Reklama

Wiara

Sekretna broń ludzkości

Pustka duchowa i zamykanie się na Boga sprawiają, że stajemy się dla siebie bezwzględni i agresywni. Jak się przed tym ustrzec?

Święci, Ojcowie Kościoła i mistycy już dawno odkryli, że nie jesteśmy skazani na trwanie w duchowym marazmie, którego źródłem są chwilowe przyjemności – po ich doznaniu pozostaje jeszcze większa próżnia w sercu. Według nich, lekiem na dehumanizację jest modlitwa. Tak też mawiał słynny mistyk ks. Dolindo Ruotolo: „Modlitwa jest jedyną bronią ludzi”. Czy jednak potrafimy z niej skutecznie korzystać?

O niebotycznej mocy rażenia modlitwy przypomina nam o. Marcin Ciechanowski, paulin, egzorcysta, niestrudzony rekolekcjonista, autor bestsellerowych książek. Jego najnowsza publikacja jest swoistą instrukcją posługiwania się tą duchową bronią. Gdybyśmy choć połowę energii, którą każdego dnia marnotrawimy na pustą paplaninę i działanie dla samego działania, przeznaczyli na modlitwę, to nasze życie byłoby o wiele lepsze. Autor, w swoim typowo rekolekcyjnym stylu, podpowiada, jak to uczynić.

Reklama

Książka jasnogórskiego zakonnika urzeka pięknem i głębią języka. Pełna metafor i obrazów biblijnych skłania do refleksji nad osobistą relacją z Bogiem. Odważna i bezkompromisowa publikacja zawiera wiele niespodzianek. Dowiemy się z niej o tym, że Bóg jest świetnym programistą, przeczytamy o pochwale natręctwa i poznamy historię pewnego Ojca Kościoła, który bił się kamieniem w piersi. Dlaczego i w jakim kontekście autor przywołał te zaskakujące porównania i niezwykłe historie? By odpowiedzieć sobie na te pytania, musimy sięgnąć po nietuzinkową książkę Jak modlitwą obudzić głód ducha.

W swojej pokorze autor obficie czerpie z mądrości świętych i Ojców Kościoła. Ich myśli stają się punktem wyjścia do głębszej duchowej refleksji, którą jasnogórski mnich dzieli się z czytelnikami. Każde słowo zawarte w tej książce jest osobistym świadectwem wiary, które paulin wydobył z głębi swojego serca. Głód ducha o. Ciechanowskiego jest podstawą do wewnętrznych rekolekcji. To swoisty kompas prowadzący we właściwą stronę.

Jak modlitwą obudzić głód ducha
O. Marcin Ciechanowski, paulin
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rafael
Liczba stron: 400

Więcej o książce: Zobacz

2021-03-09 12:27

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg i człowieczeństwo w niemieckich obozach koncentracyjnych

Obóz koncentracyjny i łagier kojarzą się z przemocą, bezprawiem, pogardą dla wszelkich wartości, wynaturzeniem tych, którzy dokonywali tam zbrodni i z bezradnością ludzi, którzy byli ich ofiarami. Tak też przedstawia to tzw. literatura „obozowa”. Trudno o niej mówić jako o gatunku jednolitym, choć temat jest zawsze ten sam. Najczęściej są to opisy wegetacji obozowej trudne do uzmysłowienia przez człowieka, zdanego tylko na relacje i wyobraźnię, a bez jakiegokolwiek własnego doświadczenia w tym przedmiocie. Ogół odbiorców tej literatury tym się właśnie charakteryzuje. Niemal zawsze w relacjach z kacetów pojawia się także wątek przeciwległy opisom bestialstwa. Są to te jaśniejsze chwile i pogodniejsza opowieść. O tym, jak i dzięki czemu ktoś uniknął sekcji, gazu, otrzymał bezcenną pajdę chleba – przepustkę do przeżycia najbliższych dni, czasem do wyzwolenia. Darowane życie, a w opisie często tylko wzmianka. Bo cóż więcej można powiedzieć, kiedy treścią jest samo istnienie?

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2021 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2021 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Promocja Ceremoniarzy i Lektorów

2021-06-12 12:38

ks. Łukasz Romańczuk

Ceremoniarze wraz z ks. bp. Jackiem Kicińskim

Ceremoniarze wraz z ks. bp. Jackiem Kicińskim

W Kościele pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim odbyła się promocja ceremoniarzy i lektorów dla parafii Archidiecezji Wrocławskiej.

Eucharystii przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński CMF. Całą uroczystość przygotował Diecezjalny Opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza, ks. Łukasz Piłat wraz z klerykami Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję