Reklama

Niedziela Lubelska

Blisko ołtarza

W parafii św. Brata Alberta odbyła się uroczystość przyjęcia w szeregi liturgicznej służby ołtarza 9 nowych ministrantów i 21 lektorów.

Niedziela lubelska 2/2021, str. III

[ TEMATY ]

Puławy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Agnieszka Marek

Ministranci i lektorzy z parafii św. brata Alberta w Puławach

Ministranci i lektorzy z parafii św. brata Alberta w Puławach

Formacja chłopców odbywała się w małych grupach pod kierunkiem ks. Mariusza Koziny oraz starszych lektorów, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Zwieńczeniem okresu przygotowań była Eucharystia pod przewodnictwem ks. Pawła Kuzioły, na której zgromadzili się kandydaci na ministrantów i lektorów wraz ze swoimi rodzinami. Proboszcz w okolicznościowym kazaniu podkreślił, że rolą liturgicznej służby ołtarza jest nie tylko przywilej bycia blisko Bożych tajemnic, ale także obowiązek budowania bliskiej relacji z Bogiem poprzez osobistą modlitwę i częste uczestnictwo w Eucharystii.

Jak przypomniał, każdy lektor jest zobowiązany do życia Słowem Bożym. Ksiądz proboszcz zwrócił się z prośbą do rodziców oraz dziadków kandydatów o wsparcie i zachęcanie ich do wytrwałości w podejmowanych obowiązkach, a także o osobiste świadectwo wiary w codziennym życiu. Po liturgii słowa nastąpił obrzęd błogosławieństwa strojów liturgicznych oraz ustanowienia nowych ministrantów i lektorów. Następnie członkowie liturgicznej służby ołtarza przed proboszczem złożyli przyrzeczenia właściwe dla podjętych funkcji. Przyjęcie tak dużej grupy ministrantów i lektorów nie byłoby możliwe bez systematycznej formacji i współpracy duszpasterzy z rodzinami.

2021-01-05 11:50

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość i odpowiedzialność

2021-09-22 07:48

Niedziela podlaska 39/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Służba Liturgiczna Ołtarza

Archiwum autora

Ks. Mateusz Gołoś zaraża Bożą radością i przyciąga nowych ministrantów

Ks. Mateusz Gołoś zaraża Bożą radością i przyciąga nowych ministrantów

Żeby znaleźć wspólny język z młodymi, to po pierwsze trzeba go w ogóle szukać. Wielu z nas go szukać nie chce, bo to wymaga wysiłku – mówi ks. Mateusz Gołoś.

Monika Kanabrodzka: Liczne inicjatywy w parafii i nie tylko świadczą, że nie brakuje Księdzu zapału do pracy. Niedawno został Ksiądz duszpasterzem Służby Liturgicznej. Jak Ksiądz to odebrał i jak zamierza pogodzić obowiązki?

Ksiądz Mateusz Gołoś: Propozycję biskupa przyjąłem bardzo spokojnie, pomimo wielu obaw i pytań, które nasunęły mi się podczas naszej rozmowy. Pogodzić obowiązki zamierzam dokładnie tak, jak godzę je w mojej parafii – zbierając do każdej inicjatywy zespół osób świeckich i prosząc o pomoc innych kapłanów. Mam to szczęście pracować w parafii, w której duszpasterstwo jest planowane wspólnie pod kierownictwem proboszcza z dużym wyprzedzeniem i to pozwala prowadzić równolegle wiele akcji. Staraniem dotychczasowego duszpasterza ks. Marcina Szymanika mamy w diecezji kilkudziesięciu świetnie przygotowanych ceremoniarzy.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: długa rozmowa biskupów francuskich z papieżem Franciszkiem

2021-09-24 14:32

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Dwie godziny i dwadzieścia minut trwała wczorajsza (23 września) rozmowa Ojca Świętego z biskupami francuskimi z prowincji kościelnych Paryża, Lyonu i Clermont-Ferrand odbywających wizytę ad limina Apostolorum – donosi portal tygodnika Famille chrétienne. Poruszono między innymi sprawę Motu proprio Traditionis custodes, wizji Francji, czy nadużyć seksualnych.

„To nasze pytania napędzały ten dialog, w bardzo prosty i braterski sposób” - powiedział prasie kilka godzin po spotkaniu arcybiskup Paryża, Michel Aupetit. Biskupi mogli powiedzieć Papieżowi o ciężarze, jaki stanowi dla niektórych z nich misja biskupia, wspominając nawet o przypadkach bliskich «wypalenia się». Papież powiedział im, aby „oddali trudności w ręce Pana, aby trwali w ufności" - zrelacjonował abp Aupetit.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję