Reklama

Niedziela Wrocławska

Biorą przykład od św. Józefa

Trwa Rok św. Józefa ustanowiony przez Papieża Franciszka. W tym wyjątkowym czasie w archidiecezji wrocławskiej nie brakuje inicjatyw związanych z Opiekunem Świętej Rodziny.

Niedziela wrocławska 12/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Grzegorz Kryszczuk

Mariusz Trębicki (od lewej) i Jacek Posturak dają świadectwo o tym, jak św. Józef działa w ich życiu

Mariusz Trębicki (od lewej) i Jacek Posturak dają świadectwo o tym, jak św. Józef działa w ich życiu

Jedną z nich jest działalność Wspólnoty „Mężczyźni św. Józefa”, która rok temu obchodziła jubileusz 10-lecia istnienia. Teraz otrzymała prezent, jakim jest rok Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Patron jest dużą pomocą w tym trudnym czasie. Podkreśla to Ojciec Święty w liście apostolskim Patris Corde. „Wszyscy mogą znaleźć w św. Józefie, mężu, który przechodzi niezauważony, człowieku codziennej obecności, dyskretnej i ukrytej, orędownika, pomocnika i przewodnika w chwilach trudnych. Święty Józef przypomina nam, że ci wszyscy, którzy są pozornie ukryci lub na «drugiej linii», mają wyjątkowy czynny udział w historii zbawienia. Im wszystkim należy się słowo uznania i wdzięczności” – czytamy w liście.

Od Mężczyzn św. Józefa może proboszcz i wikary usłyszeć: my się za was modlimy, wspieramy duchowo, możecie na nas liczyć.

Podziel się cytatem

Czy kocham?

W Patris Corde Papież Franciszek podaje siedem cech św. Józefa. – We mnie najbardziej pracuje ta pierwsza „Ojciec umiłowany”. I stawiam sobie pytanie, czy jest mi łatwo kochać? Czy miłuję swoich najbliższych? Patrzę na moją żonę, dzieci, rodzinę i ludzi, z którymi pracuję, i zastanawiam się, czy może muszę coś zmienić w sobie, żeby inni widzieli we mnie tego, który kocha? – zastanawia się Mariusz Trębicki, koordynator wspólnoty. W papieskim liście na pewno każdy znajdzie dla siebie odpowiedni fragment, cytat, który poruszy męskie serce. Jak podkreśla Jacek Posturak, słowa Franciszka zostały odebrane we wspólnocie jako apel, żeby po świętowaniu jubileuszu nie odpoczywać, tylko jeszcze mocniej działać. – Św. Józef jest patronem na trudne czasy, trudne dni i momenty w małżeństwie i rodzinie. Warto bliżej zapoznać się z tym świętym, a można to zrobić również w naszej wspólnocie. Jesteśmy otwarci dla wszystkich, którzy chcą się mocno zaprzyjaźnić z Opiekunem Świętej Rodziny – zachęca do działania Jacek.

Duchowy zastrzyk

Reklama

„Mężczyźni św. Józefa” kierują zachętę do panów, którzy chcieliby zorganizować małą grupę parafialną. Jest to pomysł, który zrodził się po ostatnim spotkaniu i konferencji ks. Jana Kruczyńskiego, który ma ogromne doświadczenie w inicjowaniu życia duszpasterskiego. Co trzeba zrobić, kiedy poczujemy, że chcemy działać w tym zakresie? Wystarczy podać swoje imię i nazwisko, numer telefonu oraz parafię, w której mogłaby się rozwijać wspólnota mężczyzn. Taki animator może liczyć na wsparcie i krótkie szkolenie, w jaki sposób funkcjonować.

– W jednej grupie docelowo będzie się spotykać raz w miesiącu około 10 osób. Życzymy sobie, żeby w każdej wrocławskiej parafii były po 2-3 takie grupy, co jest potężnym zastrzykiem duchowym dla kapłanów, którzy tam posługują. Od „Mężczyzn św. Józefa” może wtedy ksiądz proboszcz i wikary usłyszeć: – my się za was modlimy, wspieramy duchowo, możecie na nas liczyć. Szczególnie dzisiaj brakuje kapłanom dobrego słowa ze strony świeckich – przekonuje Mariusz Trębicki.

Mężczyźni zapraszają

Przed wspólnotą bardzo intensywny czas formacji. Już w piątek 26 marca o godz. 19.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju odbędzie się spotkanie z Tomaszem Terlikowskim. Tematem konferencji będzie Quo vadis, katoliku? , czyli próba odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wiary. W kwietniu rozpoczną się w Bardzie Śląskim Dni Odnowy Duchowej Mężczyzn. Podczas tych trzech dni konferencje wygłosi o. Michał Legan, paulin i wykładowca na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie jest otwarte dla każdego mężczyzny.

2021-03-16 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: św. Józef był czysty od egoizmu

– Jeśli człowiek nie jest obciążony sobą, jest bardzo lekki dla Boga – powiedział bp Andrzej Przybylski w parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Porębie. 19 maja przewodniczył tam Mszy św. w ramach modlitwy w kościołach stacyjnych św. Józefa w archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa.

Eucharystię koncelebrował ks. Artur Łyskowski, proboszcz parafii Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Myszkowie, który pielgrzymował do Poręby ze swoimi parafianami. W modlitwie uczestniczyli również: ks. Piotr Mizera, proboszcz parafii w Porębie wraz z wikariuszem ks. Mariuszem Bednarkiem oraz ks. Jan Niziołek, dziekan dekanatu Świętych Apostołów Piotra i Pawła Zawierciu.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję