Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia patrona Kościoła

Trwa Rok św. Józefa, opiekuna archidiecezji łódzkiej i kościoła w Jeżowie.

Niedziela łódzka 11/2021, str. V

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Ks. Kamil Gregorczyk

Ołtarz św. Józefa

Ołtarz św. Józefa

Nasza archidiecezja czci św. Józefa jako swego głównego patrona. Jest patronem ludzkiej pracy, ale nade wszystko Oblubieńcem Matki Bożej i każdego roku 19 marca jest ku jego czci uroczystość odpustowa. W archidiecezji łódzkiej jest siedem parafii, które w różnych tytułach oddają cześć św. Józefowi.

Jedną z najstarszych parafii na naszych terenach jest Jeżów, dawne miasto kościelne i siedziba ojców benedyktynów, którzy tutaj już w XI wieku prowadzili działalność duszpasterską. Parafia powstała w 1273 r. i miała za patrona św. Andrzeja Apostoła. Tytuł przetrwał wieki aż do wybudowania nowego kościoła neogotyckiego w latach 1907 – 1914.

Reklama

Nowa świątynia otrzymała wezwanie św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. W bocznej nawie znajduje się neogotycki ołtarz ufundowany w 1922 r. przez mężczyzn z Jeżowa z obrazem św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus z tego samego roku. Autorem obrazu jest malarz J. Jędrzejczyk. Ciekawostką jest umieszczony pod obrazem św. Józefa biały orzeł w koronie, który trzyma wstęgę z napisem: „Św. Józefie módl się za nami”.

Obecnie w kościele w Jeżowie w każdy wtorek po Mszy św. wieczornej są prowadzone na wzór nowenny modlitwy do św. Józefa przed jego obrazem. Uroczystość odpustowa 19 marca zazwyczaj kończy rekolekcje wielkopostne. Główna Msza św. z procesją eucharystyczną i Litanią do św. Józefa odprawiana jest w południe.

Papież Franciszek, kończąc list na Rok św. Józefa – Patris corde (Ojcowskim sercem)– mówi, że jest on po to, by wzbudzić większą miłość do św. Józefa, modlić się przez jego wstawiennictwo, naśladować jego cnoty i zaangażowanie. Wcześniej wymienia różne tytuły nadane św. Józefowi, wśród nich znany z powieści Jana Dobraczyńskiego – Cień Ojca (chodzi o tytuły: „Ojciec w cieniu” i „cień Ojca Niebieskiego). Miłe jest to, że w swym liście Ojciec Święty przywołuje naszego polskiego pisarza. Choć trzeba jeszcze powiedzieć, że św. Jan Paweł II darzył św. Józefa wielkim szacunkiem i czcią. Napisał w 1989 r. adhortację apostolską Redemptoris Custos (Opiekun Odkupiciela) po to, by rozważyć, że Bóg powierzył św. Józefowi straż nad swymi najcenniejszymi skarbami. Wypada tu jeszcze wspomnieć wielkich papieży, czcicieli św. Józefa, jak Leon XIII i św. Jan XXIII.

Reklama

Na zakończenie chcę jeszcze odnieść się do czcigodnej służebnicy Bożej Wandy Malczewskiej, której proces beatyfikacyjny jest zakończony poprzez wydanie przez papieża Benedykta XVI dekretu o heroiczności jej cnót. Miała ekstazy i widzenia z bardzo pouczającym przesłaniem. Wiele pięknych myśli zostawiła o Eucharystii. Zagłębiając się w jej życie, można tam odnaleźć w jej wizjach Świętą Rodzinę i postać św. Józefa, bardzo oddanego i zaangażowanego w pracę na rzecz Maryi i Jezusa. W książeczce do nabożeństwa miała obrazek Świętej Rodziny i kiedy podczas modlitwy patrzyła na niego, od razu przedstawiał się jej św. Józef – człowiek wielkiej miłości, oddania i pracy.

W kościele parafialnym w Jeżowie w każdy wtorek odmawiana jest modlitwa z sanktuarium św. Józefa w Kaliszu: „Święty Józefie, moc Twej modlitwy sprawia, że najtrudniejsze sprawy Tobie powierzone stają się łatwe do rozwiązania. Błagamy Cię więc, wejrzyj na nasze obecne potrzeby, przybądź nam z pomocą, pociesz w naszych smutkach, obawach, troskach i bólach. Oddal od nas niebezpieczeństwo nam grożące, weź pod swoją opiekę wszystko, co Twej przemożnej opiece polecamy. Okaż nam Święty Józefie, jak dobry jesteś dla tych, którzy pragną pozostać na zawsze Twoimi wiernymi czcicielami. Amen”.

2021-03-09 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przywileje Roku Świętego Józefa

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Grażyna Kołek

Rok Świętego Józefa wypełniony jest wszelkimi łaskami duchowymi dla wiernych. Wychodząc naprzeciw potrzebom archidiecezjan, ks. abp Józef Kupny wydał dekret związany z możliwością otrzymania odpustu zupełnego:

Wierni, aby otrzymać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, komunia Eucharystyczna, modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego):

CZYTAJ DALEJ

Prof. Valerio Marinelli opowiada o bilokacjach Natuzzy Evolo

2021-06-16 09:27

[ TEMATY ]

mistycy

Włodzimierz Rędzioch

Natuzza Evolo

Natuzza Evolo

Natuzza Evolo to jedna z największych mistyczek naszych czasów - miała wizje Jezusa, Maryi i świętych, rozmawiała z aniołami stróżami, spotkała dusze zmarłych, miała stygmaty i dar bilokacji. Jej głównym biografem jest prof. Valerio Marinelli, naukowiec, fizyk, który opublikował już wiele książek na temat kalabryjskiej mistyczki.

W przeddzień jedenastej rocznicy śmierci Natuzzy (1 listopada 2020 r.) prof. Marinelli wydał swoją nową książkę poświęconą bilokacjom mistyczki, zjawisku, które zawsze go fascynowało. Opisał w niej 300 przypadków tego zjawiska. Oto nasza rozmowa o jego dziele.

CZYTAJ DALEJ

Do Słubic trafi ziemia z grobu gen. Maczka

2021-06-16 12:42

[ TEMATY ]

Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego

fb

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia” 15 czerwca 2021 Na Polskim Wojskowym Cmentarzu Honorowym w Bredzie w obecności ks. Sławomir Klima - honorowego kapelana Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia” 15 czerwca 2021 Na Polskim Wojskowym Cmentarzu Honorowym w Bredzie w obecności ks. Sławomir Klima - honorowego kapelana Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków

Breda-Słubice. Do Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego trafi ziemia z grobu gen. Maczka.

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia” 15 czerwca na Polskim Wojskowym Cmentarzu Honorowym w Bredzie w obecności ks. Sławomir Klima - honorowego kapelana Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków, dokonali uroczystego pobrania grudki ziemi z grobu gen. Stanisława Maczka. - Ziemię wraz z certyfikatem autentyczności przekażemy do Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego, który powstał przy kościele Ducha Świętego w Słubicach, gdy będziemy w drodze do Kraśnika na święto 24 Pułku Ułanów. Już wkrótce dołączymy do tego grudkę ziemi z grobu Nieznanego Żołnierza z Polskiego Wojennego Cmentarza w Lommel – zapewniają członkowie grupy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję