Reklama

Niedziela Rzeszowska

Dar Wielkiego Postu

Być może czasem pojawia się myśl: znowu Wielki Post! Znowu te smutki i żale, cierpiętnictwo i pozbawianie nas, i tak już ograniczonych, atrakcji życia!

2021-02-17 09:37

Niedziela rzeszowska 8/2021, str. I

[ TEMATY ]

Wielki Post

Ks. Janusz Sądel

Modlitwa w Ogrójcu, fragment polichromii w Świątkowej Wielkiej

Modlitwa w Ogrójcu, fragment polichromii w Świątkowej Wielkiej

Tymczasem Wielki Post nie jest przeciwko człowiekowi. Nie chodzi o ograniczenie jego wolności, swobody, marzeń, planów, co jest naturalne dla człowieka. Wielki Post jest wielką szansą, żeby znaleźć czas na pewne spowolnienie, zdystansowanie i refleksję na temat tego, co jest w życiu najważniejsze. Dlatego Wielki Post nie jest nakazem, ale darem i szansą na nową odsłonę naszego życia. Im mocniej przeżyty ten wyjątkowy czas, im większe zaangażowanie, im większy wysiłek poświęcony na walkę ze słabościami, tym większa radość na Wielkanoc, ale też i radość nieskończona.

Do nawrócenia i pojednania się z Bogiem zaproszeni są wszyscy. Aby odnaleźć to, co zgubione. Aby odnowić i ożywić to, co się zestarzało, albo co zamarło w naszym życiu. W tym czasie, kiedy „oczy wszystkich były utkwione” w zagrażającym nam wirusie, kiedy życie oparło się na izolacji i dystansie, ucierpiały nie tylko relacje międzyludzkie, ale i nasze relacje z Bogiem. Iluż to zachłysnęło się fałszywą wolnością i poczuli się uwolnieni od przymusu chodzenia do kościoła, a za powód do dumy uznali zaniechanie wszelkich kontaktów z Bogiem w sakramentach świętych... Iluż to tak bardzo dało się wciągnąć w świat wirtualny, że nie znaleźli w swym życiu miejsca dla Boga. A dla ilu Bóg stał się tak odległy i obojętny, że nawet wtedy, gdy byli już wynudzeni telewizją i internetem, nie zdołali ani chwili poświęcić na modlitwę... A wiara przecież karmi się modlitwą. Zaprzestanie modlitwy zawsze jest początkiem zaniku wiary. Wielki Post daje nam szansę na ponowne zwrócenie się ku Bogu, przybliżenie się do Niego, pojednanie się z Nim w sakramencie pokuty i spotkanie w Eucharystii.

Wielki Post nie jest nakazem, ale darem i szansą na nową odsłonę naszego życia.

Reklama

W tym roku na drogach Wielkiego Postu, po których Bóg będzie nas prowadził, w sposób szczególny będzie nam towarzyszył św. Józef.

On może nas nauczyć jak „wziąć Maryję do siebie” – jak wprowadzić Matkę Bożą, która niesie w sobie Zbawiciela w swoje życie, w życie swojego małżeństwa i rodziny. Może nas nauczyć wielkopostnego milczenia, które pełne jest słuchania Boga i drugiego człowieka. Może podpowiedzieć, jak przejść bezpiecznie, nawet z pośpiechem, po wąskich, stromych i często niebezpiecznych ścieżkach naszego życia, jak zapewnić bezpieczeństwo swoim najbliższym, chroniąc ich przed nadchodzącym, często niewidzialnym, złem.

Niech św. Józef wraz Maryją uczą nas i pomagają „z bólem serca szukać” Jezusa, jeśli nam się gdzieś zagubił. Niech zawsze prowadzą nas tam, gdzie na pewno odnaleźć Go możemy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan Bóg się nie załamuje!

Niedziela wrocławska 14/2014, str. 5

[ TEMATY ]

Wielki Post

Archiwum Małgorzaty Aszkiełowicz

Żona, mama czworga wspaniałych, energicznych dzieci, doktorantka. Dobrze dogaduje się z Panem Bogiem. O Wielkim Poście mówi, że jest intensywnym czasem nawracania, odkrywania siebie i naprawiania relacji

Wielki Post staram się rozpocząć od sakramentu pojednania, wtedy zastanawiam się, co mnie od Pana Boga oddziela, nad czym chcę pracować, co jest polem walki w moim życiu i na tej podstawie buduję swoje postanowienia – opowiada Małgorzata Aszkiełowicz. – W tym roku położyłam akcent na sferę języka, odmawiam sobie słodyczy po to, by większa słodycz płynęła z moich ust. Językiem często ranimy innych ludzi, wiem, że ta sfera wymaga ode mnie zmian i staram się je wprowadzać.

CZYTAJ DALEJ

Po wizycie papieża Irak wprowadzi Dzień Tolerancji i Współistnienia

2021-03-06 18:23

[ TEMATY ]

Franciszek w Iraku

Vatican Media

Po wizycie papieża Franciszka Irak wprowadzi obowiązujący w całym kraju Narodowy Dzień Tolerancji i Współistnienia. Będzie on obchodzony corocznie 6 marca jako wspomnienie „historycznego spotkania” papieża z wielkim ajatollahem szyickim Alim al-Sistanim, poinformował premier Mustafa al-Kasimi.

Jednocześnie szef rządu irackiego wskazał na spotkanie międzyreligijne głowy Kościoła katolickiego z przedstawicielami rożnych religii w Ur.

CZYTAJ DALEJ

Kasina Wielka: odbyła się 11. Ogólnopolska Spartakiada Zimowa KSM

2021-03-07 13:51

[ TEMATY ]

KSM

narty

KSM

W sobotę odbyła się 11. Ogólnopolska Spartakiada Zimowa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W tym roku patronowało jej hasło „Samego siebie przezwyciężaj”.

Kamila Ciupińska, prezes krakowskiego KSM, podkreśla, że słowa te, wypowiedziane przez patrona tegorocznego wydarzenia, czyli kard. Stefana Wyszyńskiego, idealnie pasują do sportowych rywalizacji, które wiążą się nieustannie z pokonywaniem własnych ograniczeń. - Warunki do jazdy na stoku narciarskim w Kasinie Wielkiej były bardzo dobre, a chętnych do wzięcia udziału w darmowych zawodach nie zabrakło - relacjonuje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję