Reklama

Niedziela Lubelska

Czas nadziei

Jaki był miniony rok? Co czeka nas w nowym roku? O podsumowanie i plany duszpasterskie poprosiliśmy metropolitę lubelskiego abp. Stanisława Budzika.

Niedziela lubelska 1/2021, str. IV

[ TEMATY ]

wywiad

abp Stanisław Budzik

Ks. Marek Kuś

Po ustaniu zagrożenia będziemy ponownie przeżywać piękno liturgii i radość wspólnoty – mówi abp Stanisław Budzik

Po ustaniu zagrożenia będziemy ponownie przeżywać piękno liturgii i radość 
wspólnoty – mówi abp Stanisław Budzik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pandemia koronawirusa położyła się cieniem na wielu dziedzinach życia duszpasterskiego. W wymiarze ogólnokościelnym i ogólnopolskim nie mogliśmy godnie uczcić 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II. Na inny termin został przeniesiony Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie. Odłożono beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Ograniczenia sanitarne nie pozwoliły nam odbyć planowanej na 18 kwietnia uroczystej sesji otwarcia III Synodu Archidiecezji Lubelskiej; nie odbyło się także III Forum Młodych Archidiecezji Lubelskiej. Utrudnione były akcje wakacyjne Caritas i Ruchu Światło-Życie. W tradycyjnej pielgrzymce pieszej na Jasną Górę mogła uczestniczyć tylko ograniczona liczba osób. Trzeba było odwołać urządzane co roku publiczne Drogi Krzyżowe: akademicką, młodzieżową na Majdanku, ekumeniczną i ekstremalną. Musieliśmy skreślić z kalendarza wydarzeń Duszpasterskie Wykłady Akademickie, urządzane corocznie dla duchowieństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pandemia położyła się cieniem na wielu dziedzinach życia duszpasterskiego.

Podziel się cytatem

Reklama

Wiernym nie było łatwo pogodzić się z utrudnionym dostępem do sakramentów, zwłaszcza Eucharystii, tym bardziej, że pierwsza fala pandemii przypadła na najważniejsze okresy roku liturgicznego. Nie odbyły się nabożeństwa wielkopostne w 40 kościołach stacyjnych Lublina. Maturzyści nie wyjechali na Jasną Górą, a uczestniczyło ich w tej pielgrzymce corocznie kilka tysięcy. Trzeba było odwołać szereg uroczystości parafialnych, takich jak konsekracje kościołów, wizytacje, udzielanie sakramentu bierzmowania.

Zwyczajny początek

W dwóch pierwszych miesiącach roku działania te biegły zwyczajnym rytmem. W Lublinie i wielu innych miastach archidiecezji miały miejsce barwne i radosne Orszaki Trzech Króli. Zakończyliśmy trwający od sześciu lat projekt Źródło. Misje ewangelizacyjne z udziałem świeckich ewangelizatorów objęły wszystkie parafie archidiecezji. Połączone były z peregrynacją kopii słynącego łaskami Krzyża Trybunalskiego z lubelskiej archikatedry. Zakończyliśmy także trwający 22 lata gruntowny remont archikatedry lubelskiej. Ostatnim fragmentem prac restauracyjnych był remont największych w archidiecezji organów oraz odnowa pomieszczeń na chórze, gdzie umieszczono także nową ekspozycję muzealną.

W związku z postępem prac przygotowawczych do synodu przygotowaliśmy na Wielki Post akcję plakatową. Na ulicach Lubina pojawiło się 30 wielkich bilbordów ewangelizacyjnych z logo Synodu i hasłami zaczerpniętymi z Pisma Świętego, liturgii Słowa, z wypowiedzi trzech ostatnich papieży oraz z tekstów kandydata na ołtarze kard. Stefana Wyszyńskiego.

Nie tylko w sieci

Reklama

Od marca, w niesprzyjającym czasie dla Kościoła, którego zadaniem jest przecież gromadzić ludzi we wspólnotę, udało się jednak przeprowadzić szereg działań duszpasterskich. W telewizji pojawiły się liczne transmisje Mszy św., a Internet zaroił się od rekolekcji, medytacji, licznych propozycji ewangelizacyjnych i katechetycznych. Wiele parafii uruchomiło transmisje internetowe parafialnych nabożeństw. W sytuacji zakazu spotkań i narad, nauczyliśmy się dość szybko organizowania wideokonferencji i uczestniczenia w nich. Mimo utrudnień epidemicznych udało się przeprowadzić szereg akcji młodzieżowych. W Niedzielę Palmową celebrowaliśmy Eucharystię w kościele św. Antoniego przy symbolicznym udziale młodzieży, ale transmitowaną przez TVP3 Lublin. W Wielką Sobotę odbyło się czuwanie modlitewne młodych w parafii św. Józefa, transmitowane przez media społecznościowe Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Dużym powodzeniem cieszyła się inicjatywa modlitewna Zarażam pokojem oraz zbiórka środków z przeznaczeniem na szycie maseczek w ramach akcji Maseczki zamiast palm. Ponieważ nie można było zorganizować corocznego spotkania młodych w Garbowie, organizatorzy przez osiem dni jeździli do większych parafii, aby się spotkać z młodymi w małych grupach.

Radości i niepokoje

Radością całej archidiecezji było mianowanie przez papieża Franciszka nowego biskupa pomocniczego archidiecezji lubelskiej w osobie ks. dr. Adama Piotra Baba. W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła przyjął on święcenia biskupie i rozpoczął swoją posługę w archidiecezji, jako najmłodszy biskup w Polsce.

W letnim czasie osłabienia rygorów sanitarnych odbyły się tradycyjne uroczystości odpustowe w naszych sanktuariach maryjnych: w archikatedrze lubelskiej, w Wąwolnicy, w Chełmie i w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej. Odbywały się także koncerty organowe i chóralne w lubelskich kościołach. Udało się też zorganizować VI Kongres Kultury Chrześcijańskiej, niemal w ostatniej chwili, tuż przed wprowadzeniem „strefy czerwonej” w Lublinie i w całej Polsce.

Wielkim wyzwaniem dla duszpasterstwa młodych były jesienne niepokoje w polskich miastach, w które włączyło się wiele młodych ludzi także w Lublinie i na Lubelszczyźnie. CDM pod kierunkiem nowego duszpasterza młodzieży ks. Damiana Szewczyka zorganizowało cykl spotkań pod hasłem Rozdarte serca młodych. Cennym wydarzeniem była telewizyjna Debata młodych. Spór o aborcję Było to spotkanie młodych obrońców życia z lubelskimi aktywistkami i uczestnikami ostatnich protestów.

Reklama

Pandemia nie przekreśliła działań charytatywnych prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Wolontariusze Caritas nieśli pomoc seniorom w robieniu codziennych zakupów, dostarczali pomoc żywnościową. Prowadzona była akcja szycia maseczek ochronnych. Przez cały czas funkcjonuje ośrodek dla osób bezdomnych oraz wydawane są ciepłe posiłki. Udało się też zorganizować wypoczynek wakacyjny dla dzieci oraz przeprowadzić prace modernizacyjne w ośrodkach w Dąbrowicy i w Firleju.

Od św. Józefa chcemy uczyć się troski o obecność Chrystusa w naszym życiu i działaniu, miłości do Matki Najświętszej i pracy nad świętością Kościoła.

Podziel się cytatem

W nowe jutro

Trudno przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja pandemiczna w kraju w nowym roku. Ufamy, że szczepienia przyniosą przełom w walce z tym wyjątkowo złośliwym, niewidzialnym wrogiem, jakim jest COVID-19. Mamy nadzieję, że uda się w tym roku przeprowadzić beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, a w naszej archidiecezji przejść do zasadniczej fazy synodu. Mimo pandemii trwa proces konsultacji z zespołami parafialnymi i dekanalnymi. Kolejne komisje synodalne przygotowują materiały do dyskusji, z których wyłonią się zarysy dokumentów przedstawianych na sesjach plenarnych. Powołany zostanie Zespół Synodalny Młodych. Chcemy, aby młodzi wypowiedzieli się na wszystkie tematy dyskutowane podczas synodu. Młodzi z Lublina włączą się także w obchody Roku Jakubowego i związanej z nimi Europejskiej Pielgrzymki Młodych.

Jak wiadomo, obecny rok w Kościele w Polsce przeżywamy pod hasłem Zgromadzeni na świętej wieczerzy. Chcemy pogłębić nasze przeżywanie Eucharystii i jej celebrowanie. Po ustaniu zagrożenia zaprosimy ponownie wiernych do kościoła, aby razem przeżywać piękno liturgii i radość wspólnoty. Papież Franciszek ogłosił Rok Świętego Józefa. Chcemy uczyć się od Opiekuna Zbawiciela troski o obecność Chrystusa w naszym życiu i działaniu, miłości do Matki Najświętszej i pracy nad świętością Kościoła. Archidiecezjalna Caritas będzie nas motywować do troski o codzienne świadectwo miłosierdzia przez wspieranie różnorakich działań charytatywnych.

2020-12-28 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakub Pankowiak o spotkaniu z biskupami: nie było ekscelencji, byliśmy braćmi

[ TEMATY ]

wywiad

skrzywdzeni w Kościele

Jakub Pankowiak

byliśmy braćmi

Jasna Góra News, x.com/JasnaGoraNews

Jakub Jankowiak, ks. Leszek Gęsiak, bp Artur Ważny

Jakub Jankowiak, ks. Leszek Gęsiak, bp Artur Ważny

"Najważniejsze, co się wydarzyło na tym spotkaniu, to że przeszliśmy z roli ofiar do roli partnerów. I że możemy razem działać dla pewnego konkretnego dobra" - mówi Jakub Pankowiak, jeden z inicjatorów listu osób skrzywdzonych przemocą seksualną przez duchownych do Rady Stałej KEP. - Nie było ekscelencji, eminencji, my byliśmy braćmi. To spowodowało, że opadła kurtyna hierarchiczności i rzeczywiście mogliśmy swobodnie porozmawiać - podkreśla.

Dawid Gospodarek (KAI): Za nami spotkanie przedstawicieli osób skrzywdzonych przez duchownych przemocą seksualną z biskupami. Do spotkań biskupów z tymi osobami wielokrotnie wzywał papież, zresztą w Polsce biskupi mieli takie spotkania, również z Tobą. Dlaczego to niedawne spotkanie na Jasnej Górze było przełomowym, historycznym wydarzeniem, jak już zostało nazwane przez obie strony?
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Wyruszyła 10. Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę

2026-06-27 17:13

ks. Łukasz Romańczuk

Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu

Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu

10. Jubileuszowa Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska wyruszyła na Jasną Górę. Ponad 60 osób rozpoczęło czterodniową drogę, która swój finał będzie miała w Kaplicy Cudownego Obrazu,

Pielgrzymi rozpoczęli swoją drogę sprzed kościoła św. Michała Archanioła we Wrocławiu. W cztery dni przejadą ponad 200 kilometrów. Jak podaje ks. Jerzy Babiak, przewodnik pielgrzymki, w tym roku na trasę wyruszyło 61 pielgrzymów: 39 mężczyzn i 22 kobiety, w wieku od 13 do 71 lat. Są z całej Polski: Wrocławia i okolic, Górnego Śląska, Wielkopolski, Rzeszowa, Legnicy, Opola, Warszawy, Torunia, a nawet z Częstochowy i z Niemiec.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję