Reklama

Łódź: bp Marczak przyjął święcenia biskupie

2015-04-11 14:29

awo / Łódź / KAI

Ks. Józef Janiec
Bp Marek Marczak

46-letni ks. Marek Marczak – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjął w sobotę 11 kwietnia święcenia biskupie. Papież Franciszek mianował go 28 lutego biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej. Nowo wyświęcony będzie 150. i zarazem najmłodszym biskupem w Polsce.

Sakry biskupiej ks. Marczakowi udzielił metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski wraz z nuncjuszem apostolskim abp. Celestino Migliore oraz abp. Władysławem Ziółkiem, emerytowanym arcybiskupem Łodzi. Przed przyjęciem święceń złożył wyznanie wiary i przysięgę wierności papieżowi i jego następcom.

Abp Jędraszewski w okolicznościowym kazaniu zwrócił uwagę na biskupie zawołanie nowego biskupa pomocniczego - początkowe słowa Psalmu 27 „Dominus lux mea” („Pan światłem moim”). - Na przekór współczesnej kulturze, która karze człowiekowi powodować się tylko własnymi emocjami pragniesz głosić wobec wszystkich, że jedynie Chrystus jest Światłością świata i tylko ten kto idzie za nim, nie będzie chodził w ciemności – podkreślił metropolita łódzki.

Zachęcał biskupa-nominata, by nie bał się nieść Chrystusa wszędzie. - Nie bój się przyczyniać do tego, by to właśnie jemu otwierano granice współczesnych systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji i rozwoju – apelował.

Reklama

Abp Jędraszewski życzył też nowemu biskupowi pomocniczemu, by przyjmując biskupią mitrę jako znak zobowiązania, „zawsze jaśniał nad nim blask osobistej świętości”. – Weź w swe dłonie biskupi pastorał i jak prawdziwy i nieugięty pasterz idź! Idź do tych, którzy spełniają wymagania prawdy, których uczynki zostały dokonane w Bogu. Idź – może jeszcze bardziej do tych, którzy ciągle jeszcze znajdują się w „cienistej krainie śmierci”. – wzywał.

Przeczytaj także: Pokój tobie, Marku, mój ewangelisto...

Nowemu biskupowi życzył, by ci, którym będzie głosił Ewangelię „ujrzeli światło wielkie”. - Niech na skutek twojego świadectwa życia wzejdzie dla nich światło Chrystusa – prosił. Metropolita łódzki apelował też, by jego nowy współpracownik szedł „z miłością zwłaszcza do biednych i zagubionych, tych których nie chcą dostrzec możni tego świata”. Zapewnił nowego biskupa o swojej modlitwie, jak również o modlitwie zebranych w łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki oraz licznych wiernych – w archidiecezji i w Polsce. Życzył mu, by stał się chlubą Kościoła.

W uroczystej Mszy św. w czasie, której bp Marczak przyjął święcenia biskupie uczestniczą liczni goście z kraju i zagranicy. Z Watykanu przybył pochodzący z archidiecezji łódzkiej Papieski Jałmużnik abp Konrad Krajewski, obecni są też przedstawiciele Episkopatu Polski, przybyli też przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich.

Bp Marczak pochodzi z archidiecezji łódzkiej, urodził się 17 lutego 1969 r. w Piotrkowie Trybunalskim. 11 czerwca 1994 przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Władysława Ziółka.

Decyzją papieża Franciszka będzie biskupem tytularnym Lentini i biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej. Na swoje biskupie zawołanie wybrał początkowe słowa Ps. 27 „Dominus lux mea” („Pan światłem moim”).

Obecnie jest najmłodszym polskim biskupem - młodszy o 7 dni od do tej pory najmłodszego biskupa Damiana Bryla - biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej.

Zobacz zdjęcia: Sakra biskupia ks. Marka Marczaka

Reklama

Czerna: 21. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

2019-07-20 17:18

o. Włodzimierz Tochmański OCD / Czerna (KAI)

Spotkaniu Rodziny Szkaplerznej, czyli wszystkich noszących szkaplerz Maryi i pragnących go przyjąć, w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa 20 lipca przewodniczył bp Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej. Było to już po raz 21. Ogólnopolskie Spotkanie przed łaskami słynącym obrazem Maryi na „polskiej Górze Karmel”. Rok temu przewodniczył bp Kaleta, biskup pomocniczy z Kielc.

Tupungato/Fotolia.com

Spotkanie odbyło się z udziałem władz państwowych, parlamentarzystów i władz samorządowych województwa oraz kilkudziesięciu kapłanów z kilkunastu diecezji, współbraci karmelitów bosych z Polski i z misji afrykańskich pod kierunkiem prowincjała o. Tadeusza Florka OCD z Krakowa oraz kilkoma tysiącami wiernych z ponad 60 miejscowości Polski południowej od Świdnicy do Lublina i Przemyśla.

Przybyły wszystkie zgromadzenia karmelitańskie, wspólnoty i grupy karmelitańskie, członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, a przede wszystkim kilkadziesiąt wspólnot katolickiego stowarzyszenia wiernych Bractwa Szkaplerznego, jak i szeroko rozumianej Rodziny Szkaplerznej z południowej Polski z kilkunastoma pocztami sztandarowymi.

Spotkanie miało charakter formacyjny z konferencją o. Damiana Sochackiego OCD, redaktora naczelnego „Głosu Karmelu” z Krakowa. Tematem spotkania były słowa „Przy Maryi w mocy Bożego Ducha”, które nawiązują do obecnego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce. Podczas spotkania intronizowano relikwie św. Szymona Stock, karmelity z Anglii, który otrzymał szkaplerz od Matki Bożej w 1251 r.; od tej pory będą one w czerneńskim sanktuarium. Do Polski przywiózł je o. Szczepan Praśkiewicz OCD, konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Po Mszy św. wierni tłumnie je całowali.

Bp Piotrowski w homilii uwypuklił wagę obecności matki w życiu każdego człowieka i obecności Maryi, naszej serdecznej matki, w życiu człowieka wierzącego. Jeśli wiernie za Maryją w życiu podążymy Jej śladem (w Jej szkole – jak pisał św. Jan Paweł II), będziemy szli piękną drogą chrześcijańską.

Gości powitał i w klimat spotkania wprowadził przeor i kustosz sanktuarium o. Leszek Stańczewski OCD, a podziękowanie wygłosił o. prowincjał.

Nie zabrakło też powitań ze strony o. Włodzimierza Tochmańskiego OCD, prowincjalnego moderatora Bractwa Szkaplerznego. Moderowanie całości spotkania prowadził o. Jacek Pawlikowski OCD. Od strony muzycznej spotkanie upiększyły połączone chór „Cantate anima” z Tenczynka i schola Mariam z Czernej pod dyrygencką batutą Marii Sołek oraz solistka jazz-gospel Ewa Uryga.

Po Mszy św. czas spędzano na wzajemnym spotkaniu, obudzeniu więzi bratersko-siostrzanych, tak bardzo potrzebnych nam Polakom, oraz na odpoczynku, posiłku i zwiedzaniu sanktuarium, klasztoru, Drogi Krzyżowej, dróżek karmelitańskich dawnego eremu, sekretariatu Bractwa Szkaplerznego (Rodziny Szkaplerznej), nowoczesnego Domu Pielgrzyma, księgarni Karmelitana, multimedialnych muzeów karmelitańskiego i misyjnego, kameralnego kina duchowego, stoisk wydawnictwa, czy kiermaszu misyjnego. Wśród pielgrzymów popularnością cieszyły się podkoszulki z nadrukiem różańca i szkaplerza, kalendarze, małe medaliki włoskie oraz puzzle szkaplerzne dla dzieci.

Na wielkim kiermaszu misyjnym można było ufundować opłacenie studiów afrykańskim klerykom karmelitańskim z misyjnych państw Burundi i Rwandy, gdzie pracują karmelici bosi z Polski, poprzez nabycie rożnych pamiątek, książek i rzeczy. Długoletni misjonarz br. Ryszard Żak OCD podpisywał własną książkę o misjach.

Odbyły się też nabożeństwa nałożenia szkaplerza św. tym, którzy jeszcze go nie przyjęli (ponad 100 osób) oraz nabożeństwo eucharystyczne z odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych, różańcem i koronką do Bożego Miłosierdzia. Kilkaset osób w ciągu tego odpustowego tygodnia przyjęło piękny dar szaty Maryi - szkaplerz karmelitański. Można o nim więcej się dowiedzieć na portalu www.szkaplerz.pl.

W niedzielę 22 lipca przypada uroczystość św. Eliasza proroka, patrona Zakonu i patrona karmelitańskiego kościoła (dawnego eremickiego) w Czernej, połączona z poświęceniem pojazdów samochodowych i motocykli z okazji wspomnienia św. Krzysztofa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rozpoczął się VI Grodowiecki Zlot Motocyklowy

2019-07-21 12:31

Kamil Krasowski

W sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu rozpoczął się VI Grodowiecki Zlot Motocyklowy. Organizatorami wydarzenia są kustosz sanktuarium w Grodowcu, wójt Gminy Grębocice oraz Klub Motocyklowy Cuprum Riders.

Karolina Krasowska
- Jest to inicjatywa zawierzenia kierowców motocyklistów św. Krzysztofowi - mówi Krzysztof Betka (trzeci z prawej) z Klubu Motocyklowego Cuprum Riders

- Organizujemy Zlot po raz szósty. Jest to inicjatywa zawierzenia kierowców motocyklistów św. Krzysztofowi, ponieważ na zakończenie Mszy św. odbędzie się poświęcenie motocykli i rozdanie pamiątkowych obrazków - mówi Krzysztof Betka z Cuprum Riders. - Jest to trochę inny Zlot od tych, do których niektórzy są przyzwyczajeni, ale wnosi też coś dla ducha. Prosimy dzisiaj o to, by było tyle powrotów, ile jest wyjazdów - dodaje.

Zobacz zdjęcia: VI Grodowiecki Zlot Motocyklowy

Cały tekst w wydaniu drukowanym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem