Reklama

Święci i błogosławieni

Patron tygodnia

Żyła w cieniu brata

Chodzi, oczywiście, o św. Scholastykę, siostrę bliźniaczkę św. Benedykta z Nursji (480 – 547), która żyła na przełomie V i VI stulecia. Wspominamy ją w liturgii 10 lutego.

Niedziela Ogólnopolska 6/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

wspomnienie

św. Scholastyka

Wikipedia.org

Św. Scholastyka, dziewica

Św. Scholastyka, dziewica

Święta Scholastyka (z łac. uczona, nauczycielka, studentka), podobnie jak jej brat, pochodziła z Nursji w Umbrii (środkowa Italia). Tam, gdzie rodzeństwo przyszło na świat, jest dziś kościół, w którego podziemiach można podziwiać część ich rodzinnego domostwa. O niej samej nie wiemy za wiele, ponieważ źródła przede wszystkim traktują o św. Benedykcie. Ona zaś, rzeczywiście, żyła w jego cieniu. To autentyczna święta drugiego planu, również dlatego, że w centrum jej charyzmatycznej posługi i na pierwszym planie jej egzystencji był nieustannie Chrystus.

Jak zatem wyglądało jej życie? Święta Scholastyka była po prostu towarzyszką swojego brata, który zapisał się w dziejach Kościoła Chrystusowego jako założyciel i fundator życia monastycznego w Europie Zachodniej ze słynną benedyktyńską, łacińską maksymą: Ora et labora (Módl się i pracuj). Kiedy więc zorganizował on pierwszy męski klasztor, św. Scholastyka założyła podobny, tyle że dla kobiet. Nadal, na nieodległych od siebie wzgórzach, istnieją 2 monastyry: w Subiaco – męski i w Plombariola – żeński. Podobna rzecz miała miejsce w prawdopodobnie najsłynniejszym na świecie opactwie benedyktyńskim, czyli na Monte Cassino.

Reklama

Obecnie można również oglądać grotę, w której święte rodzeństwo się spotykało i rozmawiało, jak uważają hagiografowie, o „sprawach nieba i ziemi”. Ponoć nie spotykali się często, ale jak już doszło do dialogu, to trwał on nawet kilka dni. Zgodnie z tym, co zapisał w swoich Dialogach św. Grzegorz Wielki (540 – 604), papież, 3 dni po ich ostatnim spotkaniu św. Benedykt właśnie na górze Cassino miał spojrzeć z okna swojej celi w kierunku klasztoru, gdzie mieszkała jego siostra. Nagle zobaczył duszę św. Scholastyki, która miała przybrać postać białej gołębicy, szybującej w górę ku błękitnym niebiosom. To miał być znak, że jego siostra właśnie umarła. Tak też się stało.

Jej ciało złożono w grobie, który był przygotowany dla św. Benedykta. Potem, po najeździe Longobardów i zniszczeniu przez nich opactwa na Monte Cassino w 587 r., jej relikwie złożono we francuskiej miejscowości Fleury. Teraz znajdują się w Le Mans, również w Galii, choć część z nich wróciła do Italii.

Święta Scholastyka to matka duchowa wszystkich benedyktynek. To również patronka Le Mans i Subiaco. Sztuka przedstawia ją najczęściej w habicie benedyktyńskim, z krzyżem, księgą czy też pastorałem ksieni.

Św. Scholastyka, dziewica. Ur. ok. 480 r. Zm. ok. 543 r.

2021-02-03 10:04

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczona siostra

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

święta

św. Scholastyka

Adobe.Stock.pl

Św. Scholastyka z Nursji

Św. Scholastyka z Nursji

Dlaczego? Ponieważ imię św. Scholastyki wywodzi się z łacińskiego słowa scholasticus, które oznacza osobę uczoną, studenta bądź nauczyciela. Ponadto Scholastyka była bliźniaczą siostrą św. Benedykta z Nursji, jednej z bardziej znanych kościelnych postaci.
Św. Scholastyka z Nursji ur. 2 marca 480 r. zm. 10 lutego 543 r.

Scholastyka żyła na przełomie V i VI stulecia w Italii, a konkretnie w Umbrii. Wzorując się na bracie Benedykcie, który założył pierwszy męski klasztor, uczyniła podobnie wobec kobiet. Tak powstały zakony benedyktynów i benedyktynek, a najbardziej znane związane z nimi miejsce to Monte Cassino.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Wprowadzenie nowego proboszcza konkatedry

2021-08-02 12:04

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Adrian Put, redaktor Aspektów – zielonogórsko-gorzowskiego dodatku do Niedzieli, objął 2 sierpnia parafię konkatedralną w Zielonej Górze.

- Jesteśmy świadkami tego wydarzenia, obejmując modlitwą ks. Adriana, a także całą wspólnotę – powiedział bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję