Reklama

Niedziela Legnicka

Bazylika w 3D

Już wkrótce będzie można odbyć wirtualny spacer po zabytkach krzeszowskiej Bazyliki.

Niedziela legnicka 5/2021, str. III

[ TEMATY ]

Krzeszów

digitalizacja

Europejska Perła Baroku

Dzięki digitalizacji świątynia zyska na atrakcyjności

Dzięki digitalizacji świątynia zyska na atrakcyjności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakończył się 1. etap digitalizacji zabytków. Od czerwca ubiegłego roku zespół ekspertów skanował Bazylikę wraz z zabytkami ruchomymi, znajdującymi się w jej wnętrzu. Dzięki temu powstało nie tylko archiwum, ale też makieta 3D, która pozwoli na wirtualne spacery. Ponadto w Domu Opata został przygotowany specjalny pokój wirtualny, gdzie na dużym monitorze będzie można podziwiać efekty prac. Będą one również dostępne na stronie internetowej.

Jak mówi kierownik ds. sanktuarium Grzegorz Żurek, skanowaniu został poddany zarówno sam budynek, jak i najcenniejsze elementy wyposażenia, w tym bezcenna ikona Matki Bożej Łaskawej. – Dzięki temu powstały giga panoramy, zdjęcia w mega pikselu, na których będzie można zobaczyć detale niewidoczne z większej odległości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jakie korzyści daje takie przedsięwzięcie? Przede wszystkim archiwizacja najcenniejszych dzieł, dzięki której jest możliwe ich dokładne odtworzenie. Ponadto będą one przydatne przy pracach konserwatorskich.

Zadanie to zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Planowany jest także 2. etap digitalizacji, który ma objąć kościół św. Józefa. Wymagane wnioski zostały już złożone w ministerstwie.

2021-01-27 09:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na wyciągnięcie ręki

2024-02-20 14:07

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 8/2024, str. I

[ TEMATY ]

digitalizacja

Tygodnik Katolicki Niedziela

Maciej Krawcewicz

Znaczna część archiwalnych numerów Aspektów jest już dostępna online. Zapraszamy do lektury!

Znaczna część archiwalnych numerów Aspektów jest już dostępna online. Zapraszamy do lektury!

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich zainteresowanych dorobkiem Aspektów od 1996 r., czyli od momentu rozpoczęcia współpracy z Niedzielą. Na stronie niedzielaonline.pl można znaleźć i bezpłatnie czytać zarchiwizowane wydania.

Aktualnie dostępne online są wszystkie numery z lat 1996 – 2006. Można nie tylko zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniało się czasopismo i kto publikował na jego łamach, ale też przyjrzeć się temu, co działo się w diecezji przed laty i czym żył lokalny Kościół, a może nawet... odszukać siebie na starych fotografiach! Projekt digitalizacji tygodnika Niedziela powiązany jest ze zbliżającym się stuleciem istnienia czasopisma i przedstawiony został podczas niedawnej konferencji, którą w całości zobaczyć można na stronie niedziela.pl.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ideologia gender jest najokropniejszym zagrożeniem, ponieważ znosi różnice

2024-03-01 11:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek wyraził opinię, że ideologia gender jest "najokropniejszym zagrożeniem”, ponieważ "znosi różnice". Mówił o tym w piątek podczas audiencji dla uczestników międzynarodowego sympozjum w Watykanie pod hasłem “Mężczyzna- kobieta, podobieństwo Boga. Dla antropologii powołań”.

W czasie spotkania papież poprosił swojego współpracownika, by przeczytał jego przemówienie. Jak wyjaśnił, nadal ma problemy z głosem z powodu przeziębienia.

CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: jesteście miłowane przez Boga

2024-03-02 13:20

[ TEMATY ]

orędzie

Orędzie papieża Franciszka

Grzegorz Gałązka/RED

O miłości Boga do każdego z dzieci, o tym, że są one radością nie tylko swoich rodziców, ale także Kościoła i ludzkości przypomniał Ojciec Święty w orędziu na Światowy Dzień Dziecka, który będzie po raz pierwszy obchodzony 25 i 26 maja w Watykanie. Jego hasłem są słowa: „Oto czynię wszystko nowe” (Ap 21, 5)

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na I Światowy Dzień Dzieci

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję