Reklama

Niedziela Lubelska

Wyobraźnia miłosierdzia

Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” w Lublinie działa już od 30 lat.

Niedziela lubelska 5/2021, str. I

[ TEMATY ]

jubileusz

pomoc charytatywna

Paweł Wysoki

Podczas jubileuszowej liturgii dziękowano za wszystkich, którzy przez 30 lat niosą pomoc chorym

Podczas jubileuszowej liturgii dziękowano za wszystkich, którzy przez 30 lat niosą pomoc chorym

Dokładnie 21 stycznia minęła 30. rocznica powołania stowarzyszenia, które w szczególny sposób pomaga osobom z zaburzeniami psychicznymi. Inicjatorem wielopłaszczyznowych działań, skierowanych do chorych znajdujących się na marginesie społeczeństwa, jest ks. prał. Tadeusz Pajurek.

Reklama

– Stowarzyszenie, którego nazwa odwołuje się do encykliki Jana Pawła II Dives in misericordia, zostało założone w styczniu 1991 r. przez personel medyczny i grupę wolontariuszy szpitala psychiatrycznego. Główna idea zawarta jest w słowie miłosierdzie, ale też w wołaniu Jana Pawła II: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali” – wyjaśnia ks. Pajurek. Jak podkreśla, „Misericordia”, dar Opatrzności Bożej, to kompleksowy system wsparcia dla osób niepełnosprawnych, główne z zaburzeniami psychicznymi. – Człowiek głoszący orędzie miłosierdzia powinien posiadać nie tylko umiejętność dostrzegania ludzi znajdujących się w potrzebie, ale także wyobraźnię miłosierdzia po to, by znaleźć sposoby i środki aby im pomóc – mówi ksiądz prezes.

Trzeba przyznać, że ludziom „Misericordii” nie brakuje ani wyobraźni, ani zapału do pracy. Diagnozując sytuację chorych, jak i służby zdrowia, koncentrują się na zapewnieniu cierpiącemu człowiekowi wszechstronnej pomocy. – Rozpoznając potrzeby, w ciągu trzech dekad rozwinęliśmy różnorodne formy rehabilitacji społecznej i zawodowej. Nasze działania zabezpieczają potrzeby materialne i duchowe osób niepełnosprawnych, stwarzają możliwości adaptacji społecznej, a także przełamują barierę strachu i nietolerancji społeczeństwa w odniesieniu do osób chorych psychicznie – mówi ks. Pajurek. W strukturach „Misericordii” działają jednostki udzielające pomocy osobom po przebytym kryzysie psychicznym na każdym etapie ich powrotu do zdrowia, a mianowicie: środowiskowy dom samopomocy, klub samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej, zakład aktywności zawodowej oraz mieszkania chronione i wspomagane. Wszystkie łączy jedna idea: pomoc osobom zmagającym się z trudnościami społecznymi i bytowymi oraz ze stygmatyzacją w wyniku pojawienia się choroby psychicznej.

2021-01-27 09:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod opieką Maryi

Niedziela lubelska 37/2021, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

Agnieszka Marek

Jubileuszowym uroczystościom przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz

Jubileuszowym uroczystościom przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz

W „polskim Nazarecie”, jak nazywane jest sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Kazimierzu Dolnym, odbyły się jubileuszowe uroczystości.

W ostatnią niedzielę sierpnia w kazimierskiej farze zgromadzili się czciciele Matki Bożej, aby świętować jubileusz 35-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza połączyła w modlitwie Franciszkanów Reformatów, którzy sprawują pieczę nad sanktuarium, mieszkańców nadwiślańskiego miasteczka, a także uczestników 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, którzy włączyli się w przygotowanie liturgii. Parafian i gości powitał proboszcz ks. Tomasz Lewniewski, a gwardian o. Bernard Potępa przypomniał dzień koronacji, której 31 sierpnia 1986 r. dokonał kard. Franciszek Macharski za zgodą św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!

2021-11-29 08:06

[ TEMATY ]

duchowość

adwent

Adwent2021

#AdwentoweInspiracje

foto: facebook.com/NickVujicic

Tak często w naszym życiu narzekamy. Nie mamy tego, czy tamtego. Warto w czasie adwentu zatrzymać się i spojrzeć na swoje życie jako na całość. Mamy nogi, ręce - to już wielki dar. Nick Vujicic nie otrzymał tego daru, mimo to jego życie wypełnione jest wdzięcznością i radością. W pierwszym artykule serii #AdwentoweInspiracje, poznajcie wyjątkowe świadectwo Nicka!

Nick Vujicic w wyniku rzadkiej choroby tetra-amelia urodził się bez rąk i nóg. Z powodu swojej niepełnosprawności cierpiał na depresję i jako 10-letni chłopiec próbował popełnić samobójstwo.

CZYTAJ DALEJ

Św. Józef wzorem kapłanów

2021-12-03 04:56

Tadeusz Boniecki

Jesienny Dzień Kapłański - dzień modlitwy o uświęcenie kapłanów - odbył się 27 listopada w regionach duszpasterskich. Tematem konferencji była „Duchowość św. Józefa w świetle Patris Corde”. Spotkania miały miejsce w parafiach Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie, św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Ap. w Kazimierzu Dolnym, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku, św. Anny w Lubartowie oraz św. Józefa w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję