Reklama

Niedziela Wrocławska

Było wiele dobra...

Dla nas, jako twórców mediów katolickich ważne jest, aby w całości patrzeć na każdego człowieka, dane zagadnienie czy problem.

Niedziela wrocławska 49/2020, str. IV

[ TEMATY ]

kard. Henryk Gulbinowicz

wspomnienie

Kadr z filmu 80 milionów, reż. Waldemar Krzystek

Kadr z filmu 80 milionów,  reż. Waldemar Krzystek

W ostatnim czasie media poświęcały osobie śp. kard. Henryka Gulbinowicza wiele miejsca. Prawie wszystkie materiały pokazywały byłego metropolitę wrocławskiego w złym świetle. Jednak przez prawie 30 lat będąc ordynariuszem archidiecezji wrocławskiej, podejmował działania, które przyniosły wiele dobra. Dziś chcemy niektóre z nich przypomnieć.

Solidarność i 80 milionów

Działacze Solidarności z czasów PRL napisali w ostatnim czasie list skierowany m.in. do nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. Przypomnieli w nim zasługi kard. Gulbinowicza: „Był z nami od początku ruchu, od sierpniowego strajku. To On udzielił błogosławieństwa strajkującym w sierpniu 1980 roku, a potem poświęcił lokal związkowy przy ówczesnym pl. Czerwonym, wspierając dobrą radą ludzi kierujących „Solidarnością”. To On, nie ograniczając się do symbolicznych gestów, jednoznacznie wspierał niezależny Związek podczas obrad Episkopatu. To Jego postawa przenosiła się na dolnośląskich proboszczów i wikarych, biorących udział w formowaniu niezależnych postaw. To u Niego, jako rzeczywistej opoki, znalazły schronienie fundusze związkowe, owe słynne „80 milionów”. To On otoczył troską internowanych oraz ich rodziny, wspierając, również materialnie, represjonowanych. To On, poprzez tradycyjny, wigilijny opłatek, integrował środowisko akademickie. To On był protektorem Arcybiskupiego Komitetu Charytatywnego, inspiratorem «Tygodni Kultury Chrześcijańskiej», opiekunem najrozmaitszych niezależnych inicjatyw – od społecznych po artystyczne”.

Pielgrzymki papieskie

Reklama

W 1983 i 1997 r. we Wrocławiu gościł św. Jan Paweł II. Pierwsza wizyta Ojca Świętego w stolicy Dolnego Śląska była inna niż ta, 14 lat później. Na ulicach ciężarówki z zomowcami, cenzura w mediach o wydarzeniach papieskich. Lecz dla Polaków skupionych wokół papieża, a mowa tu o ponad 700 tysiącach, najważniejsza była modlitwa i słowo. Jan Paweł II przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię na wrocławskich Partynicach. Na zakończenie liturgii koronował figurę Matki Bożej Śnieżnej z Góry Iglicznej w Międzygórzu. Witając papieża, kard. Gulbinowicz mówił: „Błogosław, Ojcze Święty, steranym życiem, cierpiących i chorych, błogosław doświadczonych krzyżami dnia codziennego i pozbawionych wolności. Błogosław pracującym w kopalniach i na roli. W hutach, szkołach i na uczelniach. Błogosław twórcom kultury, robotnikom. Szczególnie racz błogosławić nasze wspólnoty parafialne i wszystkich rodziców”.

Druga wizyta papieża św. Jana Pawła II we Wrocławiu miała miejsce podczas 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który trwał od 25 maja do 1 czerwca 1997 r. pod hasłem „Eucharystia i Wolność”. Decyzja o przyznaniu organizacji tego wydarzenia zapadła znacznie wcześniej. Jak czytamy we wspomnieniach z Kongresu zapisanych przez ks. Piotra Niteckiego w Nowy Życiu: „Ówczesny arcybiskup metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz skierował 15 kwietnia 1993 r. do Ojca Świętego list, proponując – po konsultacji z Radą Główną Episkopatu Polski – Wrocław jako miejsce kolejnego Kongresu Eucharystycznego. Zwracając uwagę na społeczny wymiar Kongresu, podkreślał, że byłaby to okazja do integracji Kościołów lokalnych tego regionu Europy, wspólnej refleksji teologicznej o wymiarze ekumenicznym oraz ukazania świadectwa żywego na tym terenie kultu eucharystycznego wobec zlaicyzowanego świata zachodniego”.

Henryków

Po II wojnie światowej opactwo cysterskie stało się własnością PRL. W latach 6o. utworzono tam szkołę rolniczą. Jednak po ok. 20 latach funkcjonowania placówki postanowiono ją zlikwidować.

Reklama

„Zaproponowano, aby teren przejęła kuria – wspominał w 2015 r. na łamach Niedzieli kard. Henryk Gulbinowicz. – Powiedziałem wtedy, że my tego przecież wziąć nie możemy, bo to własność cysterska i proszę się kontaktować z nimi. Cystersi ocenili, że nie będzie ich stać na przejęcie i wyremontowanie tego obiektu. Poprosiłem, aby tę rezygnację wyrazili na piśmie, a potem musiałem decyzję skonsultować z Kapitułą, z Radą Kapłańską. Mnie samego bardzo ciągnęło do tych staroci, ale musiałem się z decyzją wspólną zgodzić. I okazuje się, że była ona dla diecezji słuszna. Dodatkowym impulsem była jeszcze wizyta w Rzymie, podczas której spotkałem się z biskupami z Afryki. Okazało się, oni mają Annus Propedeuticus, tzn. że kandydaci do kapłaństwa pierwszy rok przeżywają osobno. Henryków do takiej reformy nadawał się idealnie, bo tam są możliwości nauczenia teologii materii, nie tylko teologii ducha”.

Po przejęciu klasztoru przez archidiecezję wrocławską mieścił się tam I rok Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Trwało to do 2018 r. Z kolei w roku 2002, z inicjatywy księdza kardynała utworzone zostało Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Edmunda Bojanowskiego, które funkcjonuje do dziś.

Europejskie Spotkania Młodych Taizé

W 1989 r. i 1995 r. we Wrocławiu odbyły się spotkania ekumeniczne nazywane Pielgrzymką Zaufania przez Ziemię. Dziękując wszystkim, którzy zaangażowali się w przyjęcie do swoich domów młodzieży z całego świata, kard. Gulbinowicz mówił: „My wiemy, że miłość bliźniego stanowi, po miłości Boga, podstawowe zadanie człowieka wierzącego. Pamiętamy też, że tajemnicą prawdziwego miłosierdzia jest to, że korzysta na równi ten, kto przyjmuje pomoc, jak i ten, który ją ofiarnie świadczy. Bóg bowiem nie pozostawi bez nagrody żadnego naszego szlachetnego czynu wobec człowieka”. Zauważając, że po spotkaniu młodzieży w 1989 r. ludzie młodzi wraz ze swoimi duszpasterzami kontynuują w parafiach pracę nad pogłębianiem wiary, ksiądz kardynał postanowił zapraszać ludzi młodych na spotkania dorosłych w każdą pierwszą środę miesiąca do kościoła Najświętszej Maryi Panny na Piasku. Spotkania trwają do dziś.

2020-12-02 10:49

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie koniec, lecz początek

Niedziela przemyska 33/2021, str. VI-VII

[ TEMATY ]

wspomnienie

Archiwum rodzinne

Wojciech Kajpust z rodziną na Jasnej Górze

Wojciech Kajpust z rodziną na Jasnej Górze

Wojciech przeżył tylko 36 lat, ale jego świadectwo życia i owoce cierpienia przyniosły i wciąż przynoszą zwycięstwo życia nad śmiercią.

Trzydziestego lipca 2020 r. u Wojciecha Kajpusta lekarze stwierdzili nowotwór żołądka z przerzutami do jamy otrzewnej i poza otrzewną. Podjęta walka oraz szturm modlitewny do nieba prowadzony przez rodzinę, kapłanów, przyjaciół, wspólnoty oraz znajomych, nie przyniósł pożądanego skutku cudu uzdrowienia, na jaki wszyscy liczyli. Wojciech zmarł 29 marca bieżącego roku (Wielki Poniedziałek) po walce i ogromnych cierpieniach, które znosił w cierpliwości i pokoju. Pozostawił żonę Małgorzatę, dwie córeczki, Martynkę i Marysię oraz syna Wojtusia, który urodził się dwa i pół miesiąca po śmierci swojego Taty. Wojciech przeżył 36 lat, lecz jego świadectwo życia i owoce cierpienia przyniosły i wciąż przynoszą zwycięstwo życia nad śmiercią.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję