarz i czyjeś imię: twarz i imię mężczyzn i kobiet, którzy je dobrowolnie wybierają. Jeśli szukać będziemy najgłębszej istoty zła, okaże się, że w ostatecznym rozrachunku jest ono tragicznym uchybieniem wobec wymogów miłości. Dobro moralne natomiast rodzi się z miłości, objawia się jako miłość i kieruje się ku miłości” (orędzie na Światowy Dzień Pokoju, 1 stycznia 2005).

Reklama

W ostatnich dniach tak wiele dzieje się w Polsce. W obliczu różnych ludzkich postaw warto uzbroić się w dobro i, jak zachęcają biskupi polscy, podjąć się trudu postu, jałmużny i modlitwy o pokój społeczny, w intencji ochrony życia, zakończenia trwającego kryzysu, a także o ustanie rozwijającej się pandemii.

Musimy być razem. Tworzą się oddolne inicjatywy, jak np. powstała na terenie Zagłębia straż narodowa, której zadaniem jest „ochrona kościołów modlitwą i własną piersią przed bojówkami. Gdy niektórzy z protestujących wdzierają się i profanują kościoły, najświętsze wartości naszej wiary, obrażając Boga, nikt nie może być na to obojętny”. Takie inicjatywy pokazują jedno: w jedności jest siła, która wyzwala dobro. Tylko ono może pokonać to, co złe. Jak śpiewał niegdyś Czesław Niemen: „Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż, mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat, człowiekiem gardzi człowiek. Lecz ludzi dobrej woli jest więcej. I mocno wierzę w to, że ten świat, nie zginie nigdy dzięki nim. Nadszedł już czas, najwyższy czas, by nienawiść zniszczyć w sobie”.

2020-11-04 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć i historia

Niedziela rzeszowska 10/2021, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

protesty

Marian Majowicz

Po Mszy św. w katedrze w miejscach pamięci złożono kwiaty

Po Mszy św. w katedrze w miejscach pamięci złożono kwiaty

Było to 40 lat temu. 29 grudnia 1980 r. w Ustrzykach Dolnych rozpoczęły się rolnicze protesty.

Kilka dni później do strajkujących dołączyli rolnicy z regionu rzeszowskiego, okupując Dom Kolejarza w Rzeszowie. Wkrótce do protestu dołączyli rolnicy prawie z całej Polski. Wśród ostatnich żyjących strajkujących jest Henryk Cząstka, który z rozrzewnieniem wspomina ten czas: – Jechało się zostawiając żonę, dzieci i gospodarstwo, by być razem z rolnikami i walczyć o wolność.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję