Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Adwentowe dary

Trwa już czas Adwentu, oczekiwania na narodziny Zbawiciela świata, a zarazem okres czuwania, który przypomina nam o paruzji – ponownym przyjściu Chrystusa.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 49/2020, str. I

[ TEMATY ]

adwent

Tomsickova/fotolia.com

Godnemu przeżyciu tego czasu służą tradycyjne nabożeństwa oraz inicjatywy charytatywno-opiekuńcze, które są podejmowane w parafiach naszej archidiecezji.

Roraty

Najbardziej tradycyjnym duchowym wymiarem włączenia się w kontemplację adwentowych prawd są roraty. Ta piękna i bogata w symbolikę Eucharystia ukazuję tęsknotę za Odkupicielem świata, a zarazem przygotowuje serca wiernych na szlachetne przeżycie „cichej, świętej nocy” Wcielenia Syna Bożego. W wielu wspólnotach parafialnych naszej archidiecezji już o 6 rano jest odprawiana Msza św. roratnia. W dużej części przychodzą na nią szczególnie najmłodsi, którzy z wielkim przejęciem niosą w swych dłoniach lampiony, które mają rozświetlać mroki grzechu i prostą drogą prowadzić ku Betlejem. Nawet trudna sytuacja pandemiczna nie zagasi ducha tego bogatego w treści przybywania na roraty, które także powielane są dla pozostałych wiernych popołudniami.

Czas zadumy i pojednania

Reklama

Z wiadomych względów w tym roku nie odbędą się w naszych parafiach rekolekcje adwentowe, zamiast których są organizowane czuwania modlitewne i kilkugodzinne adoracje. Bardzo bogata i zróżnicowana jest jednak oferta rekolekcji, które będą się odbywać za pomocą internetu, radia, czy telewizji. Warto zaznajomić się z tymi propozycjami, by bezpiecznie móc zadumać się nad ich treściami i podjąć pracę nad sobą, która sprzyja naszej wewnętrznej przemianie i udoskonaleniu.

Ważnym elementem duchowej przemiany będą liczne okazje ku pojednaniu z Bogiem i drugim człowiekiem w sakramencie pokuty. Niech tegoroczna celebracja sakramentu miłosierdzia Bożego pomoże nam w uświęceniu siebie i świata, który przeżywa czas niepokoju i także duchowego zamętu.

Duchowa adopcja

W czasie Adwentu, 8 grudnia, przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która jest związana z przeżywaną już od wielu lat Godziną Łaski. Idąc za orędziem z Montichiari-Fontanelle, w południe przez godzinę będziemy trwać na modlitwie i medytacji. Powierzymy wtedy Maryi wszystkie fundamentalne treści, a głównym przesłaniem będzie prośba o szerzenie kultu Matki Bożej Róży Duchownej w intencji uświęcenia dusz konsekrowanych. W niektórych parafiach w tym dniu odbędą się również ceremonie przyjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Poszczególne osoby zobowiążą się wówczas do wytrwałej 9-miesięcznej modlitwy w intencji konkretnego poczętego dziecka, aby mogło przyjść na świat i cieszyć się pełnią życia.

Akcje pomocowe

Reklama

Fundacja Małych Stópek do wybranych parafii prześle choinki w ramach „Paczuszki dla Malucha”. Wierni będą mogli wziąć symboliczne bombki, na których są wypisane produkty chemii dziecięcej, by w ten sposób stworzyć paczkę dla podopiecznych domów samotnych matek. Sztandarową akcją Adwentu będzie także coroczne „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, w ramach którego Caritas będzie rozprowadzać świece, które ubogacą nasze stoły podczas wieczerzy wigilijnych, a dochód z nich będzie przeznaczony na wsparcie ubogich, wielodzietnych rodzin.

Przeżywajmy więc tegoroczny, specyficzny ze względu na ograniczenia epidemiczne czas Adwentu, jako otwarcie serca na udoskonalenie siebie, ale też z nastawieniem na niesienie czynnej pomocy bliźnim. Niech godne jego przeżycie zaowocuje później błogosławionym spotkaniem z nowonarodzonym Zbawicielem.

2020-12-02 10:49

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kultura Adwentu

Niedziela małopolska 48/2015, str. I

[ TEMATY ]

adwent

Fotolia.com

Rozpoczyna się czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie

Rozpoczyna się czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie

Wiara owocuje kulturą. Jeśli jest prawdziwa, nie da się schować pod korcem, ale zaczyna przenikać nasze codzienne życie, słowa, gesty, nasze świętowanie i nasze zwyczaje. Ten porządek można odwrócić. Wystarczy zniszczyć zwyczaje, żeby zniszczyć wiarę” – to fragment jednego z rozważań ks. Andrzeja Przybylskiego, które kapłan codziennie zamieszcza na facebooku. Jakże bardzo trafne są to słowa! Szczególnie w odniesieniu do tego, co dzieje się w Europie i na świecie, ale także... do rozpoczynającego się dziś Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Wilno: upamiętnienie Franciszka Skaryny jako wyraz solidarności z narodem białoruskim

2022-01-20 20:28

[ TEMATY ]

historia

Białoruś

Litwa

Alchetron, The Free Social Encyclopedia

Francysk Skaryna

Francysk Skaryna

Msza św. upamiętniająca Franciszka Skarynę, XVI-wiecznego drukarza, wydawcę pierwszej książki w języku ruskim w Wielkim Księstwie Litewskim została dziś odprawiona w katedrze wileńskiej. Uroczystej liturgii w 500. rocznicę wydania książki przewodniczył biskup pomocniczy wileński Arūnas Poniškaitis. Upamiętnienie postaci Skaryny, które miało miejsce dzisiaj 20 stycznia także w Mińsku, Pradze, Połocku, Padwie i Warszawie, to podkreślenie wspólnego dziedzictwa i więzów kulturowych w naszym regionie oraz wyraz solidarności z narodem białoruskim.

Franciszek Skaryna (przed 1490-1540), obywatel Wielkiego Księstwa Litewskiego, był wybitnym humanistą, drukarzem i wydawcą, tłumaczem Biblii na język ruski. Odegrał istotną rolę w kształtowaniu świadomości Białorusinów. W 1522 roku wydał w Wilnie pierwszą na terytorium Wielkiego Księstwa Litewskiego książkę, rodzaj modlitewnika „Małą książkę podróżną”. Książka została napisana w języku ruskim, który był wtedy językiem urzędowym Wielkiego Księstwa Litewskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję