Reklama

Kamienna Góra

Nowi lektorzy

12 kwietnia, w przeddzień Niedzieli Palmowej, w Kamiennej Górze miała miejsce uroczystość, podczas której zostali przyjęci do posługi lektora ministranci z kamiennogórskich parafii.

Niedziela legnicka 19/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dobre i poprawne czytanie jest sztuką. Tym bardziej publiczne czytanie Słowa Bożego, oznajmianie go w zgromadzeniu liturgicznym wymaga pewnego kunsztu. Przed każdym lektorem, który wykonuje w czasie sprawowania Eucharystii swoją posługę, stoi obowiązek zdobywania umiejętności czytania Słowa Bożego. Swoją odpowiedzialną posługę lektor powinien spełniać z należną czcią i miłością do Pisma Świętego, aby wypowiadane Słowo Boże było wezwaniem zarówno dla słuchaczy, jak i dla czytającego je lektora. Każdy lektor przygotowuje się do posługi na specjalnych kursach.
Wysiłek przeprowadzenia kursu lektorskiego, aby należycie przygotować kandydatów, podjęli księża z trzech kamiennogórskich parafii: ks. Janusz Leszczyński, ks. Jan Misiurek i ks. Grzegorz Ropiak. Kurs obejmował cztery elementy: zajęcia biblijne, liturgiczne, fonetyczne oraz duchowe, mówiące o posłudze lektora i jej znaczeniu. Kandydaci, oprócz zdobywania umiejętności teoretycznych, mieli zajęcia praktyczne z polonistką - mgr Mariolą Jaciuk. Po starannym przygotowaniu odbył się egzamin decydujący o dopuszczeniu poszczególnych kandydatów do posługi lektora.
Wreszcie przyszła kolej na samą uroczystość promocyjną nowych lektorów. Podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył dziekan ks. Stanisław Książek, do grona lektorów przyjęto 13 ministrantów. Ciepłe słowa celebransa, bogata oprawa liturgiczna i podniosła atmosfera towarzysząca temu wydarzeniu sprawiły, że na twarzach lektorów i ich rodziców widoczne były oznaki wzruszenia i radości. Po zakończeniu przyszedł czas na tradycyjne zdjęcie pamiątkowe, na którym uwieczniono nowych lektorów. Zasilą oni grono czytających Słowo Boże w kamiennogórskich parafiach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda: Kościół musi zmienić język głoszenia Ewangelii i kontynuować proces oczyszczania

2025-12-26 19:02

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

BP KEP

Abp Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda

Aby oprzeć się laicyzacji w Polsce, Kościół musi zmienić język głoszenia Ewangelii, dać większą przestrzeń wiernym i kontynuować proces oczyszczania z zaniedbań związanych z pedofilią - powiedział PAP przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda Dodał, że niezbędne jest też pogłębienia wiary.

Według abp. Wojdy chrześcijaństwo, podkreślając uniwersalną godność ludzkiej osoby, „przyczyniło się do powstania podstawowych praw człowieka”.
CZYTAJ DALEJ

Najnowsze dane: Liczba chrześcijan w Izraelu rośnie

2025-12-26 17:55

[ TEMATY ]

Izrael

chrześcijanie

Vatican Media

Według danych opublikowanych przez Centralne Biuro Statystyczne Izraela w przeddzień Bożego Narodzenia, chrześcijanie w tym kraju stanowią około 185 tysięcy, czyli niecałe 2 procent całkowitej populacji kraju. To oznacza nieznaczny wzrost.

Prawie 80 proc. chrześcijan w Izraelu to Arabowie, stanowiący 6,8 proc. całej arabskiej populacji kraju. Większość arabskich chrześcijan mieszka w Dystrykcie Północnym (68,3 proc.) i Dystrykcie Hajfy (14,7 proc.). Chrześcijanie niebędący Arabami są bardziej skoncentrowani w dystryktach Tel Awiwu i Centralnym (42 proc.), a 34 proc. z nich mieszka w regionach Północnym i Hajfy.
CZYTAJ DALEJ

Bp I. Pękalski: Św. Szczepan posługiwał się miłością jako orężem i dzięki niej wszędzie zwyciężał!

2025-12-27 09:39

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Biskup senior Ireneusz Pękalski

Biskup senior Ireneusz Pękalski

Biskup senior Ireneusz Pękalski przewodniczył Mszy św. w archikatedrze łódzkiej w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

- Jezus staje się dla nas mały, przychodzi jak dziecko bezradne potrzebujące naszej pomocy. Nie chce nas razić siłą, prosi o naszą miłość. Nie chce od nas niczego innego poza naszą miłością. Ponieważ miłość jest uczuciem myśli i woli, która jest znakiem takiego wielkiego zaufania Panu Bogu. Z biegiem czasu Boże Narodzenie stało się świętem darów. Pośród wielu darów, które kupujemy i otrzymujemy, nie zapominajmy o prawdziwym darze - dać sobie siebie nawzajem, dać coś z siebie, otworzyć nasz czas na Pana Boga. Tam będzie się rodzić radość, tam będzie prawdziwe Boże Narodzenie! – mówił w homilii biskup emeryt archidiecezji łódzkiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję