Reklama

Niedziela Częstochowska

Zapomniany święty?

Czy św. Józef jest czczony w rodzinach i parafiach w naszej archidiecezji? Zainspirowani przez papieża Franciszka, który ogłosił Rok św. Józefa, to pytanie zadaliśmy naszym Czytelnikom.

Niedziela częstochowska 2/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Józef

Studio graficzne TK Niedziela

Na podstawie informacji, do których udało się nam dotrzeć, wydaje się, że kult opiekuna Świętej Rodziny nie jest powszechny w rodzinach. Również rodzice nie nadają tego imienia swoim dzieciom. Warte podkreślenia jest jednak to, że są osoby głęboko przekonane o jego skuteczności. W sposób szczególny jest on czczony w parafiach noszących jego wezwanie, w środowiskach, którym patronuje, takich jak: stolarze, cieśle, drwale, rękodzielnicy, robotnicy i rzemieślnicy, a także w okresie Bożego Narodzenia. Członkowie Żywego Różańca czczą go jako patrona Kościoła. Bywa wzywany jako patron dobrej śmierci.

Jak ożywić

Sam kult ożywił się w parafiach od czasu, kiedy w Kanonie Rzymskim we wszystkich modlitwach eucharystycznych jest wymieniane imię św. Józefa. Podobnie nadzieje można wiązać z Rokiem św. Józefa ogłoszonym przez papieża Franciszka. O możliwości, która przypomina o tym pięknym patronie, powiedział ks. prał. Jan Batorski, dziekan regionu zawierciańskiego. – Zwracam uwagę na to, by mężczyźni często modlili się litanią do św. Józefa za swoje rodziny. Nauczyłem się tego od innego spowiednika, a teraz za pokutę zadaję mężczyznom właśnie tę litanię, by byli na jego wzór: zatroskani i ufający Bogu.

W naszej archidiecezji jest 7 parafii św. Józefa.

Podziel się cytatem

Przegląd parafii

Reklama

W archidiecezji częstochowskiej jest 7 parafii dedykowanych św. Józefowi. Wezwanie św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny noszą parafie w: Gorzędowie (dekanat gorzkowicki), Makowiskach (dek. pajęczański), Porębie (dek. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu), Wieluniu i we Wręczycy Wielkiej (dekanat truskolaski). Święty Józef Rzemieślnik patronuje parafii w Częstochowie, a św. Józef Robotnik – w Popowie (dek. miedźnowski). Przy parafii w Częstochowie działają Bractwo św. Józefa (ok. 100 osób), które zrzesza nie tylko parafian z tej wspólnoty, i Gwardia św. Józefa. Męskie róże różańcowe św. Józefa są m.in. w parafiach w Wieluniu i Myszkowie-Mrzygłodzie.

Środę uznaje się jako dzień szczególnej modlitwy do św. Józefa. Dlatego w parafii w Częstochowie Dróżki św. Józefa i nowenna są odprawiane w każdą środę o godz. 17.30. W Wieluniu jest odprawiana Msza św. połączona z nowenną do św. Józefa o godz. 7 i 18.

Mówią rodzice

O spełnionym pragnieniu opowiedziała Niedzieli Elżbieta z parafii św. Józefa w Częstochowie. – W naszej parafii od 2 lat trwa peregrynacja obrazu św. Józefa. U mnie w domu jest jego obraz, bo wymarzyłam sobie, aby wziąć go na jego święto. I ten obraz przyszedł do naszego domu 19 marca 2020 r. Ksiądz proboszcz powiedział mi, że mogę go mieć tyle czasu, ile chcę. Święty Józef jest obecny w moim życiu. Były odmawiane specjalne modlitwy, m.in. nowenna, modlitwy w różnych intencjach, np. za rodziny. Koleżanka dała mi obrazek z modlitwą do św. Józefa i powiedziała, że to ważna postać na ostateczne czasy – jak on przeprowadził Maryję z Dzieciątkiem przez niebezpieczeństwa, tak teraz jest patronem na niepewne czasy. On też jest patronem dobrej śmierci. Modlę się o taką śmierć dla siebie i mojej rodziny. Sądzę, że śmierci człowiek uczy się przez całe życie. W ostatnich latach zastanawiałam się nad śmiercią tak bardziej osobiście, ale nie z przerażeniem, bo ufam Bogu.

Święty Józef jest bliski Wojciechowi z parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Częstochowie, który jest mężem i ojcem dwójki małych dzieci. Opowiada, że u tego świętego szuka rady. – U Józefa z Nazaretu – małżonka Maryi i opiekuna Jezusa – fascynują mnie posłuszeństwo Bogu, pokora, męstwo, pracowitość, czystość, piękna miłość, milczenie, a przede wszystkim to, że na głos Boga wstał w nocy, zabrał Dziecię i Jego Matkę i po prostu bez pytań poszedł do Egiptu. Mistrzostwo świata w ufności! Nie wiem, czy potrafiłbym tak postąpić.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józefie ...najroztropniejszy i najmężniejszy

[ TEMATY ]

św. Józef

#NiezbędnikMaryjny

Juan Simón Gutiérrez, ŚWIĘTA RODZINA

Dziś rozważymy dlaczego Józef jest nazywany człowiekiem najmężniejszym i najroztropniejszym i czego możemy się od niego uczyć. W życiu Józefa, które znamy z kart Pisma Świętego, jasno widać właśnie te dwie cechy: męstwo i roztropność.

Roztropność jest to cnota, która wyraża umiejętność dobierania właściwych środków do celu. Józef nie jest człowiekiem wszechwiedzącym, odczuwa strach, zawahanie, ale ufa Bogu. Ufa w to, co otrzymuje w snach od anioła i w zgodzie z tym, działa. Nie wywyższa się, twierdząc, że on ma lepsze pomysły, że zawsze wie co robić, ale działa w zgodzie z usłyszanym Słowem.

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję