Reklama

Rodzina

Specjalista radzi

Jak pielęgnować osobę leżącą?

Przewlekła choroba bliskiej osoby i konieczność pielęgnowania jej w łóżku to dla rodziny trudne wyzwanie.

Niedziela Ogólnopolska 5/2021, str. 57

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Adobe Stock

Rozpoczynając opiekę nad osobą leżącą, musimy przemyśleć potrzeby naszego chorego i przygotować pokój, w którym będzie przebywał, oraz łóżko. Najlepszym rozwiązaniem jest łóżko medyczne, które można kupić lub wypożyczyć. Specjalistyczne łóżko zapewnia choremu możliwość częstej zmiany pozycji, pozwala na zamontowanie drabinek, które ułatwiają podnoszenie się na czas posiłku czy pionizowanie. Jest też korzystne dla osoby opiekującej się, bo zwykła kanapa czy łóżko są zbyt niskie i narażają kręgosłup opiekuna na nadmierne obciążenia.

Jeżeli stan chorego nie pozwala na umycie go w łazience – np. na specjalnym stołeczku pod prysznicem – musimy przynajmniej raz dziennie wykonać toaletę całego ciała w łóżku, łącznie z umyciem stóp, tułowia, pośladków. Jest to ważne dla higieny i zapobiegania odleżynom. Do mycia polecane jest szare mydło, które ma naturalne pH. Lepiej unikać preparatów, które mają w składzie sztuczne składniki i konserwanty, bo mogą wysuszać skórę. Można stosować dostępne w sklepach medycznych preparaty do pielęgnacji zawierające lanolinę i składniki chroniące skórę. Czasami używane są nawilżane chusteczki lub serwetki, ale trzeba obserwować, czy nie powodują one alergii lub podrażnień. W ciągu dnia pacjent leżący wymaga, oprócz toalety całego ciała, kilkakrotnego umycia twarzy i rąk. Jeżeli używa wkładek, pieluchomajtek czy pampersów, przy każdej zmianie konieczne jest staranne podmycie go i dokładne osuszenie skóry.

Reklama

Opiekunowie chorych leżących muszą być szczególnie wyczuleni na problem odleżyn. Jest to rodzaj ran i owrzodzeń, które powstają w miejscach ucisku lub tarcia skóry na skutek zaburzenia mikrokrążenia w tych częściach ciała. Odleżyny tworzą się najczęściej w okolicy kości krzyżowej, na pośladkach, piętach, kostkach, łopatkach, łokciach i potylicy. Oceniamy je w skali pięciostopniowej. Odleżyny czwartego i piątego stopnia są dla chorego śmiertelnie niebezpieczne. Gdy mamy do czynienia z zaczerwieniem skóry, jest to już sygnał ostrzegawczy. Zgodnie z obecnymi zaleceniami nie stosujemy zasypek, maści ani kremów. Polecanym rozwiązaniem na odleżynę pierwszego stopnia jest założenie, dostępnego w aptekach, specjalistycznego bardzo cienkiego opatrunku, nazywanego drugą skórą.

Taki opatrunek zabezpiecza miejsce, w którym pod wpływem moczu, potu czy nawet tylko przesunięcia pacjenta mogłoby dojść do uszkodzenia naskórka i odleżyny drugiego stopnia, która jest już trudniejsza do leczenia.

Chory, który większość czasu spędza w łóżku, powinien leżeć na materacu przeciwodleżynowym, który zapewnia przepływ powietrza i równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Są dwa rodzaje materaców przeciwodleżynowych: statyczne i zmiennociśnieniowe, wypełnione powietrzem. Statyczne, np. jeże lub gofry, są tańsze. Materace zmiennociśnieniowe są zintegrowane z podłączonym do prądu urządzeniem, które pompuje do nich powietrze. Ważne, aby były one pokryte materiałem z naturalnego włókna.

Część pacjentów, nawet przy dobrej pielęgnacji, jest bardziej narażona na powstanie odleżyn. Wpływają na to m.in.: niedożywienie, otyłość, niektóre choroby, np. cukrzyca, niewydolność krążeniowa, choroby onkologiczne. Dlatego kolejnym elementem w zapobieganiu odleżynom i ich leczeniu jest odpowiednia dieta, zwłaszcza ilość białka w posiłkach pacjenta. Według wytycznych, są to nawet 2 g na kilogram masy ciała, czyli dla pacjenta ważącego 70 kg norma białka wynosi 140 g. Jest to ilość, której nie jesteśmy w stanie zapewnić w codziennych posiłkach. Warto więc kupić preparaty w formie drinków lub proszków, dostępne w aptekach i sklepach medycznych.

Wysłuchała: Anna Wyszyńska

2021-01-27 09:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Minister Maląg podała informacje o 14. emeryturach

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Adobe Stock

Projekt ustawy o 14. emeryturach przeszedł przez rząd, czeka na prace komisji sejmowych, będzie procedowany na początku roku 2021, wypłaty przewidziane są na czwarty kwartał - poinformowała w piątek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Zapewniła, że środki na ten cel są zabezpieczone.

Minister rodziny i polityki społecznej pytana na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, o 13. emeryturę powiedziała, że "już w 2020 roku została podjęta ustawa, że na mocy ustawy emeryci będą to świadczenie otrzymywali". "Pierwsze świadczenie, przypomnę, było wypłacone w roku 2019" - dodała.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję