Reklama

Niedziela Rzeszowska

Być przy chorym i dla chorego

Niedziela rzeszowska 6/2021, str. I

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Ks. Jacek Kaszycki

Dzień Chorego 2018 r. błogosławieństwo Lourdzkie w bazylice Ojców Bernardynów

Dzień Chorego 2018 r. błogosławieństwo Lourdzkie w bazylice Ojców Bernardynów

Światowy Dzień Chorego, który z ustanowienia św. Jana Pawła II obchodzimy od 29 lat jest okazją, by zwrócić szczególną uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują.

Papież Franciszek w tegorocznym orędziu napisanym na czas trwającej epidemii przypomina, że u podstaw opieki nad chorymi zawsze powinna istnieć relacja zaufania i bliskości, bycia przy chorym i dla chorego, bo człowiek chory nie może być i nie może się czuć lekceważonym, wykluczonym. A tymczasem miniony rok był czasem lęku i obaw, czasem epidemii i różnorakich ograniczeń, a w związku z tym był to także czas uczenia się odpowiedzialności za wiarę, modlitwę i życie sakramentalne. Czas uczenia się dojrzałości w wierze, ale i uczenia się człowieczeństwa. Nie ma co ukrywać – epidemia w dużym stopniu oddaliła i nadal oddala nas od siebie, od sakramentalnych spotkań z Jezusem, od Słowa Bożego, od tego, co duchowe. A w kontekście medycyny holistycznej należy pamiętać, że skuteczność leczenia nie zależy wyłącznie od stanu immunologicznego pacjenta, lecz w dużym stopniu także od jego psychiki i realizacji potrzeb duchowych. Zatem, niezależnie od tego jak trudne nastały czasy, konieczna jest posługa duchowa.

Reklama

Trzeba też podkreślić i to, że czas obecny uwydatnił poświęcenie i wielkoduszność wielu osób. Budująca była postawa sióstr zakonnych, które gdy nie było chętnych do pomocy, pospieszyły z posługą do zakażonych pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Może już nie pamiętamy, jak wiele było inicjatyw wspierających finansowo szpitale. Budująca jest też postawa wielu księży kapelanów, którzy mimo zagrożenia, ale z zachowaniem zasad sanitarnych, podobnie jak lekarze, pielęgniarki, położne, panie sprzątające i inni pracownicy szpitali posługiwali i posługują chorym. Niestety, niektórzy z tego grona, zarówno medycy jak i kapłani zmarli wskutek zakażenia. Styl pracy i posługi kapelanów szpitali w okresie minionego roku zmieniał się. Oprócz naturalnej posługi duszpasterskiej, kapelani stali się łącznikami między rodziną a chorymi. A wielką satysfakcję daje to, że gdy posługujemy sakramentalnie na oddziałach zwykłych i tych „covidowych”, słyszymy słowa: „Dziękuję, że przynajmniej ksiądz tu przyszedł, bo rodzina tu wejść nie może”.

Msza św. dla chorych pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby odbędzie się w Bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie 11 lutego o godz. 9.

Podziel się cytatem

W tym roku obchody Światowego Dnia Chorego będą przeżywane w skromniejszym wymiarze i w rygorze obostrzeń sanitarnych. Msza św. dla chorych pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby odbędzie się w Bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie 11 lutego o godz. 9.

Jako kapelan szpitala i diecezjalny duszpasterz służby zdrowia – dziękuję kolegom księżom kapelanom oraz całemu personelowi szpitalnemu i medycznemu za trwanie wśród chorych, mimo niepewności i obaw, ale zawsze w duchu zaufania Opatrzności Bożej. Powierzam wszystkich chorych, pracowników służby zdrowia i tych, którzy troszczą się o cierpiących, Bogu Miłosiernemu przez przyczynę Maryi – Panny Niepokalanej z Lourdes.

2021-02-03 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Chorego w Goleniowie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 8/2018, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego

Archiwum prywatne

Lekarze udzielali bezpłatnych porad medycznych

Lekarze udzielali bezpłatnych porad medycznych

W tym roku tematem Dnia Chorego były słowa, które Jezus, wywyższony na krzyżu, skierował do swojej Matki Maryi i do Jana: „«Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19,26-27).

W niedzielę 11 lutego 2018 r. Akcja Katolicka przy parafii pw. św. Katarzyny w Goleniowie przeprowadziła wspólnie z Gminą Goleniów i Starostwem Powiatowym akcję bezpłatnych badań i diagnoz medycznych. Swoją obecnością uświetnili obchody przedstawiciele Akcji Katolickiej ze Szczecina: Edmund Bilicki i Witold Dąbrowski.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjna formacja liturgiczna

2021-07-24 09:01

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

Paradyż

archiwum oazy

Trwa oaza lektorska. Bierze w nich udział 20 uczestników. W kadrze są dwie animatorki, trzech animatorów, kleryk i moderator – ks. Bartosz Warwarko. Rekolekcje prowadzone są w Paradyżu.

Jak to na oazie lektorskiej – jest nauka czytania, jest szkoła liturgii, są też inne punkty formacyjne, a wszystko po to, żeby uczestnicy jak najlepiej przygotowali się do posługi w parafiach. Nie brakuje też wycieczek, bo to w końcu wakacje. - Byliśmy w Zielonej Górze w kinie i w muzeum, w Międzyrzeczu również zwiedziliśmy muzeum, pojechaliśmy do Rokitna, przejechaliśmy meleksami przez Kalwarię Rokitniańską, zwiedzaliśmy zamek w Łagowie, w Pniewie odwiedziliśmy bunkry, byliśmy też w Świebodzinie – wymienia ks. Warwarko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję