Reklama

Lekarz radzi

W kręgu Alzheimera

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia w wieku starszym. Rozwija się stopniowo, z czasem może uniemożliwić choremu samodzielne funkcjonowanie.

2021-02-17 09:35

Niedziela Ogólnopolska 8/2021, str. 57

Adobe.Stock

Jakie są pierwsze sygnały choroby Alzheimera?

We wczesnym stadium głównym objawem choroby są zaniki pamięci. Osoba, u której rozwija się otępienie typu alzheimerowskiego, może coraz częściej zapominać o ostatnich wydarzeniach, nie pamiętać, gdzie położyła potrzebny przedmiot. Może też mieć problemy z nazwami miejsc czy obiektów, zaczyna jej brakować potrzebnych w danym momencie słów. Równolegle rozwijają się trudności z właściwą oceną nowych sytuacji, myślenie staje się mniej elastyczne, narasta lęk przed wszystkim, co nowe. Na tym etapie nieco rzadziej mamy do czynienia ze zmianami nastroju, nadmiernym pobudzeniem czy okresami dezorientacji.

Reklama

Gdzie należy szukać pomocy?

Problemy z pamięcią mogą być wywołane nie tylko demencją, ale także depresją, stresem, działaniem niektórych leków lub innymi problemami zdrowotnymi. Jeśli martwimy się o swoją pamięć lub myślimy, że osoba bliska ma demencję, trzeba udać się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi badania przesiewowe i wywiad, aby wyjaśnić przyczynę tych podejrzeń. W razie potrzeby skieruje pacjenta na dalszą diagnostykę do neurologa lub psychiatry. Ci lekarze dokończą diagnostykę, poszerzając ją m.in. o badanie obrazowe mózgowia. Ważne, żeby podzielić się swoimi wątpliwościami z lekarzem tak szybko, jak to możliwe. Osoba z otępieniem w początkowej fazie może jeszcze pracować, robić zakupy czy prowadzić samochód. Jeśli są to czynności rutynowe, powielane setki czy tysiące razy, mogą być wykonywane dość długo. Ale to może być też złudne, bo choroba ujawni się w sytuacji nowej czy trudnej, w której ta osoba nie poradzi sobie. Test przesiewowy daje szansę to wychwycić, poznać diagnozę, zanim osoba chora podejmie niekorzystne dla siebie decyzje.

Co robić, jeżeli diagnoza potwierdzi chorobę?

Jak najszybciej podjąć leczenie. Chociaż nie dysponujemy jeszcze lekiem zatrzymującym otępienie typu alzheimerowskiego, potrafimy spowolnić postęp choroby. Oprócz tabletek stosuje się również różne formy rehabilitacji poznawczej. Mówiąc w uproszczeniu, polega to na tym, że specjalista trenuje te części mózgu, które pracują, aby pomóc tym, które słabo działają. Można do tego wykorzystywać metody wspomagane komputerowo, jak np. EEG – Biofeedback. Ważna jest również szczera rozmowa z najbliższymi, bo oni muszą roztoczyć parasol ochronny nad osobą chorą. Na wczesnym etapie będzie to łatwiejsze do ustalenia. Z biegiem czasu może się stać przykre dla obu stron lub niemożliwe.

Sytuacja opiekunów osób z zespołem otępiennym jest trudna. Jak ich wspierać?

Gdy bliski zachoruje na chorobę Alzheimera, to tak naprawdę choruje cała rodzina. Choroba rozwija się stopniowo, dlatego na początku ważne jest, aby opiekunowie i ich podopieczni nie zamykali się w domu, ale cieszyli się życiem, dopóki to jest możliwe. Niestety, w późniejszych stadiach potrzeba coraz więcej czasu na opiekę, a to szybko może przekroczyć możliwości fizyczne i psychiczne jednej osoby. Jest wiele grup wsparcia i stowarzyszeń alzheimerowskich, które uczą, jak prosić o pomoc, jak sobie radzić z nowymi wyzwaniami i negatywnymi emocjami. Opiekun nie chce przyznać, że problemy, które stwarza chory, wywołują złość, bezradność, niechęć, a nawet agresję. Opieka nad takim chorym to ciągły kalejdoskop emocji i problemów. Nie wolno się w nim zatracić i zapomnieć o osobie opiekuna.

Rozmawiała Anna Wyszyńska

Dr n. med. Paweł Dobrakowski jako lekarz pracuje w Przychodni Lekarskiej Lege Artis w Częstochowie oraz w szpitalu Vito-Med w Gliwicach. Jest trenerem terapii EEG – Biofeedback.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

BOŻENA SZTAJNER

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Karol Porwich/Niedziela

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


CZYTAJ DALEJ

Papież podarował seminarium duchownemu w Irbilu rzeźbę św. Józefa – człowieka milczenia i marzeń

2021-03-07 15:19

Screen

Na zakończenie swego pobytu w patriarszym seminarium duchownym św. Piotra w Irbilu, w którym spożył on obiad i spędził krótki wypoczynek, Franciszek podarował miejscowej wspólnocie drewnianą rzeźbę św. Józefa.

Choć została ona wykonana współcześnie, to jednak zachowuje wiernie te wymogi ikonograficzne, które tradycyjnie wiążą się z postacią "Milczącego Opiekuna" Pana Jezusa, który ponad dwa tysiące lat temu jako "oblubieniec Maryi" stał się częścią wyjątkowej wspólnoty, jaką tworzyła Święta Rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję