Reklama

Niedziela w Warszawie

Miejsce dla każdego

W parafii św. Barbary powstanie kaplica całodziennej adoracji. To odpowiedź na prośbę wiernych, którzy w centrum miasta szukają ciszy i modlitwy.

Niedziela warszawska 48/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Kaplica Wieczystej Adoracji

Magdalena Wojtak

Ks. Tomasz Zaperty, nowy proboszcz parafii św. Barbary

Ks. Tomasz Zaperty, nowy proboszcz parafii św. Barbary

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół przy ul. Nowogrodzkiej 51 w Warszawie znajduje się w jednej z najlepszych lokalizacji stolicy. – Wiele osób odwiedza świątynię w ciągu dnia. Zaglądają tutaj liczni przechodnie. Pragniemy zorganizować dla nich kaplicę, gdzie będzie można adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie – mówi Niedzieli ks. Tomasz Zaperty, który od pięciu miesięcy jest nowym proboszczem parafii św. Barbary.

Zawierzenie parafii

Wierni mają też nowego wikariusza ks. Jarosława Bonarskiego oraz rezydenta ks. Marcina Falkowskiego. Duchowni w czerwcu na Jasnej Górze postanowili zawierzyć parafian Matce Bożej. W tej intencji poprosili także o modlitwę karmelitanki z Częstochowy. Wkrótce siostry rozeznały, że przy Nowogrodzkiej 51 powinno powstać miejsce całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Z podobną refleksją wróciły osoby z pielgrzymki do Medjugorje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Planujemy przebudować w prawej nawie obecną kaplicę i zrobić oddzielne wejście od ul. Wspólnej. Zapraszamy osoby, które chciałyby wesprzeć to dzieło – dodaje ksiądz proboszcz Tomasz Zaperty.

Kapłani planują także zorganizować duszpasterstwo dla pracujących w korporacjach.

Reklama

Teren parafii zamieszkuje wielu studentów. Ks. Tomasz Zaperty, który był dotychczas diecezjalnym duszpasterzem młodzieży w archidiecezji warszawskiej, ma głowę pełną pomysłów, jak zachęcić studentów i licealistów do aktywnego udziału we wspólnotowym życiu. To m.in. z myślą o młodzieży przy parafii powstaje grupa teatralna. Kapłani cieszą się również, że w życie parafii angażują się młodzi, którzy chcą tworzyć Wspólnotę Liturgicznej Służby Ołtarza oraz z tego, że powstał Krąg Biblijny.

W planach jest również budowa nowego domu parafialnego, który dzięki nowoczesnej infrastrukturze i multimedialnym rozwiązaniom będzie służyć duszpasterstwu.

Patronka dla młodych

Księża chcą ożywić kult patronki parafii. Św. Barbara nie tylko dla młodzieży może być wzorem. – Była to młoda osoba o burzliwym życiorysie. Mimo że była zmuszana przez ojca do apostazji, została wierna Chrystusowi – przypomina ks. Zaperty.

W parafii św. Barbary działa grupa wsparcia dla osób uzależnionych „Poznańska 68”. Informacje o innych wspólnotach można znaleźć na stronie: www.swbarbara.mkw.pl.

Podziel się cytatem

Ks. Jarosław Bonarski, katecheta i duszpasterz Wspólnoty Przymierze Rodzin Mamre, która swoje spotkania z Powsina przeniosła do parafii św. Barbary, wskazuje że młodzież pragnie zgłębiać swoją wiarę i poznawać nauczanie Kościoła. – To wspaniali młodzi ludzie, których uczę katechezy – podkreśla kapłan.

We Mszy św. na rozpoczęcie roku szkolnego uczestniczyła większość uczniów IX LO im. Klementyny Hoffmanowej oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych przy ul. Poznańskiej. Każdy uczestnik Eucharystii dostał karteczkę z napisem: „Bądź dobrej myśli”.

Kapłani rozpoczęli także spotkania, na razie on-line, dla przygotowujących się do bierzmowania, którzy ze względu na długie dojazdy do szkoły w centrum, mają utrudnione uczestniczenie w spotkaniach w swoich parafiach.

Parafia tętni życiem

Kilka tygodni temu odbył się koncert organowy z cyklu Organofonie Warszawskie. W tym celu dokonano przeglądu organów i sprowadzono z zagranicy specjalny sprzęt do strojenia głosów językowych.

Prężnie działa tutaj także Wspólnota Sant’Egidio, która niesie pomoc ubogim. Swoje miejsce znalazła też grupa o hiszpańskich korzeniach Gloriosa Trinita. W stolicy należą do niej głównie studenci.

– Pan Bóg przyprowadził nas do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy parafii św. Barbary. Formacja, która dotychczas odbywała się w domach, w tym miejscu umożliwi nam zapraszanie innych osób do naszej wspólnoty – mówi Magdalena Komorowska.

2020-11-25 11:08

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokojowa walka

Niedziela zamojsko-lubaczowska 9/2021, str. II

[ TEMATY ]

adoracja

Kaplica Wieczystej Adoracji

Ks. Daniel Wójcik

Adoracja w Grabowcu trwa od 2 lat

Adoracja w Grabowcu trwa od 2 lat

Zadaniem chrześcijan, według kard. Mauro Piacenzy, prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa, jest przywracanie ładu w rzeczywistościach nieuporządkowanych. Jedną z form jego przywracania jest adoracja Najświętszego Sakramentu.

Prawdziwa obecność Jezusa Chrystusa w sakramencie Eucharystii daje nam w Kościele możliwość pokojowej walki, w którą może włączyć się każdy wierzący. Wiele parafii na świecie i w Polsce umożliwia adorację Najświętszego Sakramentu w konkretnych godzinach. Ponadto jest również obecna w Kościele idea, która coraz odważniej jest podejmowana we wspólnotach lokalnych, również w Polsce. Chodzi o ideę wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, polegającą na nieustannym trwaniu przy Eucharystycznym Jezusie w dzień i w nocy.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Semeraro podczas beatyfikacji salezjańskich męczenników: Nie rezygnujcie z marzeń

2026-06-06 14:49

[ TEMATY ]

męczennicy

beatyfikacja

salezjanie

PAP/Łukasz Gągulski

Pan nie wzywa was do rezygnacji z waszych marzeń, ale do ich oczyszczenia i oświecenia - mówił do młodych kard. Marcello Semeraro podczas beatyfikacji salezjańskich męczenników II wojny światowej, która miała miejsce 6 czerwca w Krakowie. Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych wskazał nowych błogosławionych jako wzór wierności Chrystusowi, przypominając także ich związek z drogą powołania św. Jana Pawła II.

Podczas Mszy św. beatyfikacyjnej ks. Jana Świerca SDB i ośmiu jego współbraci kard. Marcello Semeraro podkreślił, że Kościół nie wspomina dziś przede wszystkim tragicznych okoliczności ich śmierci, lecz „chwałę Jezusa Chrystusa”, która jaśnieje w świadectwie nowych błogosławionych. Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych wskazał, że salezjańscy męczennicy pozostali wierni Chrystusowi i swojemu powołaniu aż do przelania krwi.
CZYTAJ DALEJ

Beatyfikacja dziewięciu salezjanów męczenników

2026-06-06 21:26

Biuro Prasowe AK

Kościół włączył w poczet błogosławionych dziewięciu polskich salezjanów męczenników: Jana Świerca, Ignacego Antonowicza, Ignacego Dobiasza, Karola Goldę, Franciszka Ludwika Harazima, Franciszka Miśkę, Ludwika Mroczka, Włodzimierza Szembeka i Kazimierza Wojciechowskiego.

Beatyfikacja odbyła się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, a w imieniu papieża Leona XIV dokonał jej kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję