Reklama

Niedziela Wrocławska

W małżeńskim kręgu

Z każdej strony jesteśmy bombardowani statystykami o liczbie rozwodów w Polsce. Nie ma chyba osoby, która nie słyszała, że mąż odszedł od żony lub żona zostawiła męża dla kogoś innego. Walka o utrzymanie nierozerwalności małżeństwa ciągle trwa, a w ostatnich latach jest to prawdziwa, duchowa ofensywa.

Niedziela wrocławska 7/2021, str. VI

[ TEMATY ]

małżeństwo

Grzegorz Kryszczuk

Katarzyna i Tomasz Węgrzynowie

Katarzyna i Tomasz Węgrzynowie

Kościół wrocławski, jeżeli już posługujemy się językiem militarnym, jest bardzo aktywny na tym froncie. Od kilku lat możemy zaobserwować wzrost inicjatyw, które bezpośrednio pomagają małżeństwom w kryzysie. To nie tylko doraźna pomoc, ale również duchowa profilaktyka. W zgodzie z powiedzeniem – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Relacja małżonków z Panem Bogiem jest oparta na geometrycznym trójkącie. Na górnym wierzchołku jest Chrystus, na jednym boku mąż, na drugim żona. Zachodzi tutaj bardzo ciekawa korelacja, ponieważ im bliżej Boga są małżonkowie, tym mniejsza odległość jest między nimi. Wniosek jest prosty. Jeżeli jest wspólny dialog, Eucharystia, jeżeli istnieje małżeńska modlitwa różańcowa, to szanse na kryzys bardzo szybko maleją.

Prowadzi nas Duch Święty

– Rozeznaliśmy na modlitwie, że musimy podjąć pewne działania na rzecz rodziny. Otwieramy się na cały Kościół. Bóg pokazuje nam, że ma to być dzieło, które porusza parafie. W obecnym kryzysie rodziny, gdzie widać dużo rozwodów, wychodzimy z pewną inicjatywą wspierającą sakramentalny węzeł małżeński – opowiadają Katarzyna i Tomasz Węgrzynowie, oboje koordynujący projekt Rodziny w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, są połączone z Eucharystią, konferencją i możliwością adoracji Najświętszego Sakramentu.

Koncepcja spotkań małżeńskich zrodziła się w Odnowie w Duchu Świętym. Jednak jest ona skierowana do wszystkich, którzy żyją w różnych wspólnotach i charyzmatach. Katarzyna i Tomasz podkreślają, że wspólnota jest otwarta też na osoby rozwiedzione oraz przygotowujące się bezpośrednio do sakramentu małżeństwa. Jak mówią: – Staramy się nie ograniczać Ducha Świętego. Obecnie mija dokładnie rok, kiedy pierwszy wykład wygłosił ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu. Epidemia koronawirusa zmieniła w trakcie ostatnich miesięcy formułę spotkań, ale organizatorzy obiecują powrót do normalności, jeżeli sytuacja się uspokoi.

Reklama

Trwać na posterunku

Oprócz inicjatyw nowych, są też takie, które istnieją w archidiecezji wrocławskiej od kilkudziesięciu lat. W 1984 r. powstał Wrocławski Ośrodek Spotkań Małżeńskich, którego liderami obecnie są Anna i Olgierd Unoldowie. Ośrodek organizuje „Weekend Małżeński”, czyli spotkania wyjazdowe. Mają one charakter zamkniętych warsztatów i prowadzą je wspólnie 3 pary małżeńskie i kapłan. Uczestnicy uczą się, jak prowadzić dialog między mężem a żoną, aby lepiej się poznać, zrozumieć i szybciej zbudować zaufanie między sobą.

Drugim polem działania WOSM jest przygotowanie młodych ludzi do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego. Jest to bardzo ważne, bo pozwala na rozeznanie swojego powołania. Zakochanie prowadzi do pewnej wewnętrznej ślepoty. Nie widzi się wad, nie rozmawia o poglądach i postawach. Dopiero z czasem przychodzi refleksja, kiedy zakochanie mija i wraca proza życia. Czasem jest już za późno, żeby reagować. Dlatego Spotkania Małżeńskie pozwalają na poznanie siebie przed ślubem, na odpowiedź na pytanie: czy rzeczywiście z tą osobą chcę się wiązać na całe życie? Animatorzy i kapłan zachęcają młodych do budowania pewnych postaw – autonomii związku, miejsca wiary w swoim życiu. Podpowiadają, jak stworzyć trwałe i szczęśliwe małżeństwo.

Ponad 60 lat działalności

Poradnictwo rodzinne powstało jako forma apostolstwa świeckich, aby pomagać rodzinom w rozwiązywaniu trudnych problemów. Rozpoczęło swoją działalność po ogłoszeniu w kwietniu 1956 r. ustawy o dopuszczalności przerywania ciąży. W archidiecezji wrocławskiej poradnictwo rodzinne również zaczęło działać w tym samym roku, ale kilka miesięcy później, po pielgrzymce lekarzy na Jasną Górę. Pomocy możemy szukać „pod czwórką”, czyli w Centrum Duszpasterskim przy ul. Katedralnej 4.

Reklama

– Poradnictwo rodzinne i służba małżeństwu i rodzinie są dziś potrzebne, by chronić je i bronić ich praw przed atakami błędnych ideologii, które kwestionują chrześcijański model małżeństwa i rodziny i podważają sam fundament instytucji rodziny – mówił abp Józef Kupny podczas obchodów jubileuszowych istnienia poradnictwa rodzinnego. Metropolita wrocławski zapewniał, że służąc przez tyle lat małżeństwu i rodzinie, pracownicy poradni rodzinnych są orędownikami treści objawienia Bożego o rodzinie ludzkiej.

Ocalić małżeństwo

Domowy Kościół, czyli gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie odnawia rodzinny katechumenat i rodzinę jako „eklezjoli”. Ruch przedstawia pełną realizację charyzmatu „Światło-Życie” w odniesieniu do wspólnoty małżeńskiej i wspólnoty rodzinnej. I to właśnie na bazie tego charyzmatu i z potrzeby chwili powstał cykl spotkań dla małżonków „Zatrzymaj się w biegu”. Wszystko zaczęło się 11 lat temu w parafii św. Augustyna przy ul. Sudeckiej we Wrocławiu. Ówczesny proboszcz o. Edward Krygier widząc, że kryzys małżeński dotyka coraz więcej osób i liczba rozwodów rośnie lawinowo, zaproponował członkom Domowego Kościoła podjęcie zaradczych kroków.

I tak po tygodniach planowania i rozmów powstał kurs, który daje małżonkom konkretne narzędzia pracy. – Byliśmy zaskoczeni pierwszą edycją, ponieważ liczyliśmy na 10 lub 12 małżeństw. Było kilka razy więcej i musieliśmy zrobić listę rezerwową – wspomina Ewa Grekow, jedna z organizatorów. Od początku kursu merytorycznie wspierają go m.in. o. Ksawery Knotz, Jacek Pulikowski czy Mieczysław Guzewicz. W serii wykładów poruszane są kwestie m.in., jak sprawić, żeby małżeństwo zachowało świeżość, jak wspomóc rozwój dziecka i nie zniechęcić go do Pana Boga oraz jak dogadać się z teściową? Formuła spotkań przewiduje cotygodniowe konferencje przy stoliku, świeczkach i kawie. Łączą one wykład z randką małżeńską. Organizatorzy postarali się o specjalną salę i animatorów do opieki nad dziećmi.

Reklama

Zawsze jest nadzieja

Kryzysy w małżeństwie będą pojawiać się zawsze. Często ich rozwiązanie jest trudnym zadaniem. Nawet bardzo ciężki kryzys wbrew pozorom wcale nie musi oznaczać zakończenia związku. Wiedzą o tym członkowie Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar”. Wrocławska wspólnota powstała w 2010 r. przy parafii św. Ignacego Loyoli we Wrocławiu. Drugie ognisko funkcjonuje w Leśnicy. Spotykają się w niej małżonkowie, którzy doświadczyli rozwodu, odejścia i separacji. We wspólnocie najważniejsze jest hasło: „Każde sakramentalne małżeństwo jest do uratowania”.

Katarzyna i Tomasz Węgrzynowie podkreślają, że jedność małżeńska wyraża się także we wspólnej modlitwie.

Podziel się cytatem

Karolina i Szymon Wachowscy poznali się w marcu 2008 r. Sześć lat później byli małżeństwem. Swój proces nawrócenia rozpoczęli od kursu „Zatrzymaj się w biegu”. Teraz realizują swoje powołanie w Domowym Kościele.

2021-02-10 08:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po co małżeństwo?

Niedziela toruńska 51/2018, str. V

[ TEMATY ]

małżeństwo

Renata Czerwińska

W spotkaniu, które prowadził o. Grzegorz Dobroczyński SJ, uczestniczyła najmłodsza pociecha państwa Gomułków

W spotkaniu, które prowadził o. Grzegorz Dobroczyński SJ, uczestniczyła najmłodsza pociecha państwa Gomułków

Po co małżeństwo? Po to, żebyśmy się nauczyli kochać. Dzięki temu możemy odkrywać Boga i dążyć do świętości – zgodnie odpowiadali Monika i Marcin Gomułkowie, goście kolejnego spotkania z cyklu „Dialogi na rynku”. Jego organizatorem było toruńskie Duszpasterstwo Akademickie „Studnia”, a spotkanie poświęcone sakramentowi małżeństwa i rodzinie miało miejsce 7 grudnia w kościele Ojców Jezuitów.

CZYTAJ DALEJ

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy można zapanować nad wstydem? Podobno jeśli mocno wbije się paznokcie w kciuk, to czerwona twarz wraca do normy. Ale od środka wstyd dalej pali, choć może na zewnątrz już tak bardzo tego nie widać. Jeśli ktoś się wstydzi, że zachował się jak świnia, to w sumie dobrze, bo jest szansa, że tak łatwo tego nie powtórzy. Tylko że ludzkość tak jakoś coraz mniej się wstydzi rzeczy złych.

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się w zapadłej wsi, dzieciństwo kojarzyło mu się ze świniakami, biedą, pięciorgiem rodzeństwa i matką - służącą. Chciał się z tego wyrwać. Więc wymyślił sobie, że zostanie księdzem. Serio. Nie szukał w tym wszystkim specjalnie Boga. Miał tylko dość biedy. Rodzice dali mu, co mogli, ale szału nie było, więc chłopak dorabiał korepetycjami, jednocześnie z całych sił próbując ukryć swoje pochodzenie. Dlatego, kiedy ojciec przyszedł go odwiedzić w szkole, Wincenty nie chciał z nim rozmawiać. Sumienie wyrzucało mu to potem do późnej starości.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: o Roku Jubileuszowym 2025 na spotkaniu Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji

2022-09-27 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

papież Franciszek

bp Artur Ważny

nowa ewangelizacja

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyło się dwudniowe spotkanie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Pierwszy dzień, poniedziałek (26.09), poświęcony był relacji charyzmatu zakonnego do nowej ewangelizacji. Dziś obradowano nad aktualnymi sprawami i zadaniami, zwłaszcza nad propozycjami duszpasterskimi na Rok Jubileuszowy 2025, który będzie obchodzony w Kościele pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”.

Bp Artur Ważny, przewodniczy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji przypomniał, że w ramach przygotowań, na prośbę papieża Franciszka, rok 2023 ma być poświęcony lekturze czterech konstytucji Soboru Watykańskiego II, a rok 2024 czasem intensywnej modlitwy i duchowych starań do jak najlepszego przeżycia jubileuszu obchodzonego w Kościele powszechnym raz na 25 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję