Reklama

Aspekty

Wierni korzeniom Założyciela

Cisi Pracownicy Krzyża to międzynarodowe stowarzyszenie, obecne na wszystkich kontynentach. W myśl założyciela bł. Luigiego Novarese, swoją szczególną opieką otacza cierpiących, tych, którzy niedomagają na duszy i ciele.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 47/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Głogów

Cisi Pracownicy Krzyża

Karolina Krasowska

Głogowska wspólnota z śp. ks. Januszem Malskim i ks. Radosławem Horbatowskim

Głogowska wspólnota z śp. ks. Januszem Malskim i ks. Radosławem Horbatowskim

Kiedy w listopadzie wspominamy Wszystkich Świętych, Cisi mają jeszcze jeden bardzo ważny powód do świętowania – rocznicę powołania. A w tym roku jest ona szczególna, bo 70.

Podwójny wymiar leczenia

– Za historyczną datę powstania Cichych Pracowników Krzyża uważa się 1 listopada 1950 r. Jest to data, która porządkuje życie pierwszej wspólnoty, założonej przez ks. Luigi Novarese – mówi s. Małgorzata Malska.

– Nasz założyciel jako młody chłopiec po niefortunnym upadku zachorował na gruźlicę kości, która w ówczesnych czasach była chorobą nieuleczalną i prowadziła do śmierci. W wieku 9 lat został jednak cudownie uzdrowiony przez wstawiennictwo Matki Bożej. Za każdym darem idzie jakieś zobowiązanie. On pragnął poświęcić swoje życie chorym, dlatego po wcześniejszym rozeznaniu, wybrał drogę kapłańską w służbie osobom chorym i niepełnosprawnym, a nie drogę lekarza medycyny, lekarza ciał. Ale jak pokazuje historia, w charyzmacie założyciela wspólnota Cichych Pracowników Krzyża umiała dowartościować podwójny wymiar leczenia – zarówno duszy, jak i ciała. Bardzo ważną rzeczą jest również fakt, że Cisi Pracownicy Krzyża wyłonili się z wcześniejszego dzieła założonego przez Novarese, którym było Centrum Ochotników Cierpienia. Wówczas wyłoniła się grupa osób, która chciała się całkowicie poświęcić w służbie Bogu przez ofiarowanie swojego życia Maryi w służbie chorym i niepełnosprawnym – dodaje przełożona Cichych Pracowników Krzyża z Głogowa.

Osoba niepełnosprawna nie jest wykluczona z Kościoła i ze społeczeństwa, bo mimo swojej choroby i swojej niepełnosprawności może ofiarować siebie i modlitwę.

Podziel się cytatem

Nadprzyrodzone narzędzia

Członkami Stowarzyszenia są duchowni i świeccy, którzy całkowicie poświęcili się Bogu oraz pragną świadczyć o swej pełnej i głębokiej komunii z Chrystusem, udzielając wsparcia osobom cierpiącym. – W założeniu Cichych Pracowników Krzyża i nieodzownie Centrum Ochotników Cierpienia jest modlitwa za Ojca Świętego, za nawrócenie grzeszników, zadośćuczynienie za grzechy oraz modlitwa wynagradzająca i ofiarowanie swojego cierpienia. Błogosławiony Luigi Novarese widział w osobach chorych i niepełnosprawnych nie przedmioty opieki, ale podmioty działania. Uważał, że osoba niepełnosprawna nie jest wykluczona z Kościoła i ze społeczeństwa, bo pomimo swojej choroby i niepełnosprawności może ofiarować siebie i modlitwę. Uważał to za dwa nadprzyrodzone narzędzia. Mimo niewidoczności swojego działania mogą oni oddać Panu Bogu to, co mają najcenniejszego, czyli dar czasu, którym jest modlitwa, i dar swojego cierpienia – mówi s. Małgorzata Malska. Dodaje, że inspiracją i myślą przewodnią bł. Luigiego w powołaniu do życia Stowarzyszenia stały się wezwania do modlitwy i pokuty, skierowane przez Najświętszą Maryję Pannę w Lourdes i w Fatimie. – Dzisiaj jesteśmy kontynuatorami i chcemy być jak najbardziej wiernymi korzeni naszego założyciela. Przesłania z Lourdes i Fatimy są dla nas bardzo cenne, bo wpisują się w działania Centrum Ochotników Cierpienia, czyli grup osób świeckich, w których obecnie w Polsce zrzeszają ok. 3 tys. osób – dodaje przełożona.

Reklama

Światło w tunelu

Cisi Pracownicy Krzyża w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej szczególne miejsce znaleźli w Głogowie, gdzie w 2003 r. został otwarty Dom „Uzdrowienie Chorych”. – To nie tylko ośrodek, w którym chcemy promować zdrowie fizyczne przez profesjonalną rehabilitację, ale właśnie przez doświadczenie duchowe, które dla nas jest tak cenne. Dzisiaj w świecie tak bardzo dotkniętym przez pandemię, potrzebujemy nadziei i światła w tunelu – Pana Boga, który rozświetla naszą drogę, który daję nam świadomość, że cokolwiek by się nie działo, to On zawsze jest – mówi s. Malska. – Dzisiaj nasza działalność też jest zawieszona, tak jak działalność wszystkich ośrodków, więc zostaje nam kontakt z naszymi grupami i osobami, które są bliskie naszemu domowi, przez nowe środki komunikacji, czyli przez Internet i stronę internetową. Myślę, że dzisiaj w kontekście, w którym rozmawiamy, nie można nie wspomnieć tak bardzo dla nas bolesnej utraty śp. ks. Janusza Malskiego, który zmarł 5 października, we wspomnienie św. Siostry Faustyny. Trzeba mu oddać duże zaangażowanie w powstanie i rozwój tego Domu, a także w rozwój dzieł, które uobecnia wspólnota Cichych Pracowników Krzyża.

Za historyczną datę powstania Cichych Pracowników Krzyża uważa się 1 listopada 1950 r.

Podziel się cytatem

Dzieła służby i miłości

W Domu Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie w normalnym okresie regularnie odbywają się turnusy rehabilitacyjne i rekolekcje. Duchowym opiekunem tego miejsca i ustanowionym przez biskupa diecezjalnego jest ks. Radosław Horbatowski. Jak mówi s. Malska, głogowska wspólnota rozwija się. Powstają nowe dzieła służby i miłości w stosunku do osób niepełnosprawnych. W 2017 r. powstało integracyjne przedszkole dla dzieci zdrowych i niepełnosprawnych „Wyspa skarbów”, gdzie najmłodsi otrzymują rehabilitację, edukację i zabawę w jednym miejscu. Rok później dla 30 osób zostały otwarte Warsztaty Terapii Zajęciowej „Przystań”, bardzo ważna inicjatywa, zapewniająca dodatkowy rozwój dorosłym niepełnosprawnym i mająca ich przygotować do wyjścia na otwarty rynek pracy. W Domu „Uzdrowienie Chorych” działa również Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Samarytanin”, świadczący rehabilitację medyczną skierowaną do dzieci i osób dorosłych z miasta Głogowa. Głogowscy Cisi wydają dwumiesięcznik „Kotwica”, mają swoją stronę internetową, prowadzą hipoterapię dla dzieci i dla dorosłych. To tylko niektóre dzieła, a jest ich znacznie więcej. Wspólnota w Głogowie liczy 5 sióstr. – Dziękujemy Panu Bogu za dar dobrej kadry, z którą nawiązujemy dobre relacje pracownicze. To sprawia, że wspólnota jako Cichych Pracowników Krzyża może być tak obecna zarówno w Polsce, jak i na terenie Głogowa i powiatu głogowskiego – kończy s. Małgorzata Malska.

2020-11-18 11:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O św. Mikołaju naukowo

[ TEMATY ]

konferencja

św. Mikołaj

Głogów

ks. Rafał Witkowski

5 grudnia, w przeddzień ogłoszenia św. Mikołaja patronem Miasta Głogowa w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa odbyła się konferencja „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”.

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję